22 september 2025

Ryssland nära kollaps

2024 08 09

Ryssland står på randen till ekonomisk kollaps.

Det är flera experter överens om, rapporterar Bloomberg.

I en lång analys framhåller nyhetsbyrån att den ryska ekonomin står inför en kraftig inbromsning.

Resurserna är slut 

Sedan invasionen av Ukraina inleddes har den ryska staten pumpat in pengar i försvarsindustrin, men nu börjar resurserna sina.  

Bloomberg hänvisar till att Ryssland saknar arbetskraft för att hålla igång ekonomin.

– Arbetskraftsresurserna är praktiskt taget uttömda i hård konkurrens om rekryteringar mellan militären och företag. Det kommer slå hårt mot planerade expansioner inom försvarsindustrin. Produktionstakten inom försvarsindustrin halverades i juni jämfört med maj, skriver nyhetsbyrån.

”Nästan uttömda”

Elvira Nabiullina, chef för Rysslands centralbank, ger en liknande bild av den ekonomiska situationen.  

– Arbetskraften och produktionskapaciteten är nästan uttömda, säger hon enligt Bloomberg.

Enligt den ryska statistikmyndigheten Federal Statistics Service har företag brist på mer än två miljoner arbetare.

Samtidigt fortsätter militären att kräva nya rekryter till kriget i Ukraina och den ryska regimen erbjuder exklusiva lönebonusar till volontärer.  

Höjt med 200 punkter

Den ryska bygg- och banksektorn pekas ut som två branscher, utöver försvarsindustrin, som riskerar att stagnera. 

Detta eftersom de inte längre skyddas mot effekterna från skyhöga räntor, rapporterar Bloomberg.

I juli beslutade den ryska staten att avveckla ett statligt subventionerat stödpaket, vilket beräknas få förödande effekter för bygg- och banksektorn.

Samtidigt som stödet drogs tillbaka höjde den ryska centralbanken styrräntan med 200 punkter till 18 procent för att motverka risken för stagflation – det vill säga låg ekonomisk tillväxt i kombination med att den allmänna prisnivån höjs. 

Räntebeskedet i juli var den enskilt största höjningen av styrräntan i Ryssland sedan krigets inledande dagar.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


04 jul 26

Finsk flygtrafik stoppas – jaktplan har skickats upp

2026 07 04

Den finska försvarsmakten har varit aktiv under morgonen.

Flygtrafiken har tillfälligt stoppats i Finland.

Observationer av jaktplan har gjorts under hela morgonen, rapporterar Yle.

Restriktioner i Finska viken

Den finska försvarsmakten meddelar under lördagsmorgonen att flyg- och sjötrafiken begränsas.

Restriktionsområdet för luftfart infördes tidigt på lördagsmorgonen strax efter klockan fem, och begränsningar av havsområdena infördes direkt efteråt.

– Försvarsmakten har tagit i bruk tillfälliga restriktionsområden för luftfart och sjötrafik i den östra Finska viken under lördagsmorgonen. Kontrollera alltid aktuella restriktionsområden innan du ger dig ut på resa, skriver försvarsmakten i ett inlägg på X.

Enligt myndigheten gäller restriktionerna havsområdet utanför Kotka och Fredrikshamn i sydöstra Finland.

Jaktplan har skickats upp

– I Kotka har man gjort observationer av jaktplan under hela lördagsmorgonen. Försvarsmakten uppger att förstärkt flygövervakning pågår i området, skriver Yle.

Maija Tuunila, som rapporterar på plats för Yle, säger att man i Kotkaområdet har hört omkring tio överflygningar på bara en halvtimme.

Molnen gör att flygplanen inte går att se, men ljudet av dem hörs tydligt.

I ett uttalande uppges det att åtgärden är förebyggande.

– Från Försvarsmaktens kommunikation uppges att begränsningen är kopplad till Ukrainas försvarskamp mot Ryssland, men mer detaljer har inte offentliggjorts. Orsaken till begränsningen är Ukrainas drönarattacker, uppger Yle.

Samtidigt betonas att inga drönare har observerats på finskt territorium vid tidpunkten för beslutet.

Kopplas till drönarattacker

Åtgärden kopplas till den ökade aktiviteten i regionen där Ukraina genomför attacker mot mål i Ryssland.

Enligt rapporter från bland annat The Kyiv Independent ska en oljeterminal i Sankt Petersburg ha träffats i en ukrainsk attack under morgonen, vilket också uppges ha orsakat kraftig rökutveckling i området.

Guvernören i Leningradregionen Aleksandr Drozdenko uppger i meddelandetjänsten Telegram att Ryssland har skjutit ner 67 drönare, och att delar av dem har fallit ned i området kring hamnen Vysotsk, det vill säga Uuraas hamn.

Även Moskva och Belgorod-regionen har attackerats under morgonen.

Det är inte första gången som flyg- och sjötrafiken påverkas i området kring östra Finska viken.

Redan tidigare i veckan infördes liknande restriktioner, då som en förebyggande åtgärd ifall drönare skulle avvika in över finskt territorium.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


4 juli 2026

Ultimatum till Putin – kom hit om du törs

2026 07 05

Putin utmanas och en rysk bluff synas.

Ryssland hävdar att man har tagit kontroll över en mycket viktig stad i Ukraina.

Nu synar Zelenskyj den ryska bluffen – genom att ställa ett ultimatum till Putin.

”Träffa mig där”

Ryssland hävdar att man tagit kontroll över den viktiga staden Kostiantynivka i Donetsk oblast.

Men Ukraina tillbakavisar uppgifterna.

Samtidigt kräver Zelenskyj att Putin ska bevisa att han kontrollerar staden – genom att möta honom där.

– Om Kostiantynivka för närvarande var under rysk kontroll, skulle Putin säkert inte ha några problem att träffa mig där och hitta diplomatiska lösningar för att slutligen avsluta kriget, säger Volodymyr Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Men Putin lär inte våga anta utmaningen.

Ryssland kontrollerar nämligen inte alls den omstridda staden, enligt den ukrainske presidenten.

– Självklart är detta inte sant – det är bara ännu en rysk lögn som är avsedd att generera någon form av nyheter, säger Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland"

ISW bekräftar – ”i strid med all bevisning”

Även Institute for the Study of War, ISW, tillbakavisar Kremls uppgifter om att man tagit kontroll över den viktiga staden.

– Rysslands president Vladimir Putin hävdade sent den 3 juli att ryska styrkor intog Kostjantynivka, i strid med all tillgänglig bevisning om den verkliga omfattningen av de ryska framryckningarna i staden, uppger ISW.

– De ryska styrkorna har uppnått taktiska framsteg inom Kostjantinivka under de senaste veckorna, men huvuddelen av den ryska närvaron i staden består av små grupper av infiltratörer blandade med ukrainska positioner, enligt institutet.

Även den ukrainska generalstabens talesperson Andrij Kovalev uppger att vissa ryska infanteritrupper har gått in i staden, men att den ändå fortfarande kontrolleras av Ukraina.

– Under den 3 juli genomförde fienden 11 anfall i den angivna riktningen, men ingen framgång uppnåddes. Istället tar fienden, inte för första gången, till spridning av ren desinformation och förfalskningar från de högsta tjänstemännen, säger Kovalev, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen