AVSLÖJAR: Så skulle terrorattack mot Taylor Swift-konsert utföras

2024 08 08

Tre personer har gripits i Österrike för ett planerat terrorattentat mot en Taylor Swift-konsert.

Österrikiska myndigheter uppger att terroristerna planerade att döda människor utanför Ernst Happel-stadion i Wien. Den amerikanska världsstjärnan skulle spela för totalt 195 000 åskådare på torsdag, fredag, och lördag. Samtliga konserter har ställts in.

En 19-årig är huvudmisstänkt, rapporterar österrikiska medier. Han har erkänt att han planerade att döda människor vid stadion.

Utöver den huvudmisstänkte har en 15-åring och 17-åring gripits för misstänkt inblandning i terrorplanerna.

Avslöjar: Så skulle dådet gå till

På torsdagen går polisen ut med fler uppgifter om terrorplanerna.

– Enligt polisen ska 19-åringen ha planerat att köra en bil in i folkmassan utanför stadion. Han ska också ha haft planer på att använda knivar och macheter i attacken, rapporterar VG med hänvisning till ett uttalande från polisen.

Brittiska Sky News uppger att 19-åringen svurit trohet till den islamistiska terrororganisationen IS.

Den österrikiska underrättelsechefen Omar Haijawi-Pirchner bekräftar uppgifterna.

– Han planerade att döda sig själv och en stor folkmassa på konserten antingen i dag eller i morgon. Han är tydligt radikaliserad i riktning mot Islamiska staten och tycker att det är rätt att döda otrogna, säger han på en pressträff.

Vidare uppger underrättelsechefen att 19-åringen har nordmakedonska rötter och att polisen hittat egentillverkade sprängämnen som han planerade att använda i terrordådet.

– För att kunna döda så många människor som möjligt, säger Omar Haijawi-Pirchner.

Tog anställning på arenan

Den 19-årige mannen är huvudmisstänkt, men ska enligt polisen haft ett ”nära samarbete” med den gripne 17-åringen.

17-åringen, som har turkiska och kroatiska rötter, jobbade på arenan där Swift skulle uppträda. Han anställdes endast några dagar innan evenemanget ställdes in på grund av terrorhotet.

Taylor Swift har inte kommenterat de inställda konserterna.

Foto: Pavlo V

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


14 april 26

EXTREMT VARMT: Turister varnas för sommaren

2026 04 15

Svenskar som planerar att semestra utomlands i sommar uppmanas att stålsätta sig för extrem värme.

Europa står inför en stekhet sommar, rapporterar Dagbladet med hänvisning till nya siffror från ECMWF (European Centre for Medium Range Weather Forecasting).

Enligt ECMWF kommer havstemperaturerna i Stilla havet att skjuta i höjden under de kommande månaderna.

Detta eftersom väderfenomenet El Niño väntas bli ovanligt stark i år.

– El Niño bidrar till högre globala temperaturer, och det kan också påverka klimatet här. Till exempel genom att göra värmeböljor mer intensiva, säger Marianne Tronstad Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, till Dagbladet.

Tronstad Lund räknar med att sommaren 2026 kommer att bjuda på nya rekordtemperaturer.

Länder runt Medelhavet kan vänta sig intensiva värmeböljor, torka och skogsbränder.

– Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter. Det återstår att se hur det utvecklar sig, säger klimatforskaren.

Här blir det svalare

Den som vill semestra i Europa, men undvika extremvärmen, uppmanas att hålla sig till de norra delarna.

–  I Europa blir det stadigt varmare med större risk för extrem värme ju längre söderut man kommer, men i exempelvis Polen och Tyskland förväntar vi oss inte samma värme, säger Marianne Tronstad Lund.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket 

Så kan Sverige påverkas

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av en ovanligt stark El Niño.  

– Det finns ingen tydlig och återkommande koppling mellan El Niño och svenskt väder. I Europa varierar effekterna, särskilt under sommaren, vilket gör det svårt att förutse hur en stark El Niño kan påverka vädret i Sverige, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en prognos.

LÄS OCKSÅ: Många bilister får samma mejl just nu – radera direkt

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen