09feb26

Trippla skjutningar

2024 08 08

Tre skottlossningar har skett i Stockholmsområdet.

På onsdagskvällen har tre skjutningar skett.

Samtliga skottlossningar har ägt rum i Stockholmsområdet.

Det rör sig om Bagarmossen, Järfälla och Södertälje.

Först i Bagarmossen

Den första skjutningen skedde i Bagarmossen i södra Stockholm på en tunnelbaneplattform.

– En person uppges ha avlossat ett vapen på tunnelbaneplattformen i Bagarmossen. Ingen skadad person har hittats, meddelar polisen.

– Polis arbetar med att dels söka efter misstänkta, dels för att säkra spår och prata med vittnen. Ett antal personer har kontrollerats i det arbetet. Brottsplatsen är avspärrad och polisen har begärt stopp för tågtrafik med anledning av det inträffade.

Sedan i Järfälla

Nästa skjutning tog plats i Järfälla i de norra delarna av huvudstaden.

– En person uppges ha skjutit in genom ett fönster i en bostad i Skälby. Ingen person ska vara skadad.

– Polisen arbetar i nuläget dels med att leta efter gärningspersoner och dels för att säkra spår och prata med vittnen på brottsplatsen.

Skadad i Södertälje

Den tredje skjutningen ägde precis rum i Södertälje, och en person har anträffats skadad.

– Larm om skottlossning i Fornhöjden. En person hittas skadad och polis är på plats och söker gärningspersoner, framhåller polisen via sin webbsida.

– Arbete pågår för fullt med att både säkra brottsplats och eventuella spår, samla in vittnesuppgifter och hitta gärningspersoner. En förundersökning gällande mordförsök är inledd. 

Är allvarligt skadad

En person har förts till sjukhus efter händelsen i Södertälje.

– En person är anträffad skadad och kommer föras med ambulans till sjukhus, säger polisens presstalesperson Carina Skagerlind till TV4.

Enligt initiala uppgifter ska personen vara allvarligt skadad.

Situationen i Södertälje är fortsatt mycket svår och polisen har intensifierat sitt arbete där.

Gängkriminella aktörer fruktas kunna begå ytterligare våldsdåd framöver och det råder stor oro i området.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Unik attack mot Ryssland – första gången under kriget

2026 02 13

Ukrainska styrkor har genomfört en unik drönarattack.

Oljeraffinaderiet i Ukhta, i den ryska delrepubliken Komi, har attackerats av ukrainska drönare.

Enligt uppgift ska attacken ha orsakat en brand. Filmklipp på sociala medier visar hur ett stort rökmoln stiger mot himlen.

Första gången under kriget

Det rör sig om en unik långdistansattack.

För första gången har Ukraina lyckats attackera en anläggning 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen.

– En källa inom den ukrainska säkerhetstjänsten SSU uppger att operationen markerar ett nytt distansrekord för ukrainska drönare, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ägs av oljejätten

Raffinaderiet i Ukhta ägs av det ryska statliga oljebolaget Lukoil. Vid anläggningen bearbetas omkring 4,2 miljoner ton olja per år. Bland annat framställs diesel, bensin och vakuumgasolja.

En betydande del av bränslet exporteras till Rysslands väpnade styrkor i Ukraina. Därför betraktas anläggningen som ett legitimt militärt mål för Ukrainas väpnade styrkor.

Produktionen fortsätter nedåt

Framgångsrika ukrainska drönarattacker har bidragit till att minska Rysslands oljeraffineringskapacitet.

I januari minskade Rysslands råoljeproduktion för andra månaden i rad. Produktionen uppgick till 9,28 miljoner fat – 46 000 färre jämfört med föregående månad, rapporterar Bloomberg.

LÄS MER: Tungt krav från Zelenskyj – ”Ge mig ett datum” 

Efter onsdagens angrepp

Attacken mot oljeraffinaderiet i Ukhta äger rum endast en dag efter att ukrainska styrkor attackerat ett oljeraffinaderi i södra Volgogradregionen i Ryssland.

Ukrainas generalstab bekräftade uppgifterna under onsdagen.

Raffinaderiet i Volgograd ägs också av Lukoil, som är Rysslands största oljeproducent.

LÄS OCKSÅ:

Kalldusch för Trump – republikaner röstar emot 

Orbán har fått nog: Ni har “förklarat krig” mot Ungern 

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen