Efterlängtat besked för Arlanda

2024 08 05

Flygresandet vid Sveriges största flygplats Arlanda har ökat.

Under juli månad ökade utrikesresandet på Arlanda med 8 procent, enligt statistik från ägaren Swedavia. 

Ett efterlängtat besked för flygplatsen.

Siffran innebär att utrikestrafiken på Arlanda i princip är tillbaka på samma nivå som före pandemin.

Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef, bekräftar uppgifterna.

– Efterfrågan på utrikesresor vid våra flygplatser är trots lågkonjunktur och andra osäkerhetsfaktorer i vår omvärld fortsatt stark. På Arlanda ökade antalet utrikesresenärer med 8 procent jämfört med i fjol, vilket innebär att utrikesresandet på flygplatsen nu i princip är tillbaka på nivån före pandemin, säger han.

Kraftig nedgång

Samtidigt som utrikesresandet ökar ordentligt så minskar inrikesresandet rejält på Swedavias flygplatser.

I juli minskade inrikesresandet med 21 procent i genomnsnitt på Swedavias flygplatser. På Arlanda noterades en nedgång på 16 procent. 

– Inrikesresandet fortsatte under juli att minska bland annat på grund av lägre efterfrågan, kommenterar Jonas Abrahamsson.

Vd:n pekar även på att Bromma Stockholm Airport och Kiruna Airport varit tillfälligt stängda under ett par veckor i juli. Flygplatserna hölls stängda på grund av planerade banarbeten, vilket påverkat inrikesresandet negativt.

Ny flyglinje

Under måndagen presenterar Swedavia även en färsk nyhet för Arlanda. Hädanefter kommer det gå att flyga direkt till Japans huvudstad Tokyo från flygplatsen.

Japans största flygbolag, ANA, bekräftar att man etablerar sig på Arlanda med en direktlinje till Tokyo Haneda, Japans största flygplats, med start den 31 januari 2025.

– ANA:s satsning blir en viktig länk som kopplar samman den svenska huvudstaden med en av de viktigaste marknaderna i Asien, framhåller Swedavia i ett uttalande.

Fakta: Resandet via Arlanda i juli

- Sveriges största flygplats, Stockholm Arlanda Airport, hade totalt sett drygt 2,3 miljoner resenärer under juli. Det är en ökning med 5 procent jämfört med juli 2023.

- Utrikesresandet ökade med 8 procent till drygt 2,1 miljoner resenärer medan inrikesresandet minskade med 16 procent till drygt 198 000 resenärer.

- Resenärsnivåerna på Arlanda i juli ligger totalt sett på 94 procent av nivåerna före pandemin.  

Källa: Swedavia

Foto: Swedavia

Text: Redaktionen


EKONOMI: Ryssland ändrar sig – öppnar upp för väst

2025 04 11

Ryssland tar ett steg för att bjuda in utländska investerare igen.

Ryssland förbjöd i samband med starten på invasionen av Ukraina utländska företag att ta ut sina tillgångar ur landet och krävde att de skulle hålla tillgångarna på särskilda konton.

Landet stängde i mångt och mycket ner för utländska – i synnerhet västerländska investeringar.

Nu ser det ut som att de tar ett steg för att bjuda in utländska investerare igen.

Det rapporterar Reuters.

Tar ett steg

Ryssland planerar att lätta på kapitalkontrollerna för nya utländska investeringar.

Det uppger en högt uppsatt tjänsteman vid finansdepartementet.

Det är ett beslut som öppnar dörren för företag – inklusive västerländska sådana – som vill återvända till den ryska marknaden.

“Nytt inflöde”

Alexei Yakovlev, chef för ministeriets avdelning för finanspolitik, säger att ett nytt presidentdekret om uppmjukning av kapitalkontrollerna för nya investeringar kan komma att utfärdas runt halvårsskiftet.

– Ramverket för att reglera inflödet av nya pengar och säkerställa möjligheten att dessa pengar och de intäkter som genereras av dem kan tas ut har redan beslutats.

Vissa framgångar

Samtidigt syns vissa framgångar för de ryska styrkorna på krigsfronten.

De ryska styrkorna fortsätter att marginellt avancera i gränsområdet Sumy-Kursk oblast, men den ryska styrkan i området kommer sannolikt inte att kunna inleda en större offensiv mot Sumy City på kort sikt utan att få betydande förstärkningar.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Offensiv inledd

ISW förklarar.

– Ukrainas överbefälhavare general Oleksandr Syrskyi uppgav under en intervju med det ukrainska mediebolaget LB UA den 9 april att de ryska styrkorna har intensifierat anfallen i ”alla huvudriktningar” och inlett offensiva operationer i Sumy och Kharkiv oblast, uppger ISW.

– ISW har observerat gradvisa men konsekventa ryska vinster och attacker längs linjen Volodymyrivka-Zhuravka-Novenke norr till nordost om Sumy City i norra Sumy oblast.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jättesmäll för populär lågpriskedja – har 93 butiker i Sverige

2025 04 11

Lågprisjätten ÖoB går med storförlust.

Kedjan, som har 93 butiker i Sverige, redovisar en rörelseförlust på 115 miljoner norska kronor för det första kvartalet.

Enligt ägaren Europris beror nedgången på omfattande utförsäljning av tidigare sortiment som ska ersättas av nya produkter.

– De ekonomiska resultaten under första kvartalet fortsatte att påverkas av en utförsäljning som kannibaliserade på annan försäljning, framhåller den norska koncernen i ett uttalande enligt Market.

Vidare konstaterar Europris, som ägt ÖoB sedan maj 2024, att det kommer ta tid att vända den negativa utvecklingen.

– Som tidigare kommunicerats kommer det att ta tid att återställa ÖoB som en attraktiv shoppingdestination och vända den negativa utvecklingen i kundflöde.

Ledande lågpriskedja

ÖoB:s tidigare ägare Runsvengruppen öppnade sitt första varuhus i Linköping 1961.

Drygt 30 år senare köpte Runsvengruppen upp Överskottsbolaget, som senare blev ÖoB.

I maj 2024 förvärvade Europris hela ÖoB. Den norska lågpriskoncernen ägde sedan tidigare 20 procent av ÖoB, men är i dag ensam ägare.

Europris driver mer än 370 varuhus i Sverige och Norge och har en årlig omsättning på 14 miljarder kronor.

Stort intresse för lågpriskedjor 

ÖoB:s ras inträffar samtidigt som svenska konsumenters benägenhet att handla hos lågpriskedjor ökar.

På tjugo år har omsättningen i den svenska lågprishandeln nästan fyrdubblats – från cirka 30 miljarder kronor 2004 till 114 miljarder kronor i dag.

Det visar en granskning som tagits fram av HUI Research på uppdrag av fastighetsutvecklaren inom lågprishandel, Prisma Properties.

Undersökningen visar bland annat att:

- Antalet anställda i den svenska lågprishandeln nästan har tredubblats sedan 2004.

- Lågpriskedjornas planerade nyetableringar i Sverige de kommande åren kommer att resultera i tusentals arbetstillfällen. Ett exempel är Lidl som redan i dag har cirka 5 600 anställda i Sverige och planerar att öppna 90 nya butiker, vilket skulle innebära cirka 2 500 nya arbetstillfällen (beräknat utifrån genomsnittligt antal anställda i nuvarande butiker).

- Lågprishandelns expansion inte bara sker i storstadsregionerna, utan också i mindre kommuner.

Foto: iXimus

Text: Redaktionen