Problem för ambulanser – ”minskar chansen till överlevnad”

2024 08 04

Chansen till överlevnad vid akutfall kan minska på grund av problem för ambulanser.

När någon är akut sjuk eller har drabbats av en olycka så kan varje sekund vara avgörande.

Men på många håll i Sverige tvingas sjuka eller skadade personer vänta allt längre på att ambulansen ska komma fram.

I Västra Götaland tar det nu nästan en halv minut längre för ambulansen att komma fram vid prio ett-fall jämfört med förra året, rapporterar SR.

Minskar chansen till överlevnad

Den allt längre väntetiden kan få allvarliga konsekvenser.

– 24 sekunder kan låta lite, men i det enskilda fallet kan det vara viktiga 24 sekunder, säger Johan Herlitz, seniorprofessor i prehospital akutvård vid Högskolan i Borås, till radiokanalen.

I många fall kan en minut vara skillnaden mellan liv och död.

– Vad gäller hjärtstopp – varje minut som den här tiden förlängs så brukar man uppskatta att då minskar chansen till överlevnad med kanske ungefär 10 procent, säger Johan Herlitz.

Mediantiden för ett ”prio ett”-fall är i år 15 minuter och 48 sekunder, vilket alltså är 24 sekunder längre jämfört med i fjol. Tio kommuner i regionen har dock en väntetid på över 20 minuter, rapporterar radiokanalen.

Längre väntetid i stora delar av Sverige

Det är dock inte bara Västra Götaland som drabbas av längre väntetid på ambulans.

Sedan 2010 har mediantiden för de mest akuta larmen ökat med drygt tre minuter i Sverige, rapporterade SVT i december.

Mediantiden låg då på 17 minuter och 52 sekunder, enligt statistik från SOS Alarm.

Längst är väntetiden i Pajala, där responstiden låg på nära 42 minuter i december 2023.

Det kan finnas flera orsaker till att väntetiden på ambulans ökar på många håll.

– Det handlar både om hur larmsamtalet tas om hand och om själva ambulansutryckningen, men också vilken tillgång det finns till ambulansfordon, säger Bruno Ziegler, medicinskt sakkunnig på Socialstyrelsen, till kanalen.

Foto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


21 maj 2026

Nästan dubbel avgift för pensionärer

2026 05 21

Äldre personer i Sverige betalar betydligt mer än många yngre.

Många svenskar sparar i fonder.

Men generellt betalar äldre svenskar nästan dubbelt så höga avgifter som yngre personer, enligt färska siffror från Finansinspektionen.

– Billiga indexfonder har fått större genomslag under senare år. Yngre sparare använder oftare digitala plattformar där sådana produkter är vanliga, säger Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark, i ett uttalande.

Nästa dubbelt

Bland personer mellan 35 och 44 år sparar omkring hälften i passiva fonder, exempelvis indexfonder.

Men bland de som är över 64 år är det endast 20 procent som väljer den typen av fonder.

I genomsnitt betalar den yngre gruppen 0,6 procent i avgift för aktiefonderna. För den äldre gruppen är motsvarande siffra 1,1 procent, enligt Finansinspektionen.

– Äldre sparare kan samtidigt ha äldre innehav som inte har bytts ut i samma takt, till exempel för att innehaven ligger på en fonddepå och att en försäljning sannolikt innebär att spararna behöver betala en kapitalskatt, säger Moa Langemark.

Stora skillnader

Skillnaderna mellan de passiva globalfonderna och de aktivt förvaltade fonderna är stor.

Medianavgiften för de passiva är 0,35 procent. Motsvarande avgift för de aktivt förvaltade är 1,25 procent.

– Den som har sparat länge kan ha mycket att vinna på att se över sina fondavgifter. Även små skillnader i avgift kan få stor betydelse för avkastningen när sparandet växer under många år, säger Moa Langemark.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Så sparar de olika åldersgrupperna

Andelen som sparar i passiva fonder:

- 18–24 år: cirka 30 procent

- 25–34 år: cirka 45 procent

- 35–44 år: cirka 50 procent

- 45–54 år: cirka 35 procent

- 55–64 år: cirka 30 procent

- 64+ år: cirka 20 procent

I genomsnitt betalar de olika åldersgrupperna följande avgift för valda fonder:

- 18–24 år: 0,9 procent

- 25–34 år: 0,65 procent

- 35–44 år: 0,6 procent

- 45–54 år: 0,8 procent

- 55–64 år: 0,95 procent

- 64+ år: 1,1 procent

Källa: Finansinspektionen

LÄS MER: Viktigt meddelande till alla som får elstödet

Foto: Andrea Piacquadio

Text: Redaktionen