Sveriges billigaste elbil – här är prislappen

2024 08 01

Sveriges billigaste elbil är här.

Franska Citroëns senaste tillskott på marknaden, Citroën C3, har nått den svenska marknaden.

Prislappen landar på strax under 300 000 kronor.

Det innebär att Citroën C3 tar platsen som ”Sveriges billigaste elbil”, rapporterar DN.

– Nya Citroën C3 kan titulera sig som Sveriges billigaste elbil med en prislapp på 299 990 kronor. Det har gjorts möjligt genom att man har börjat om på blankt papper och vänt ut och in på varje mutter för att kapa kostnader, uppger tidningens journalist Peter Klemensberger som har provkört bilen.

Så länge räcker batteriet

Med sitt batteri på 44 kWh erbjuder Citroën C3 en räckvidd på upp till 320 kilometer.

Batteriet kan laddas upp till 80 procent på 26 minuter, uppger den franska biltillverkaren.

Vicky Parrott från brittiska CarGurus UK har testat bilen.

Hon är positiv inställd efter åkturen.  

– Den känns verkligen inte som en billig bil, och jag tycker att den ser helt briljant ut, riktigt läcker. Det handlar om en fyra meter lång bil, liknar bilar som Peugeot 208 och Opel Corsa men runt 14 centimeter högre vilket är trevligt, säger Parott enligt sajten Allt om Elbil.

Försäljningen sjunker

Citroën C3 lanseras under en svår tid på elbilsmarknaden.

Totalt registrerades 16 337 nya personbilar i juli,  enlig branschorganisationen Mobility Swedens registreringsstatistik.

Andelen elbilar uppgick till 33,8 procent, en minskning med drygt 15 procent i juli och drygt 20 procent hittills i år.

– Riksbanken har aviserat att sänka styrräntan i höst och det är ett ypperligt tillfälle för regeringen att i höstbudgeten avsätta medel för nya effektiva incitament för att stimulera elektrifieringen.

– Exempelvis med fokus på privatpersoner som köper en ny elbil och samtidigt främja klimat, miljö, ekonomi och trafiksäkerhet, säger Emmi Antonsson, kommunikationschef hos Mobility Sweden, i en kommentar till statistiken.

Foto: M. Fousert

Text: Redaktionen


JUST NU: 14-åring död i olycka

2025 07 03

En 14-årig pojke har förlorat livet.

På torsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Norrtälje.

En allvarlig motocrossolycka har inträffat i Edsbro socken.

En 14-årig pojke var inblandad i olyckan – och polisen meddelar på kvällen att han har förlorat livet.

14-åring död

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som hände.

Ambulans larmades fort till Edsbro där olyckan inträffade – men pojkens liv gick inte att rädda.

– En 14-årig pojke har avlidit i samband med en olycka på en motocross i Edsbro. Anhöriga har underrättats om dödsfallet, meddelar polisen.

– Polisen har inlett en utredning som ska ta reda på hur olyckan har kunnat inträffa.

Kommer undersökas

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person har skadats i samband med olyckan.

Polisens presstalesperson Ola Österling säger att händelsen nu kommer att undersökas vidare för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

– Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av crossen och sedan även en medicinsk undersökning, säger han till Aftonbladet.

Initiala uppgifter pekar på att olyckan inträffat på en traktorväg.

Flera olyckor

På torsdagen har flera olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Två fordon har krockat utanför Björkvik. 

Ett av fordonen hamnade på taket och föraren var initialt fastklämd men har nu kommit loss och får hjälp ur fordonet.

Föraren har skador och omfattningen av dessa är i nuläget oklart. 

Även den andra föraren är skadad, men har tagit sig ur fordonet för egen maskin.

Arbetsplatsolycka

Samtidigt har en arbetsplatsolycka inträffat i Pajala.

Uppgifter har inkommit om att en man som utfört arbete på ett hustak har ramlat ner, och fallet uppskattas ha varit på fyra meter. 

Olyckan inträffade i en by i Pajala kommun.

– Mannen förs till sjukvård. Polis åker dit och håller förhör med mannen. Förhör utförs även med vittne och olycksplatsen dokumenteras, meddelar polisen.

– Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan gällande vållande till kroppsskada ska upprättas.

Foto:

Text: Redaktionen


Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

2025 07 03

Lågprisjätten Ryanair tvingas ställa in hundratals flygningar.

Tiotusentals passagerare har drabbats av en strejk bland franska flygledare som har lett till inställda flyg i Frankrike under torsdagen och fredagen och som har fått en dominoeffekt på andra håll i Europa.

På torsdagen kommer besked om att den omfattande strejken i Frankrike slår mot Ryanair.

Det rapporterar BBC.

Ställer in

Lågprisflygbolaget uppger att de har tvingats ställa in mer än 170 flygningar och semesterplanerna för mer än 30 000 passagerare har drabbats.

Två franska fackförbund har påbörjat en tvådagarsstrejk på grund av arbetsvillkoren, vilket har lett till att en fjärdedel av flygningarna har ställts in på huvudflygplatserna i Paris och hälften av flygningarna på flygplatsen i Nice.

Vd kommenterar

Ryanair meddelar att strejken inte bara har påverkat deras flygningar till och från Frankrike, utan även flygplan som flyger över franskt luftrum till destinationer som Storbritannien, Irland, Spanien och Grekland.

Bolagets vd Michael O'Leary, anklagar flygledarna för att ”hålla europeiska familjer som gisslan”.

– Det är obegripligt och helt orättvist mot EU-resenärer som åker på semester, säger han.

Läs mer: Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Transportministern rasar

Frankrikes transportminister Philippe Tabarot kallar fackets krav för ”oacceptabla” och säger att transportföretagen kan förlora ”miljontals euro” till följd av strejken.

– Att ständigt välja datum som orsakar mest olägenheter för passagerarna verkar inte vara rätt väg att gå, säger han enligt franska Le Monde.

Därför strejkas det

Strejken handlar om protester mot ”kronisk underbemanning”, det planerade införandet av ett incheckningssystem, föråldrad utrustning och ”giftiga förvaltningsmetoder som inte är förenliga med kraven på lugn och säkerhet”. 

På fredagen väntas situationen bli ännu mer spänd på flygplatserna i Paris och Beauvais, där DGAC – den civila luftfartsmyndigheten – har beordrat en 40 procentig minskning av antalet flygningar.

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen