Mamman till mördad 14-åring vädjar till svenska folket

2024 07 31

Efter det uppmärksammade mordet i Landskrona vädjar nu offrets mamma till svenska folket.

Den 23 juli hittades en livlös kropp i Landskrona.

Polisen har sedermera konstaterat att det handlar om en 14-årig flicka som blivit mördad.

En stor utredning sker nu i det uppmärksammade fallet och flera personer är misstänkta för att ha varit inblandade i mordet.

Filmklipp sprids

Tidigare under dagen kom uppgifter om att filmklipp och bilder sprids på sociala medier som påstås visa delar av händelseförloppet.

Det är någonting som polisen är medvetna om.

– Vi har uppringare och vi får in information från flera olika personer varje dag som har sett vad de säger är filmer. Vi håller på att kontrollera vad det är för filmer de har sett helt enkelt, säger Kenth Pehrsson, utredare grova brott i Helsingborg, till SVT.

Mamman vädjar

Nu vädjar mamman till den 14-åriga flickan till svenska folket.

– Sluta sprida videon. Det är inte vad hon vill att folk ska komma ihåg av henne. Jag är säker på att hon skulle bli jätteledsen om hon visste, säger mamman till Aftonbladet.

“Det är sjukt”

Hon understryker vidare olämpligheten i att sprida filmklippen, och är i chock över att det hela har dokumenterats.

– Det känns nästan som om man är stolt. Om man filmar och sedan delar den vidare. Då är man ju stolt över vad man har gjort. Det är ju helt sjukt.

Kan vara ett brott

Nils Pålbrant, rådman vid Uppsala tingsrätt, framhåller att det kan röra sig om brottslighet.

– Det är hemskt, och det är uppenbart att de som har tagit de här bilderna måste ha begått någon typ av brott, något förtalsbrott, grovt förtal eller liknande, säger han till SVT.

Utredningen fortsätter och stora resurser arbetar med situationen, som av experter beskrivs som ovanlig med tanke på de inblandade.

– Att det är två personer som misstänks för brottet och att de är väldigt unga och att offret dessutom är av samma kön gör att det i flera led blir anmärkningsvärt, säger Jenny Yourstone, doktor i psykologi, till Svenska Dagbladet.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen