Ställer krav på alkolås i Sverige – för helt nytt fordon

2024 07 31

Antalet olyckor med elsparkcyklar fortsätter att öka i Sverige.

Under 2023 rapporterades 3 444 olyckor med elsparkcyklar. En ökning jämfört med 2022 då 3 326 olyckor inträffade.

De flesta av olyckorna är singelolyckor som inträffar på eftermiddagar, kvällar och nätter, ofta på helger.

En undersökning från Statens väg- och transportforskningsinstitut, VTI, har fastslagit att alkoholpåverkan är en stark bidragande orsak till många olyckor.

Påfallande ofta var elsparkcyklisten i olyckan berusad eller i vart fall påverkad av alkohol, enligt VTI:s granskning.

– En norsk studie visar att alkohol förekom i fyra av tio olyckor med elsparkcyklar. I Sverige finns en studie som visar på intag av alkohol i tre av tio olyckor, så det finns anledning att tro att läget är ungefär detsamma här. Det ser vi inte minst i de olycksbeskrivningar som polisen och sjukvården upprättar, säger utredaren Susanne Wallhagen som skrivit rapporten.

Kräver alkolås

Överläkaren Alfred Janson Lantz på Sundsvalls sjukhus har fått nog av alkoholrelaterade olyckor med elsparkcyklar.

Han anser att fordonen borde förses med alkolås.

– Som läkare och traumaansvarig så ser jag stora problem med elsparkcyklar och framför allt hur de används. Vi ser att det blir mycket skador på kvällar med berusade som kör de här fordonen, säger överläkaren till SVT.

 Janson Lantz berättar att det ofta rör sig om allvarliga skador, såsom skall- och ansiktsskador och skador på ansiktsskelett, tänder och hjärna.

– Skador som dessa såg vi inte alls för några år sedan, säger läkaren till tv-kanalen.

Mobilförbud

Den europeiska trafiksäkerhetsorganisationen ETSC har föreslagit en rad åtgärder för att minska olyckor med elsparkcyklar:

- Alkoholgräns

- Krav på hjälm (i Sverige gäller det bara barn)

- Tekniska förändringar som krav på blinkers

En annan åtgärd som föreslagits är förbud mot handhållen mobiltelefon (liknande det som gäller för bilar).

– Olika åtgärder kan ha olika för- och nackdelar, men på något sätt borde reglerna skärpas. Sen är det en annan sak att de ska efterlevas också, och där måste Polisen få resurser till bättre övervakning, säger Susanne Wallhagen på VTI.

Foto: Rsheram resp Yeshi Kangrang

Text: Redaktionen


VARNINGEN: Populära köttbullar kan göra dig sjuk

2025 10 04

En expert varnar för att man kan bli sjuk av köttbullar.

Köttbullar är en av svenska folkets favoriträtter.

Men om de hanteras på fel sätt kan köttbullar göra dig sjuk, varnar en expert.

Detsamma gäller flera andra populära livsmedel.

Varnar om köttbullar

Efter listeriautbrottet på restaurangen Coco & Carmen i Stockholm går experter ut och varnar för den livsmedelsburna bakterien.

Listeria kan leda till allvarlig sjukdom, och flera populära livsmedel medför en extra risk, rapporterar TV4.

Det gäller bland annat köttbullar.

Många tycker om att äta kalla köttbullar, men om de inte har värmebehandlats igen efter tillagning så kan de utgöra en risk.

– Det är med värme som vi dödar listeriabakterien. Steka om köttbullar och undvika att äta dem kalla är ett exempel, säger Wilhelm Tham, professor i livsmedelsmikrobiologi, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Stor förändring för kortköp - gäller hela Sverige

Var försiktig med vissa produkter

Listeria dör vid upphettning till 72 grader i 15 sekunder, rapporterar kanalen.

Wilhelm Tham menar att man över huvud taget ska vara försiktig med vakuumförpackade produkter som man förvarar i kylskåpet.

– Där kan eventuell listeria förekomma. Den kan öka genom att bakterien kan tillväxa i kyla och i vakuum, säger Tham.

Listeria kan finnas i flera populära livsmedel, exempelvis gravad lax, charkprodukter och opastoriserad ost.

Även Folkhälsomyndigheten har varnat för att vissa livsmedel medför en särskild risk.

– Typiska risklivsmedel är livsmedelsprodukter med längre hållbarhetstider såsom rökt och gravad lax, mögel- och kittostar, färdigrätter och förpackade charkvaror som till exempel smörgåspålägg, enligt Folkhälsomyndigheten.

Drabbar vissa grupper

Sjukdomen drabbar framför allt personer med nedsatt immunförsvar, äldre personer samt gravida kvinnor och/eller nyfödda barn, enligt myndigheten.

– Det är ovanligt att människor får några allvarliga symtom när de blir sjuka, men riskgrupper riskerar att drabbas av allvarlig sjukdom i form av blodförgiftning (sepsis) eller hjärnhinneinflammation (meningit), uppger Folkhälsomyndigheten.

För att undvika att drabbas är det framför allt viktigt att hantera livsmedel korrekt i hemmiljö.

LÄS OCKSÅ: Larm till bilägare - misstaget kan kosta tusentals kronor

Foto: TaseFoodtime

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ytterligare land krigar med Ryssland mot Ukraina

2025 10 04

Ytterligare ett land deltar i Putins krig.

Nu kommer uppgifter om att ytterligare ett land har anslutit sig till Putins och Rysslands krig mot Ukraina.

Landet medverkar till dödliga missilangrepp.

Medverkar till attacker

Kina har länge anklagats för att indirekt bidra till Putins krig.

Men nu kommer rapporter om att landet bidrar med avgörande underrättelseuppgifter vid dödliga angrepp mot Ukraina.

Det innebär att Kina medverkar i kriget i direkt mening.

Ukrainas underrättelsetjänst säger att Kina förser Ryssland med satellitdata som används för att rikta missilangrepp mot olika platser i Ukraina, rapporterar Kyiv Post.

Den ukrainska underrättelsetjänsten har fått bevis för att det här samarbetet äger rum, uppger man för Ukrinform.

– Det handlar om en hög nivå av samarbete mellan Ryssland och Kina när det gäller att genomföra satellitspaning av Ukrainas territorium för att identifiera och rekognoscera strategiska mål för förstörelse, säger Oleh Aleksandrov, en representant för den ukrainska underrättelsetjänsten, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Jätteföretag dumpar alla ryska kunder

Attackerat utländska anläggningar

Satellitdata från Kina har alltså använts för att genomföra missilattacker mot Ukraina.

Även utländskt ägda anläggningar har träffats i attackerna, enligt den ukrainska underrättelsetjänsten.

Den 21 augusti förstördes till exempel en anläggning ägd av det amerikansk företaget Flex Ltd. I Mukachevo i Ukraina, enligt tidningen.

Underrättelsetjänsten vill dock inte gå in på exakt vilka attacker som har utförts med hjälp av kinesiska satellitdata.

Ryssland har ansträngt sig för att stärka banden till Kina sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina inleddes.

Kina har tidigare anklagats för att bidra till Rysslands krig på flera sätt, bland annat ekonomiskt.

”Feg attack”

Samtidigt fortsätter Ryssland också med stora drönarattacker mot Ukraina.

I en attack mot en järnvägsstation i Sumy Oblast på lördagen uppges minst 30 personer ha skadats, inklusive tre barn, rapporterar Kyiv Independent.

– Det var en feg attack som syftade till att stoppa förbindelsen med våra frontlinjeområden, enligt ett ukrainskt uttalande.

LÄS OCKSÅ: Natoland går till hård attack - "dags för plan B"

Foto: Alex343

Text: Redaktionen