Förändring bland McDonalds kunder – första gången på 4 år

2024 07 29

McDonalds har släppt sin rapport för det andra kvartalet.

Och resultatet kom in sämre än förväntat.

Analytikerna hade förväntat sig ett justerat resultat på 3,07 dollar per aktie, medan det egentliga resultatet kom in på 2,97 dollar per aktie.

Intäkterna missade förväntningarna, och för första gången på 4 år dokumenteras en minskning i jämförbara butiksförsäljningar, rapporterar CNBC och The Guardian.

Kunderna drar sig tillbaka

Kunderna tycks dra sig tillbaka från att spendera pengar på snabbmatsrestauranger i samma omfattning som tidigare.

Det gäller även för McDonalds.

– Fler konsumenter har minskat sina restaurangutgifter, särskilt på snabbmatskedjor, som de inte längre ser som en bra affär. McDonalds säger att trafiken till de amerikanska restaurangerna föll under kvartalet, rapporterar CNBC.

Försöker locka tillbaka

Konkurrensen om snabbmatskunder bedöms har hårdnat mot bakgrund av nya ekonomiska förutsättningar.

– Cheferna varnade tidigare för att konkurrensen om kunderna hade blivit hårdare när konsumentmiljön försvagades. 

– McDonalds lutar sig mot rabatter för att få tillbaka matgäster. McDonald's försöker locka in matgäster utanför USA också. Dess internationella marknadsavdelning, som inkluderar stora segment som Frankrike och Tyskland, såg sin försäljning i samma butik minska med 1.1 procent under kvartalet.

Svårt internationellt

Flera delar av den internationella marknaden bedöms ha påverkat resultatet för McDonalds.

– Resultaten påverkades av negativ jämförbar försäljning på ett antal marknader, 

drivet av Frankrike, skriver företaget i rapporten.

– Den fortsatta påverkan av kriget i Mellanöstern och negativ jämförbar försäljning i jämförbara försäljningen i Kina mer än uppvägde den positiva jämförbara försäljningen i Latinamerika och Japan.

Tas emot väl

På aktiemarknaden tas rapporten emot väl, och McDonalds aktie stiger med drygt 3 procent.

Då ska man dock ta i beaktande att aktien har fallit från 300 dollar tidigare under året till 260 dollar i dagsläget.

Foto: V. Karsa

Text: Redaktionen


Svenska kronan lyfts fram i USA – det händer nu

2025 10 09

Storbanken Bank of America uppmärksammar nu svenska kronan.

Under den senaste tiden har svenska kronan gått oerhört starkt.

Efter år av försvagning gentemot de stora valutorna – såsom euron och den amerikanska dollarn – tar nu kronan revansch.

Faktum är att den svenska valutan är starkast av de så kallade G10-länderna – som bland annat innefattar USA, Kanada, Japan och Tyskland.

Nu gör den amerikanska storbanken Bank of America en ny bedömning av vad som är att vänta för kronan framöver.

Det händer nu

Enligt Bank of America så kommer den starka utvecklingen för kronan att fortsätta, rapporterar Dagens industri.

I dagsläget handlas en amerikansk dollar för omkring 9,5 kronor – något som väntas sjunka till 8,92 vid årsskiftet.

Även euron väntas falla från dagens 11,02 till 10,70 i början av 2026.

Och ännu mer

Ur ett längre tidsperspektiv tror den amerikanska banken att kronan kommer att fortsätta stärkas.

Efter ytterligare ett år bedömer Bank of America att en dollar är värd 8,40 kronor och en euro 10,50.

Läs mer: ”27 procent” – Swedbank bekräftar stor prisökning

Räntenivån påverkar

Valutornas rörelser beror på en rad olika saker – däribland den rådande räntenivån i landet.

Generellt stärks valutor av räntehöjningar, och försvagas av sänkningar.

Riksbanken har som bekant sänkt styrräntan i Sverige från två till 1,75 procent – och framhåller att om inflationstakten och konjunkturen står sig som väntat så lär den nivån ligga kvar framöver.

Lär ligga kvar

Riksbanken förklarar.

– För att ge ytterligare stöd till återhämtningen och stabilisera inflationen vid målet på sikt har direktionen beslutat att sänka styrräntan med 0,25 procentenheter till 1,75 procent, meddelar myndigheten.

– Om inflations- och konjunkturutsikterna står sig förväntas styrräntan ligga kvar på denna nivå under en tid framöver.

Läs mer: ”Allvarligt” – 1,3 miljoner svenskar har samma problem på jobbet

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


9 oktober 2025

PUTIN ERKÄNNER: Ryssland har orsakat tragedi

2025 10 09

I december besköts ett azerbajdzjanskt  passagerarplan i ryskt luftrum innan det kraschade i Kazakstan.

Ombord på planet fanns 70 personer – 38 av dem omkom.

Azerbajdzjans presidenten Ilham Aliyev pekade snabbt ut Ryssland som ansvarigt. Enligt presidenten ska passagerarplanet beskjutits av ryskt luftförsvar.

Rysslands diktator Vladimir Putin har vägrat att bekräfta uppgifterna.

Fram tills i dag.

Under ett telefonsamtal med Aliyev erkänner Putin att ryska styrkor öppnade eld mot planet. Enligt Putin avfyrade ryskt luftförsvar två luftvärnsrobotar som var avsedda att träffa ukrainska drönare.

– Robotarna exploderade några meter från flygplanet, säger Putin enligt AFP.

Enligt Putin ”spårade” det ryska luftförsvaret tre ukrainska drönare som befann sig i landets luftrum.

Hävdar: Kommer vidta åtgärder

Den ryske ledaren hävdar att han informerades om detaljerna för två dagar sedan.

– Ryssland kommer att vidta alla nödvändiga åtgärder gällande kompensation, försäkrar Putin.

Tackar Putin

Ilham Aliyev verkar nöjd över beskedet från Kremls ledare.

Under samtalet tackar han Putin för att ha tillhandahållit information om fallet och "personligen" övervakat utredningen, rapporterar Kyiv Independet.

LÄS MER: Skatteverket får helt nytt uppdrag – det här gäller

Uppgifter: Officer fick order

Den azerbajdzjanska nyhetsbyrån Minval har tidigare rapporterat att en rysk officer fick order om att öppna eld mot passageraflygplanet.

Uppgifterna baseras på  tre ljudinspelningar, ett anonymt brev och en anteckning från Dmitry Paladichuk, en rysk luftvärnsbesättningskapten som påstås ha vidarebefordrat ordern att skjuta ner planet.

– Vi kan inte bekräfta äktheten av det skriftliga uttalandet, men för de tre läckta röstmeddelandena, som också bekräftade kommandot att skjuta ner planet och den efterföljande skadan kan äktheten bekräftas, rapporterade Minval i början av juli.

LÄS OCKSÅ: Tungt krav om bensinbilar – EU under press 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen