UPPGIFTER: Ryssland förbereder farlig anklagelse – mot Norge och Finland

2024 07 29

I helgen uppgav en källa från den ukrainska underrättelsetjänsten (DIU) att Ukraina attackerat en rysk flygbas, cirka 20 mil från den norska och finska gränsen.  

– Ett ryskt bombplan av modellen TU-22M3 träffades på Olenyas militära flygfält, basen för de ryska ockupanternas strategiska flygplan, sade källan till tidningen Pravda.

Flygbasen ligger på den ryska Kolahalvön, mer än 1 800 kilometer från Ukraina men bara 20 mil från Norge och Finland.

Den norske försvarsforskaren Kristian Åtland förundras över uppgifterna.

– Om det verkligen är ukrainska drönare som använts i attacken är det sensationellt. Ukrainska drönare har tidigare varit upp till 1 300 kilometer inne på ryskt territorium. Denna attack görs 500 kilometer längre bort än så, säger han till VG.

Farliga scenariot: Ryssland förbereder anklagelse

Kristian Åtland befarar att Ryssland kan använda attacken i sitt propagandakrig mot Nato.

I ett värsta scenario kan Kreml anklaga Finland eller Norge för att ligga bakom attacken, menar försvarsexperten.

– Norge och Finland är de länder som ligger närmast Kolahalvön. Det kan mycket väl vara så att det kommer ryska anklagelser om att drönaren kan ha skickats från norskt eller finskt territorium, säger Åtland.

Han tvivlar på att drönarna har skickats från Norge eller Finland.

– I så fall bör de ha bra faktauppgifter innan de gör sådana anklagelser. 

– Men det här för kriget närmare oss, utan tvekan.

Norska regeringen: ”Följer utvecklingen noga”

Den norska regeringen kommenterade händelsen under söndagskvällen.

– Även om incidenten i Ryssland inte påverkar den norska säkerheten direkt så följer vi utvecklingen i våra närområden noga, framhöll försvarsminister Bjørn Arild Gram i en kommentar till VG.

Enligt försvarsministern befinner sig Norge i "den allvarligaste säkerhetssituationen på decennier".

– De åtgärder som försvaret införde efter Rysslands invasion av Ukraina är fortfarande i kraft, betonade Gram under söndagskvällen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Dystert besked för fem miljoner blivande pensionärer

2025 06 06

Över fem miljoner svenskar kan nu konstatera ett tufft besked om sina framtida pensionspengar.

Många som pensionssparar väljer AP7 Såfa som premiepension. Sparandet beskrivs som okomplicerat och ger ofta god avkastning.

– Den är både avsedd för de premiepensionssparare som inte vill göra ett eget fondval och som ett bra sparalternativ för den som vill välja något av statens förvaltningsalternativ, framhåller Pensionsmyndigheten om AP7 Såfa.

Investeringen ger inte sällan klirr i kassan. Förra året ficks spararna i genomsnitt en avkastning på 27,3 procent.

– 2024 var avkastningsmässigt ett fantastiskt bra år för AP7 och AP7:s sparare. Det är en jättefin utveckling som vi har fått och det finns väl många orsaker till det. Starka börser, hävstång på det och sedan en krona som har försvagats. Då vi har mycket placering i utländsk valuta har det också varit bra. Sammantaget har det varit ett bra år, sade Pål Bergström, vd AP7, i ett uttalande i december.

Rasar nu i värde

Men i år har investeringarna, till skillnad från normalt, rasat i värde. 

Istället för att som brukligt gå framåt har investeringarnas värde i år dalat med över tolv procent, rapporterar E55 med hänvisning till Dagens industri som nu har sammanställt siffrorna.

– Våren har varit tuff för svenska fondsparare då stora fonder och fondkategorier inte har återhämtat sig från handelskrigets skadeverkningar, framhåller Di:s analytiker Hans Bollander i tidningen och syftar på USA:s många och kraftiga tullbesked under våren.

Dubbelsmäll

AP7 Såfas, som placerar i en global aktiefond och till stor del i USA:s stora teknikföretag, samlar omkring 5,6 miljoner sparare. 

Med andra ord innebär raset en motgång för en betydande andel av Sveriges blivande pensionärer.

Det förstärks dessutom av att aktierna inte bara sjunker i värde räknat i dollar – utan sedan även för att dollarn sjunker i värde gentemot svenska kronan.

– Trumps handelskrig har skakat om fondmarknaden. De senaste årens vinnare, global- och teknikfonder, hittas på förlorarlistan när årets fem första månader summeras, konstaterar Di.

LÄS MER: Nya tullar träder i kraft

Enbart Swedbankfond är värre

Den enda premiepensionen som rasar mer än AP7 Såfa är Swedbank Roburs Teknikfond (-15,7 procent).

Redan i april månad konstaterades att fiasko för storbankens fondsparare.

Av nästan 100 fonder hos Swedbank Roburs var det enbart 23 som vid tillfället låg på plus. I den gruppen var det dessutom blott tre stycken som hade nått en avkastning på mer än en procent, enligt Placera.

Carina Sesser, presschef på Swedbank Robur, uppmanar dock att sitta lugnt i båten och fortsätta med ett regelbundet månadssparande.

– För de flesta sparare är det klokt att hålla fast vid sin strategi och undvika att fatta snabba beslut baserade på kortsiktiga svängningar, säger hon till ekonomisajten.

LÄS MER: Stort besked för Trump – kraftig förändring i amerikansk ekonomi

Foto: BettyV

Text: Redaktionen


I NATT: Tvingas ställa in – Vita huset i krismöte

2025 06 06

Vita huset har suttit i flera krismöten natten till fredagen.

Storbråket har eskalerat.

Donald Trump och techmiljardären Elon Musk svingar kraftigt åt varandra efter att den senare nu lämnat sitt uppdrag i administrationen.

Igår kväll påstod Musk, utan belägg, att Trump finns med Epsteinutedningen, som handlar om affärsmannen Jeffrey Epstein som hittades död i sin cell för sex år sedan efter att ha åtalats för trafficking av minderåriga.

Under natten har Vita huset kallat till omedelbart krismöte till följd av bråket, rapporterar Dagbladet som hänvisar till uppgifter från Reuters.

Dessutom uppges Stephen Miller, biträdande stabschef och en av Trumps närmaste rådgivare, direkt ha ställt in en planerad intervju med Fox News för att delta i det brådskande mötet.

Trump: "Har aldrig varit bättre"

Krismötet verkar ha gett visst resultat.

På fredagsmorgonen svensk tid antyder Trump att stridsyxan är på väg att begravas.

– Det går väldigt bra, har aldrig varit bättre. Siffrorna ökar, de högsta opinionsmätningarna jag någonsin haft, säger presidenten i ett kort uttalande till Politico.

Vill byta ut presidenten

Bråket bottnar i att Elon Musk uttryckt besvikelse över den budget som Vita huset och Donald Trump gått fram med.

Presidenten har å sin sida sagt att Musk enbart är arg för att den utelämnade subventioner på elbilar.

Under natten antyder miljardären nu att Trump borde avsättas och ersättas av vicepresident JD Vance. Tesla-vd:n har delat ett inlägg på X med just den idén.

Samtidigt skriver Bill Ackerman, en av Trumps mest hängivna anhängare på Wall Street, att bråket måste upphöra omedelbart.

– Jag stöder Donald Trump och Elon Musk och de borde sluta fred för vårt fantastiska lands bästa, framhåller Ackerman på X.

Musk tycks dela den åsikten.

– Du har inte fel, svarar miljardären på inlägget.

LÄS MER: Elon Musk varnar USA

Foto: Official White House Photo by Gabriel Kotico

Text: Redkationen