Folksjukdom skjuter i höjden – ökning med 600 procent

2024 07 29

En av våra vanligaste folksjukdomar har ökat med hela 600 procent.

Det handlar om utmattningssyndrom, som innebär att man drabbas av både kroppsliga och psykiska besvär på grund av långvarig stress eller hög psykisk belastning, enligt 1177.

Sjukdomen har ökat med hela 600 procent från 2010 till 2023, rapporterar SVT.

75 procent av de drabbade är kvinnor.

Ökningen kan dock delvis bero på ändringar i lagstiftningen samt på att arbetskraften totalt sett har blivit större, enligt Försäkringskassan.

Lagändringar påverkar

Lagändringar har påverkat statistiken, rapporterar DN.

– 2010 var sjukskrivningarna väldigt nedtryckta på grund av de regler som gällde då. Det var få som generellt sett hade pågående sjukfall. Sedan dess har det skett ett antal ändringar i lagstiftningen, de har blivit mer generösa, säger Försäkringskassans Mikael Sahlin till tidningen.

Samtidigt har arbetskraften blivit större idag jämfört med 2010. Det innebär att det finns många fler personer som kan bli sjukskrivna, vilket påverkar statistiken, menar Försäkringskassan.

Antalet sjukskrivna totalt sett, i olika sjukdomar, har ökat från 92 000 människor 2010 till 211 000 i februari 2024, rapporterar tidningen.

Saknas forskning

När det gäller utmattningssyndrom så saknas det också forskning om vilka behandlingsmetoder som faktiskt fungerar.

Det konstaterar myndigheten SBU, som utvärderar sjukvårdens metoder konstaterat, enligt SVT.

– Vissa får ingen behandling alls, andra får väldigt förenklade behandlingar. Andra får väldigt omfattande behandlingar, säger psykologen Jakob Clason van de Leur, som nyligen doktorerat i ämnet, till kanalen.

Fysiska och psykiska besvär

Utmattningssyndrom märks nästan alltid både kroppsligt och psykiskt, enligt 1177.

Vanliga symptom kan vara trötthet och sömnproblem, känslomässiga symtom som att man är lättirriterad och orolig eller att man har ångest. Man kan också få lätt att glömma saker och svårt att koncentrera sig.

Många drabbas också av fysiska besvär, exempelvis hjärtklappning och ljudkänslighet, och vissa får också problem med magen och tarmarna.

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: Pensionen höjs nästa år – men inte för alla

2025 11 07

Ett nytt besked visar att den som har jobbat får mer i plånboken.

Regeringen har fastställt inkomstindex och inkomstbasbelopp för 2026.

Detta innebär att nästa års uppräkning av inkomstpensionen blir större för de som har arbetat under sina liv än för de som lever på garantipension.

Inkomstpensionen ökar

Inkomstindex, som används för att räkna upp inkomstpensionen varje år, höjs från 220,23 under 2025 till 228,08 för 2026, en ökning med 3,56 procent.

Det betyder att den del av pensionen som baseras på hur mycket man arbetat och tjänat under livet ökar tydligt nästa år.

– I år ökar inkomstpensionen mer än garantipensionen. Det innebär att den som har jobbat mer får mer pengar i plånboken. Det är positivt. Det ska helt enkelt ha lönat sig att arbeta och att ha arbetat, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

Inkomstindex beräknas varje år utifrån inkomster och ekonomins utveckling för att pensionerna ska följa arbetsinkomster och inte tappa i värde.

LÄS MER: Så gick bostadsmarknaden i oktober

Garantipensionen halkar efter

– Inkomstbasbeloppet för år 2026 har fastställts till 83 400 kronor. Inkomstbasbeloppet styr hur stor inkomst som försäkras i det allmänna ålderspensionssystemet. För 2026 uppgår den inkomsten till 56 050 kronor per månad, uppger regeringen.

Pensionen räknas bara upp till ett visst inkomsttak.

Tjänar du mer än 56 050 kronor i månaden påverkar det alltså inte hur mycket din allmänna pension ökar.

Skillnaderna växer

Garantipensionen, som ger stöd till dem med låg eller ingen arbetsinkomst, höjs med endast 0,7 procent nästa år.

Det innebär att pensionärer som nästan uteslutande lever på garantipension får betydligt mindre än de som arbetat.

För många pensionärer kan skillnaden mellan inkomstpension och garantipension bli märkbar redan från januari 2026.

Pensionsmyndigheten kommer i januari att informera varje pensionär om den individuella pensionens förändring.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: N Andersson Regeringskansliet resp M Timberlake

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kvinna har försökt mörda bebis

2025 11 07

Skakande uppgifter kommer från Halmstad på fredagen.

Uppgifterna kommer på fredagen men händelsen ska ha ägt rum under onsdagskvällen.

Polisen larmades då till en adress i Halmstad.

Detta efter att en kvinna misstänks ha försökt mörda sin egen bebis, enligt uppgifter till TV4.

Försökte mörda

Misstankar har upprättats om försök till barnadråp.

Uppgifterna pekar på att kvinnan ska ha försökt döda sitt eget spädbarn genom strypning.

Åklagaren bekräftar att barnet har utsatts för yttre våld – men går inte in på några detaljer.

– Det har varit en polisinsats där personen greps. Ambulansen har tagit med sig barnet till sjukhus, säger åklagare Paula Bredehorst Carlsson till kanalen.

Oklart skadeläge

Det är oklart hur allvarligt skadat barnet är – och det framgår inte varför kvinnan började strypa sitt barn.

Mamman har gripits av polis misstänkt för försök till barnadråp – och har senare anhållits.

På fredagen släpptes hon fri – men misstankarna kvarstår.

– Utifrån vad jag förstått ska det inte vara en olyckshändelse utan misstanken kvarstår om att det är ett uppsåtligt brott, fortsätter Bredehorst Carlsson.

Läs mer: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Attack i Stockholm

I andra blåljusnyheter har en kvinna attackerats i Stockholm på fredagen.

Strax innan klockan sju på morgonen inkom larm om att en kvinna i Hässelby blivit skadad med ett vasst föremål. 

Kvinnan anträffades utomhus och är förd med ambulans till sjukhus.

Ingen gripen

Kvinnan var vaken och talbar innan avfärd, i övrigt är skadeläget i nuläget oklart. 

– Polis är på plats för att samla in information om händelsen, bland annat lokalisera brottsplatsen och prata med potentiella vittnen, meddelar polisen om händelsen.

– Ingen är i nuläget gripen för händelsen som rubriceras som försök till mord.

Läs mer: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen