Ettåring har fått hjärt-och lungräddning – förd till sjukhus

2024 07 29

Ett drunkningslarm har kommit in på söndagskvällen.

Sent på söndagen har räddningstjänsten fått in ett drunkningslarm.

Det är vid en badplats utanför Sulvik i Arvika som det hela ägde rum.

En ettåring hade gått ut i vattnet iväg från sin familj.

Det rapporterar Expressen.

“Fick igång hjärtat”

En familjemedlem hittade pojken och satte genast igång med livräddande insatser.

– Anhöriga fann honom med ansiktet ner och tog upp honom direkt, säger räddningsledare Lennart Lundström till Expressen.

– En i familjen var kunnig på hjärt- och lungräddning och assisterade och de fick igång hjärtat och började andas innan ambulansen omhändertog honom.

Förd till sjukhus

Pojken har nu med ambulans förts till Arvika sjukhus för vård.

Det är oklart hur skadeläget är.

– Det var ett rådigt ingripande av dem på plats, säger Lennart Lundström vidare.

Avslutar insats

Under den senaste tiden har flera drunkningslarm kommit in.

I Finland är två små barn allvarligt skadade efter att ha gått ut i vattnet.

Det kan du läsa mer om här.

Även i Sverige har det varit problematiskt på flera olika håll.

Under söndagskvällen meddelar polisen att de har avslutat den akuta sökinsatsen efter den man som försvunnit i Piteå.

Inte anträffad

Polisen framhåller att anhöriga har underrättats om situationen.

– Polisen larmas till Bölebomsviken i Öjebyn med anledning av att en man i 70-årsåldern har försökt simma ifatt en drivande båt och sedan inte setts till. Polisen biträder den kommunala räddningstjänsten med två polispatruller och en UAS drönare, framhöll polisen tidigare.

– Polisen har avslutat sin akuta sökinsats i samband med att dagsljuset håller på att försvinna i Norrbotten, uppdaterar polisen nu via sin webbsida.

– Området kring där mannen senast sågs har genomsökts utan att han anträffats. Bland annat har polisen använt sig av specialsökhund, dykare och polisflyg i sökarbetet. Inga nya sök är planerade i nuläget, men det kan komma att ändras. Anhöriga är underrättade.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Yrkesförbud införs – tusentals kan bli av med jobbet

2025 05 16

I dag jobbar över 6 000 svenskar som telefonförsäljare, enligt Statistiska centralbyrån, SCB.

Snart kan många bli av med jobbet.

Enligt uppgifter till SVT vill regeringen utreda ett förbud mot telefonförsäljning.

Detta eftersom en granskning av Konsumentverket visar på återkommande brister hos företag som bedriver telefonförsäljning.

Företagens samtal till kunder har ofta uppfattats som aggresiva och manipulativa.

Regeringen anser att det finns allvarliga problem med telefonförsäljning inom vissa branscher. Därför överväger de nu att införa ett förbud mot telefonförsäljning av lotterier, försäkringar, krediter, elavtal och spel, rapporterar tv-kanalen.

Vill se hårdare tag

Konsumentverket har krävt hårdare tag mot telefonförsäljning – bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, skrev myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt i oktober.

Det här gäller

I dag finns det flera regler som företag som säljer varor eller tjänster via telefon måste förhålla sig till.

De måste bland annat få ett skriftligt godkännande från kunden.

Ett skriftligt godkännande kan ske på olika sätt. Kunden kan till exempel:

  • skriva under ett papper
  • godkänna avtalet via e-post eller sms
  • godkänna via e-legitimation, som till exempel bank-ID.

Företagen måste också ge tydlig information om sitt erbjudande och vilka villkor som gäller. De måste även informera om att samtalet har ett försäljningssyfte, fastslår Konsumentverket.

Kunden ska informeras om:

  • vad det är för företag
  • vilka varor eller tjänster som säljs
  • telefonförsäljarens namn
  • om försäljaren är anställd av företaget eller arbetar på uppdrag av företaget

Rätt att ångra sig

Den som tackar ja till ett erbjudande via telefon har i regel 14 dagars ångerrätt.

Kunder har rätt att anmäla företag som inte följt reglerna. Anmälan kan bland annat göras om:

  • ett företag inte följt reglerna om skriftligt godkännande
  • företaget har varit otydliga med villkoren för varan eller tjänsten.

Dessutom kan anmälan göras mot företag som använder sig av olämpliga säljmetoder. Det kan handla om fall där företaget:

  • medvetet ger felaktig eller vilseledande information vid säljtillfället
  • har aggressiva eller påstridiga säljare
  • skickar en vara utan att du beställt
  • skickar en faktura utan att du beställt
  • medvetet lurar och riktar sig till utsatta grupper, till exempel äldre och sjuka.

Källa: Konsumentverket

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Familjen Trump skakas av obehagligt fotografi

2025 05 16

Republikanerna och Trumpfamiljen skakas av ett otäckt bildmeddelande på nätet.

Det är den tidigare FBI-chefen James Comey, som avskedades av USA:s president Donald Trump under uppmärksammade former 2017, som har lagt upp bilden på Instagram.

Se bilden längst ned i artikeln.

Fotot föreställer en snäcksamling på stranden. Snäckorna har lagts i formationen att de bildar siffrorna “8647”.

– Cool snäckformation på min strandpromenad, framhöll Comey i en kommentar innan bilden raderades, enligt Politico.

Tolkas som dödshot

Sifferkoden tolkas av republikaner och Trumps familj som ett dödshot mot presidenten.

De två första siffrorna, 86, kan enligt det amerikanska ordboksförlaget Merrian Webster betyda att någon eller något bör tas bort från jordens yta.

Talet 47 tros syfta på att Trump är den 47:e presidenten i USA.

Kristi Noem, USA:s minister för inrikes säkerhet, rasar mot den förre FBI-chefen.

– Den skamfulla före detta FBI-chefen James Comey uppmanade just till mordet på USA:s president Trump. DHS (USA:s departement för inrikes säkerhet, red. anm.) och Secret Service utreder detta hot och kommer att agera på lämpligt sätt.

"Orolig för hans liv"

Presidentens son, Donald Trump Jr, uttrycker bestörtning över Comeys bild.

– Det här är James Comey som i förbifarten uppmanar till att mörda min pappa, uttrycker han på X i en kommentar till snäckfotot.

Tulsi Gabbard, chef för USA:s nationella underrättelsetjänst, framhäver att den forne FBI-chefen borde gripas för inlägget.

– Jag är mycket orolig för presidentens liv, säger hon i en intervju med Fox News.

– Vi har redan sett mordförsök. Jag är mycket orolig för hans liv. Och James Comey, enligt min mening, borde hållas ansvarig och fängslas för detta.

Fick sparken

Comeys inlägg togs bort efter ett par timmar.

Han fick sparken av Trump under presidentens förra mandatperiod. Den officiella förklaringen från Vita huset var att Comey hanterat utredningen om Hillary Clintons e-postanvändning på ett felaktigt sätt.

Comey själv har hävdat att han blev avskedad för att han inte lade ned FBI:s utredning om möjliga Rysslandskopplingar i samband med Trumps valkampanj.

Trump har förnekat uppgifterna om rysk inblandning. 

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp skärmdump, X

Text: Redaktionen