SMHI: Skyfallsliknande regn på söndag och måndag

2024 07 27

Det kommer att regna i flera delar av landet de kommande dagarna.

På lördagen har SMHI gått ut med gula varningar för skyfallsliknande regn.

Varningarna gäller för söndagen och måndagen.

Det kraftiga regnet väntas i östra delarna av Västerbotten och Norrbottens län och kommer bland annat slå mot Umeå och Luleå.

Kraftiga skurar

SMHI meddelar att det rör sig om intensiva regnfall på kort tid.

– Under söndag eftermiddag bildas skurar som lokalt kan ge stora mängder på kort tid, så mycket som 40-60 mm. I kusten kan skurarna lokalt vara kraftiga redan under morgonen, framhåller SMHI.

– Trafiken kan gå långsammare på grund av översvämmade vägar.

Inte bara i Norr

De kraftigaste skurarna väntas i Norrland men det ser ut att regna på flera olika håll runt om i landet de kommande dagarna.

– Ett lågtryck vid Island har styrt in sitt frontsystem över mellersta Sverige som dominerar vädret under lördagen, förklarar SMHI om lördagen.

– I samband med det ligger ett stråk med sammanhängande nederbörd över Hälsingland, Medelpad, Jämtland och södra Lappland vilket rör sig sakta norrut. 

– I främst norra Jämtland och södra Lappland blir regnet ihållande och stora regnmängder är att vänta under det närmsta dygnet.

Även Svealand

Även i Svealand väntas kraftig nederbörd på olika håll.

– Söder därom, i Svealand är nederbörden uppsplittrad och skurna kan här vara lokalt kraftiga. 

– Mest intensivt har nederbörden varit under morgonen i Västmanland, vidare under dagen är det snarare västra Dalarna och norra Värmland som ser ut att få de kraftigaste skurarna och här finns även risk för åska.

Skurar på söndag

Även på söndagen kommer det regna en del, inte bara i Norrland.

– Under eftermiddagen drar ett stråk med skurar över östra Svealand och Götaland, fortsätter vädermyndigheten.

– Störst mängder väntas i inre delarna av Småland, men även Södermanland ser ut att kunna få rikliga mängder. Söndagen bli i allmänhet blåsig med friska till hårda vindbyar.

Foto: T. Leery

Text: Redaktionen


JUST NU: Vill skjuta hundratusentals vildsvin

2025 09 06

Den svenska vildsvinsstammen behöver minska med 90 procent.

Det framhåller Lantbrukarnas Riksförbund på lördagen.

Bakgrunden till förslaget handlar om att förbundet förhindra såväl skador inom lantbruket som hot mot livsmedelsberedskapen.

Vill skjuta

Det finns enligt förbundet 300 000 vildsvin i Sverige idag.

“Skjut tillbaka vildsvinsstammen till 2000-talet”, lyder förslaget från Lantbrukarnas Riksförbund.

– För två år sedan, den 6 september 2023, bekräftades det första fallet av afrikansk svinpest i Sverige. Då hotades den svenska grisexporten, som värderades till cirka 1,3 miljarder kronor, av en historisk stor vildsvinsstam på över 300 000 vildsvin, framhåller förbundet i ett pressmeddelande.

– Trots smärtsamma lärdomar och hot mot livsmedelsberedskapen låter regeringen antalet vildsvin öka ytterligare. Samtidigt går det att kraftigt minska vildsvinsstam och sätta stopp för kommande smittspridning.

Med 90 procent

Ett första steg är följa slutsatserna och genomföra åtgärderna som Viltskadekommissionen presenterade sin rapport 2022, menar förbundet.

Det handlar om åtgärder för att bland annat minska vildsvinsstammen med 90 procent. 

Det innebär att Sverige får en gräns på cirka 30 000 djur, vilket motsvarar stammens storlek i början av 2000-talet.

Föreslår tre åtgärder

LRF föreslår att regeringen i närtid prioriterar tre åtgärder för att åtgärda de problem som beskrivs.

- Modernisera jaktlagstiftningen från 1987. 

- Tillåt stora fällor och fångstredskap som redan är godkända i andra EU-länder och Norge.

- Inför en nationell definition av åtel för att underlätta beslut om förbud mot utfodring som ökar stammen.

Pekar på Danmark

Förbundet lyfter fram Sveriges grannländer som exempel.

Där finns betydligt färre vildsvin än i Sverige.

– Om Sverige lärt av våra grannländer Danmark, med 0 vildsvin, och Norge, med sina cirka 1000 vildsvin, hade vi inte 2023 behövt hamna i det allvarliga läge och riskera att förlora 1,3 miljarder kronor i exportintäkter, menas det.

Foto: K. Jackson

Text: Redaktionen


Putin vill ha Zelenskyj till Moskva – Ukrainas president svarar

2025 09 06

Volodymyr Zelenskyj svarar nu på Putins inbjudan.

Inget möte mellan Vladimir Putin och Volodymyr Zelenskyj har ännu upprättats.

Vladimir Putin har sagt att Zelenskyj kan komma till Moskva för att få till ett möte.

Nu svarar den ukrainske presidenten på Putins inbjudan.

Zelenskyj svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj avböjer tydligt Vladimir Putins förslag om att han skulle komma till Moskva för att förhandla fram en diplomatisk lösning på kriget.

– Han kan komma till Kyiv. Jag kan inte åka till Moskva när mitt land är under beskjutning, under attack, varje dag. Jag kan inte åka till huvudstaden för denna terrorist, säger Zelenskyj till ABC News.

Trumps mål

Trump satte upp ett trilateralt möte mellan ledarna för USA, Ryssland och Ukraina som målet för sitt toppmöte med Putin i Alaska förra månaden. 

Senare sade han att ett bilateralt möte mellan Putin och Zelenskyj skulle äga rum efter att den ukrainska ledaren hade besökt Vita huset.

Det finns dock inget sådant möte nära förestående – och förutsättningarna för att båda ledarna skulle vilja träffas har inte uppfyllts.

Läs mer: Glädjebesked för Ukraina – från Slovakien

Putins inbjudan

Det var i onsdags som Vladimir Putin bjöd in Zelenskyj till den ryska huvudstaden.

– Jag har aldrig nekat detta, förutsatt att mötet är väl förberett och kan leda till positiva potentiella resultat, sade han enligt Newsweek.

– Donald frågade mig om jag möjligen kunde ordna ett sådant möte. Jag svarade att ja, det är möjligt. I slutändan, om Zelenskyj är redo, låt honom komma till Moskva – då kommer mötet att äga rum.

Inga framsteg

Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett möte mellan Putin och Zelenskyj och ett eventuellt fredsavtal har inte genererat konkreta resultat ännu.

Utöver enstaka fångutväxlingar är det ingenting som pekar på att större framsteg skulle kunna komma inom en nära framtid.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: President of Russia resp Presidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen