24sep2025

RyanAir sänker priserna kraftigt

2024 07 23

Lågprisbolaget Ryanair framhåller att resenärer kan vänta sig lägre priser.

Ryanair har presenterat sin kvartalsrapport där det framgår att bolagets vinst minskade med ungefär 46 procent.

Företaget meddelar att ”sparsamma” passagerare drog ner på resorna.

Ryanair säger nu att de förväntar sig att sommarpriserna kommer att vara mycket lägre än förra året.

Det rapporterar BBC.

Inte som förväntat

Ryanair hade förväntat sig att sommarpriserna skulle vara oförändrade till svagt stigande.

Nu konstaterar man att biljettpriserna mellan juli och september lär vara ”väsentligt lägre”.

Det typiska Ryanair-priset uppgick till 41,93 euro i juni, en minskning från 49,07 euro året innan.

– Kunderna är lite mer sparsamma, lite mer försiktiga, säger ekonomi- och finansdirektör Neil Sorahan enligt BBC.

Intäkterna faller

I kvartalsrapporten fastslår Ryanair att intäkterna faller.

– De reguljära intäkterna för första kvartalet minskade med 6 procent till 2,33 miljarder euro.

– Även om trafiken ökade med 10 procent till 55,5 miljoner passagerare kunde våra kunder göra betydande besparingar tack vare 15 procent lägre biljettpriser, delvis beroende på påskeffekter, och mer prisstimulans än vi tidigare hade förväntat oss. 

Aktien faller

Ryanairs aktie faller drygt 15 procent på nyheterna om vinst under förväntan.

Det rapporterar CNBC.

– Ryanairs aktie föll på måndagen efter att bolaget meddelat att kvartalsvinsten efter skatt hade minskat med 46 procent och att biljettpriserna kommer att vara lägre än väntat under sommarmånaderna.

Även flera andra flygbolag har gått skakigt under den senaste tiden.

VD:n uttalar sig

Ryanairs vd Michael O'Leary sade i ett uttalande att biljettpriserna väntas bli lägre än väntat under de kommande tre månaderna.

– Medan efterfrågan under Q2 är stark, är prissättningen fortfarande svagare än vi förväntade oss, och vi förväntar oss nu att biljettpriserna under Q2 kommer att vara väsentligt lägre än förra sommaren, tidigare förväntades de vara oförändrade till något högre.

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen


3 april 2026

JÄTTEHÖJNING: Så högt blir bensinpriset i Sverige nästa vecka

2026 04 04

Bensinpriset förväntas skjuta i höjden.

Bensinpriset väntas stiga kraftigt inom de närmaste dagarna.

Redan nästa vecka kan pris vid pump passera 20 kronor litern, rapporterar TV4.

Dramatisk ökning

Oroligheterna i Mellanöstern, och framför allt kriget i Iran, har fått oljepriset att rusa till nivåer som inte setts sedan 2008.

Råoljan har klättrat över 140 dollar per fat – en dramatisk ökning jämfört med drygt 70 dollar innan konflikten bröt ut.

Bakom uppgången ligger bland annat störningar i transporterna genom Hormuzsundet, en av världens viktigaste oljepassager.

Samtidigt räcker inte ökad produktion från andra länder för att väga upp bortfallet.

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Snabb effekt vid pump

Prisökningarna väntas nå konsumenterna mycket snabbt – inom bara några dagar.

Och enligt råvaruanalytikern Christian Kopfer är en kraftig höjning i Sverige mycket nära.

Kopfer räknar med en kraftig prisuppgång redan under nästa vecka och bedömer att bensinpriset kan passera 20 kronor per liter.

– Det är jag helt säker på. Det är bara dagar bort, säger han till TV4.

Kontinuerlig höjning

Sedan konflikten bröt ut för en månad sedan har dieselpriset stigit med omkring sju kronor per liter, medan bensinen har blivit cirka 3,60 kronor dyrare per liter.

Såväl dieseln som bensinen höjdes på nytt för endast fem dagar sedan.

Då kom beskedet att höjningen gick över 24 kronor litern för diesel och 19 kronor för bensinen.

– Det är bland annat Circle-K som uppger att listpriserna för företagskunder höjs med 30 öre per liter diesel till 24,14 kronor per liter, rapporterar Dagens industri.

Bensinen höjdes då med 35 öre till 19,14 kronor per liter.

Enligt Kopfer krävs det inte ens en ytterligare upptrappning av konflikten för att priserna ska fortsätta uppåt.

Han menar att det räcker med att läget är oförändrat i Mellanöstern för att priserna ska fortsätta att stiga.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: E Akyurt

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen