Slår larm om svensk infrastruktur – ”nationell härdsmälta”

2024 07 21

Underhållet av svensk infrastruktur uppges vara så dåligt att vi är på väg mot en ”nationell härdsmälta”.

Den svenska järnvägens skick har länge varit föremål för debatt och kritik.

Underhållet är eftersatt, och förseningar och urspårningar har skapat många rubriker på senare år.

Nu går SJ:s VD ut och varnar för konsekvenserna av en misskött järnväg.

”Nationell härdsmälta”

Sedan järnvägen avreglerades har det uppstått ett stort så kallat underhållsberg, rapporterar DN.

Det syftar på den totala kostnaden för att exempelvis byta ut alla utslitna spår, ledningar med mera.

Underhållsberget uppgår idag till drygt 70 miljarder kronor, enligt tidningen.

SJ:s VD Monica Lingegård varnar för att problemet kan få allvarliga konsekvenser.

– Det stora problemet är att vi är på väg mot en nationell härdsmälta och jag ser ingen som räcker upp handen och tar ansvar och ser till helheten, säger hon till tidningen.

”Järnvägen vittrar sönder”

Många pekar på avregleringen som en bakomliggande orsak, och menar precis som SJ:s VD att ingen längre ser till helheten.

SJ behöver själva bli mycket bättre, men står egentligen bara för 18 procent av förseningarna. Resten beror på eftersatt underhåll, menar hon.

Hon får medhåll av Håkan Englund, tidigare Sekoordförande på Infranord.

– Järnvägen vittrar sönder mitt framför våra ögon. Det ligger så många systemfel bakom att man inte vet var man ska börja, säger han.

Problem för näringslivet

Underhållsberget eller den så kallade underhållsskulden av svensk järnväg har av bland annat Svenskt Näringsliv pekats ut som ett allvarligt problem.

– Det måste göras en rejäl satsning på underhåll av landets järnvägar, menar Nils Paul, Svenskt Näringslivs expert på infrastrukturfrågor, i en debattartikel i Publikt.

Den dåliga järnvägen skadar svenska företag, menar han.

– Dagens situation får inte bli ett normalläge. I Svenskt Näringslivs företagarpanel uppger vart fjärde företag att leveranser av varor har påverkats av brister i infrastrukturen, berättar han i tidningen.

Över hälften av dessa företag upplever att störningarna har påverkat deras tillväxt negativt, tillägger han.

Foto: Foto R. Angel

Text: Redaktionen


JUST NU: Natochefen hotar tre länder – ”Ring till Vladimir Putin”

2025 07 15

Natochefen rasar mot flera länder – och uppmanar dem att kontakta Putin.

Natochefen Mark Rutte går till angrepp mot tre av världens största länder.

Det handlar om Indien, Kina och Brasilien.

Rutte riktar nu ett hot mot länderna.

Riktar hot – och uppmaning att ringa Putin

Mark Rutte varnar Indien, Kina och Brasilien för stenhårda konsekvenser – om de fortsätter att handla och göra affärer med Ryssland, rapporterar Sky News.

De tre länderna kommer att drabbas mycket hårt av sekundära sanktioner om de fortsätter att handla med Ryssland, hotar Natochefen.

– Min uppmuntran till dessa tre länder är... att ni kanske vill titta på detta eftersom det kan drabba er mycket hårt, säger Mark Rutte i samband med ett möte med senatorer i den amerikanska kongressen, enligt kanalen.

Samtidigt riktar Rutte en uppmaning till de tre länderna:

Ta kontakt med Vladimir Putin.

Natochefen vill att Indien, Kina och Brasilien ska ringa till den ryske diktatorn.

Länderna bör kontakta Putin för att kräva ett slut på kriget i Ukraina, menar han.

– Vänligen ring Vladimir Putin och säg till honom att han måste ta fredssamtalen på allvar, uppmanar Mark Rutte, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin har fått tungt besked – direkt från toppminister

”Om jag vore Putin…”

Mark Ruttes hårda budskap kommer efter att Donald Trump hotat med sekundära tullar på 100 procent på köpare av rysk export om inte Ryssland går med på ett fredsavtal inom 50 dagar.

Natochefen har också riktat en skarp uppmaning direkt till Ryssland och Vladimir Putin, rapporterar The Guardian.

– Om jag var Vladimir Putin idag skulle jag överväga att ta förhandlingarna om Ukraina på större allvar än vad jag gör nu, har Rutte sagt i dagarna, enligt tidningen.

Mark Rutte har i dagarna träffat USA:s president Donald Trump i Washington.

Även Trump har skärpt sin ton gentemot Ryssland och Vladimir Putin den senaste tiden, och vid flera tillfällen uttryckt sin besvikelse över Putins agerande.

LÄS MER: Drömbesked för Ukraina – en ”första våg” är på väg

Foto: Nato resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Vill ge SVT pengar till jätteprojekt

2025 07 15

Liberalernas partiledare vill ge SVT pengar för att tillgängliggöra ett stort evenemang.

Liberalernas nya partiledare Simona Mohamsson, som också är Sveriges utbildningsminister, kommer med ett nytt förslag om public service.

L-ledaren vill ge mer pengar till SVT.

Anledningen är att hon vill säkra kanalens möjligheter att visa ett stort event.

Vill ge pengar till stor sändning

Många tv-tittare har inte kunnat ta del av alla matcher i fotbolls-EM, eftersom SVT delar sändningsrättigheterna med Viaplay.

Nu vill Mohamsson höja anslagen till SVT – för att public service-kanalen ska kunna visa stora mästerskap som fotbolls-EM, rapporterar TV4.

Det är viktigt för gemenskapen i samhället, menar hon.

– Jag tror att det viktiga från politiskt håll är att ge signalen att vi behöver en värdegemenskap och att den ska kunna kosta, säger Simona Mohamsson till kanalen.

Hon ser det också som ett sätt att bekämpa utanförskap.

– Föreställ dig att man kommer tillbaka till klassrummet efter sommarlovet och så har halva klassen inte sett Falks fantastiska försvar eller Asllanis mål, säger L-ledaren till kanalen.

LÄS MER: Anstormning till biograferna - nya filmen drar in miljarder direkt

Vill öka tillgängligheten

Regeringen säger dock nej till Mohamssons förslag, och understryker att public service-bolagen själva planerar verksamheten och bestämmer vad som ska prioriteras.

Frågan har rört upp stor debatt den senaste tiden eftersom många svenskar inte har haft tillgång till vissa matcher i fotbolls-EM.

En som har engagerat sig i frågan är den tidigare V-ledaren Jonas Sjöstedt, som idag är ledamot av Europaparlamentet. Detta efter att många svenskar inte kunde se Sveriges EM-match mot Polen som sändes på Viaplay Sport.

Han menar att stora mästerskap alltid borde sändas på kanaler som är tillgängliga för alla.

– Det borde vara så i hela EU att de här viktiga matcherna och turneringarna, de ska alla kunna se, har Sjöstedt tidigare sagt till Aftonbladet.

Det finns ett EU-direktiv som ger medlemsländer möjlighet att göra en lista över sportevenemang som ska visas kostnadsfritt.

Det har bland annat Belgien och Storbritannien gjort, och Sjöstedt menar att Sverige också bör göra det.

– Sverige skulle enkelt kunna säga att fotbolls-EM är en folkfest – en fotbollsfest – och att fotbolls-VM också är det. Självklart ska alla kunna se de matcherna, säger Jonas Sjöstedt till tidningen.

Andra är dock kritiska och ifrågasätter varför skattepengar ska satsas på just sportevenemang.

LÄS OCKSÅ: Polisen går ut med Facebook-varning - "Kontot töms"

Foto: SVT

Text: Redaktionen