Varning för skogsbrand i tre landskap

2024 07 20

SMHI utfärdar en varning eftersom risken för skogsbrand är stor i tre olika landskap.

Under helgen råder det högsommarvärme i stora delar av Sverige.

Många passar då på att vara ute och roa sig i det vackra sommarvädret.

Men värmen och torkan medför också en förhöjd risk för skogsbrand.

SMHI går därför ut med en varning som berör tre landskap i tre olika delar av Sverige.

Flera landskap berörs

Idag lördag gäller varningen enbart för Gotland, som har en hög risk för brandrisk under hela helgen samt på måndagen.

Men på söndagen utökas varningen till flera landskap.

Då finns det risk för skogsbrand både på Gotland, i Skåne och i nordöstra Norrbotten.

– Skogsbrandrisken är stor under söndagen, varnar SMHI.

I nordöstra Norrbotten gäller varningen även för måndagen och tisdagen.

Sprider sig lätt

Människor uppmanas därför till extra stor försiktighet i de berörda landskapen.

– Stor försiktighet bör iakttas vid eldning utomhus, ofta gäller eldningsförbud.

Det finns flera saker som man måste vara försiktig med när skogsbrandrisken är hög.

– Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag, enligt SMHI.

Om det börjar brinna under rådande förhållanden så kan branden bli mycket svår att hantera och släcka.

– Brand sprids lätt i skog och mark.

Vidta försiktighetsåtgärder

Man bör alltid vara försiktig när man hanterar eld i naturen, eftersom det kan leda till både gräs- och skogsbränder, varnar Krisinformation.se.

Det gäller i synnerhet när det är torrt ute.

Man bör också vara medveten om att det kan vara straffbart att orsaka en brand. Det är extra viktigt att ta reda på om det råder eldningsförbud i den kommun man befinner sig.

Även om det inte råder eldningsförbud så bör man tänka sig för när man hanterar eld i naturen.

Det är viktigt att välja en plats där elden inte kan spridas till annat brännbart material, samt att avgränsa eldplatsen med stenar eller jord. Man bör också alltid ha tillgång till vatten att släcka elden med, samt undvika att elda om det blåser kraftigt.

Arkivfoto: Pavel Koubek MSB

Text: Redaktionen


Invasion i svenska hem – uppmanas söka hjälp

2025 04 17

Myrorna har börjat dyka upp inomhus igen – men de allra flesta är helt ofarliga, enligt Anticimex.

Nu är det vår igen – och myrorna invaderar svenska hem.

Förra veckan ökade antalet samtal om myror i hemmet till Anticimex med hela 70 procent jämfört med föregående vecka, rapporterar SR.

Lämnar spår: “Tar sig in”

Jörgen Schroeder är skadedjursexpert på Anticimex Skåne. 

Han berättar hur det brukar gå till när myrorna letar sig in i hemmen.

– Man kan ha spillt en liten klick sylt eller marmelad på golvet. De tar sig in, och hittar de något gott lämnar de även doftspår efter sig, så att deras kompisar hittar dit också, säger Schroeder till radiokanalen.

“Större gäng problematiskt”

Allt som oftast är myrorna ofarliga, men problemen blir flera i takt med att ytterligare myror ansluter.

– När det blir ett större gäng så blir det så klart problematiskt för oss, men det är ingen fara, framhåller Schroeder.

Läs mer: Svenskt fenomen hyllas över hela världen – “Briljant”

Då ska du söka hjälp

Vanliga trädgårdsmyror är ingen fara – men upptäcker man större myror såsom hästmyran, som är en så kallad träskademyra, behöver man söka hjälp.

Annars riskerar man skador i hemmet.

– De äter sakta upp virket i byggnaden, säger Schroeder.

Varnar för svartmyror

Anticimex varnar också för just hästmyror – men också för svartmyror – på sin officiella webbplats.

– Det finns flera myrarter i Sverige. Några av dessa, som hästmyrorna, räknas som skadedjur eftersom de angriper virke och trä, vilket kan påverka säkerheten i våra byggnader. Andra myror, som svartmyrorna, räknas som skadedjur eftersom de många gånger invaderar våra hem under vår och sommaren i jakt på föda, skriver Anticimex.

Läs vidare: Domarens besked – Trump kan åtalas

Foto: J. Eriksson samt Anticimex (pressfoto)

Text: Redaktionen


Går till rasande attack: “de är utom kontroll – verkar hata Trump”

2025 04 17

USA:s president Donald Trump går till hårt angrepp mot hela det amerikanska domstolssystemet.

En federal domare satte i dagarna stopp för Trumpadministrationens order att återkalla juridisk status och arbetstillstånd för de cirka 530 000 migranter som kom till USA från Kuba, Haiti, Nicaragua och Venezuela under Joe Bidens tid i Vita huset.

Samtliga fall måste enligt domaren prövas var för sig.

Det får nu Trump att se rött och ta ut ilskan via sociala medier.

– Kan ni tro det? En domare dömde mot oss om 530 000 illegala migranter (...) och sade att de inte kan ses som en grupp, utan att varje fall måste prövas individuellt, framhäver han på Truth Social och fortsätter:

– Baserat på domstolssystemet skulle det ta ungefär 100 år. Vad händer med våra domstolar? De är helt UTOM KONTROLL. De verkar hata “TRUMP” så mycket det går!

Trump beordrade stopp

De berörda migranterna kom till USA under det så kallade CHNV-programmet, ett humanitär villkorligt program där medborgarna i de fyra länderna, samt deras närmaste familjemedlemmar, kunde vistas i USA i uppemot två år om en person i landet ansvarade för deras ekonomiska försörjning.

Syftet var enligt Bidenregeringen att minska illegal invandring vid södra gränsen och få bättre kontroll över de som tar sig in i landet.

Programmet pausades under tre veckor i augusti 2024 för att utreda bedrägeri, men återupptogs senare under sommaren. 

I samband med Donald Trumps installation i Vita huset i januari i år avslutades satsningen genom en presidentorder.

“Var är RÄTTVISAN???”

Men domaren Indira Talwani, utsedd av tidigare presidenten Barack Obama, har alltså blockerat ordern, rapporterar bland annat Fox News.

– Vi försöker ta tillbaka vårt land från förstörelsen som orsakats av demokraterna och den kriminella Joe Biden, rasar Trump.

– Jag vann med en policy om sunt förnuft, och vilket sunt förnuft har vi om vi måste ha 530 000 rättegångar? Denna radikaliserade domare säger att sömniga Joe Biden kan flyga mer en än halv miljon människor till USA, PÅ EN DAG, men vi måste ägna många år av långa och tråkiga prövningar för att flyga var och en av dem tillbaka hem. Var är RÄTTVISAN här??? skriver Trump.

LÄS MER: Stämmer Trumpadministrationen – “Ska inte kunna göra detta”

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen