Badgäster upprörda – beteendet på stranden väcker irritation

2024 07 20

Många badgäster reagerar när andra besökare på stranden beter sig på ett oönskat sätt.

I helgen blir det högsommarvärme, och många människor kommer säkerligen att söka sig till badstränder.

Det är ett härligt sätt att tillbringa en sommardag.

Men när man måste trängas med många andra badgäster uppstår ibland också irritation.

Vissa beteenden gör svenska badgäster extra upprörda.

Hög musik på stranden – inte populärt

Det beteende som kanske väcker störst irritation är musik eller störande ljud.

Att spela sin egen favoritmusik i högtalare på stranden bland andra badgäster är inte alltid populärt.

– Man kan lämna Bluetooth-högtalarna hemma, säger en badgäst i Skåne till SR.

Många tycker att högljudda badgäster är de mest störande.

– Jag skulle säga, att göra en massa ljud, spela hög musik, störa andra liksom, säger en annan badgäst till radiokanalen.

Bör visa hänsyn

Etikettexperten Sofia Larsson, verksam på Svenska Dagbladet, menar att man kan lyssna på musik på stranden, men man bör i så fall göra det på ett sådant sätt att man tar hänsyn till andra badgäster.

Om någon annan redan spelar musik bör man avstå helt, så att andra badgäster slipper att höra musik från två ställen samtidigt.

Man bör också tänka över om ens musiksmak är tillräckligt behaglig för andra att ta del av.

– Jag är verkligen ”all for” att folk ska vara sitt mest autentiska, unika jag, oavsett om de gillar dödsmetall eller jazz – men inte på stranden, säger hon till SVT.

Flera beteenden väcker ilska

Det finns även flera andra beteenden på stranden som retar gallfeber på många badgäster.

Att kissa i vattnet är föga förvånande ett impopulärt beteende, och kan dessutom bidra till algblomning, påpekar Sofia Larsson.

Många retar sig också på när folk trampar på ens handduk där man ligger och solar, eller när andra badgäster breder ut sig precis bredvid utan att hålla ett rimligt avstånd.

Folk som spelar fotboll på stranden, så att bollen träffar andra badgäster, eller så att det kommer sand på andra badgäster, väcker också stor irritation, rapporterar radiokanalen.

Rökning på stranden är också en källa till ilska.

– De ska helst inte röka i närheten av mig. Jag är inte så förtjust i den doften, så att säga, och sen när man hittar fimparna i sanden, säger en badgäst till radiokanalen.

Foto: D. Gold

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

2025 07 02

Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det krigshärjade landets partners fortsätter att stötta Ukraina.

Det handlar om miljardstöd från bland annat Tyskland och Storbritannien.

Nu kommer besked om att Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det rapporterar Kyiv Post.

100 miljarder kronor

Den ukrainska regeringen har föreslagit ytterligare 9,7 miljarder dollar i krigsrelaterade utgifter genom ett förslag till budgetändring, som ska röstas igenom i parlamentet i juli.

Det motsvarar drygt 92 miljarder svenska kronor.

Pengarna ska bland annat gå till vapen, militärutbildning och ersättning till veteraner och familjer som förlorat anhöriga.

“Militärskatten”

Kyiv planerar också att omdirigera en tredjedel av intäkterna från ”militär inkomstskatt” som tidigare tilldelats den statliga särskilda kommunikationstjänsten till försvaret.

Medel från intäkter från spel- och lotterilicenser, som tidigare planerats för utbildningsministeriet, hälsovårdsministeriet och ungdoms- och idrottsministeriet, kommer också att omdirigeras till försvaret.

Läs mer: Statlig rysk bank slår larm – nytt problem i ekonomin

Fortsatta attacker

Ukrainska styrkor fortsätter samtidigt att slå till mot försvarsindustriföretag i Rysslands långt bort från frontlinjen.
Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 300 kilometer

Källor inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU berättade den 1 juli för den ukrainska nyhetsbyrån Suspilne att SBU:s drönare slagit till mot den elektromekaniska fabriken ”Kupol” i Izhevsk i Udmurtien.

– SBU:s källor rapporterade att drönarna färdades 1 300 kilometer till målet och att minst två drönare träffade två fabriksbyggnader och orsakade en brand, rapporterar ISW.

– SBU:s källor rapporterade att fabriken tillverkar luftvärnssystemen Tor och Osa samt Garpiya-drönare med lång räckvidd.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen


Amerikansk jätte i konkurs – har produkter på Ica och Coop

2025 07 02

En amerikansk matjätte ansöker om konkurs.

Konkursansökningarna ligger alltjämt på en hög nivå i Sverige.

Även i USA finns det företag med problem – däribland den anrika matjätten Del Monte.

På onsdagskvällen kommer besked om att företaget ansöker om konkurs.

Det rapporterar CBS News.

Efter 140 år

Det är efter 140 år som Del Monte ansöker om konkursskydd.

Företaget har under de senaste åren genomfört kostnadsbesparande åtgärder i form av bland annat personalnedskärningar.

Sarah Foss, global chef för juridik och omstrukturering på Debtwire, kommenterar beskedet.

– Generellt säger Del Monte att konsumenternas efterfrågan har minskat, vilket har lett till ökade kostnader för överskottslager som företaget har varit tvunget att lagra och försöka få bort från hyllorna med hjälp av ökade marknadsföringskostnader, säger hon.

– Konsumenternas preferenser har skiftat från konserverad mat till förmån för hälsosammare alternativ.

Produkter hos Ica och Coop

Del Monte är kända för deras konserverade produkter som säljs över hela världen.

På bland annat Ica och Coop går det att hitta Del Montes klassiska konserverade persikohalvor, ananasskivor och fruktcocktail.

Läs mer: Batteribolag går i konkurs

Nya siffror

Ny konkursstatistik har samtidigt kommit ut från affärs- och kreditinformationsföretaget UC.

Där framgår att antalet företagskonkurser minskade med 5 procent under juni jämfört med samma period föregående år.

Ökar inom restaurang

UC:s analytiker Amanda Aldestam säger att “våra junisiffror visar på en fortsatt försiktig nedgång när det kommer till konkurstal.”

– Inom hotell- och restaurang och detaljhandel ökar i stället konkurserna något. Detta är branscher som historiskt sett kunnat återhämta sig under sommarmånaderna, menar hon.

– Utvecklingen inom detaljhandeln blir särskilt intressant att bevaka framöver då både Svensk Handels Stilindex från i maj och Konjunkturinstitutets senaste barometer, tillsammans med våra konkurssiffror, signalerar om ett pressat läge.

Läs mer: Svenskt modebolag går i konkurs

Arkivfoto: C. Deluvio

Text: Redaktionen