15 jun 26

Haveri på Biltema – i hela landet

2024 07 19

Omfattande störningar har slagit till mot Biltema på fredagsmorgonen.

Rapporterna kommer från hela Sverige.

Kedjans samtliga butiker har drabbats av tekniska problem som orsakar stora problem – och i förlängningen för kunderna.

Det är kortterminalerna som slagits ut, rapporterar Aftonbladet.

– Det är en driftstörning i vårt centrala system.

Bekräftelsen kommer från Biltemas presstalesperson Johan Gerdevåg.

Orsaken till besväret är okänd.

Hela världen påverkas just nu av omfattande teknikstrul. USA har krävt omedelbart stopp för flygtrafik globalt.

LÄS MER HÄR: Teknikhaveri i hela världen – flyg stoppas omedelbart

Kan bara spekulera

De tekniska problemen innebär att det inte går att betala med kort i Biltemas butiker.

Däremot ska det inte vara några problem att ta emot kontanter.

Hur länge problemen väntas fortgå går bara att spekulera kring.

– Våra tekniker har hittat felet och jobbar nu med att hitta en lösning, men det finns i nuläget ingen prognos när det ska vara löst.

Det säger Johan Gerdevåg strax efter klockan åtta.

Förutom problemen i kortterminalerna ligger även Biltemas hemsida nere.

Den som försöker gå in på biltema.se möts istället av ett felmeddelande.

Systembolaget drabbades i maj

Det är inte första gången en större svensk butik drabbas av stora betalproblem.

I maj låg möjligheten till att betala med kort nere på Systembolaget i hela landet efter ett omfattande nätverksproblem.

Det finns inga misstankar om att det är någon yttre påverkan som ligger bakom problemen, sade Sofia Sjöman Waas, presstalesperson på Systembolaget, till Aftonbladet vid tillfället.

Problem även för Ica

Även Ica drabbades av liknande problem tidigare i år.

Ett haveri gjorde att inga Ica-butiker i Sverige kunde betala med kort i kassan.

Istället uppmanades kunder att använda swish eller kontanter som betalmedel.

Vid det tillfället bestod problemen under flera timmar och löstes först vid lunchtid efter att ta upptäckts på morgonen.

Kontantfrågan uppmärksammas 

Många kunder lyfter även frågan om kontanternas betydelse när kortsystemet slås ut.

I januari meddelade regeringen att man inlett en utredning där man överväger möjlighet till att alltid kunna betala med kontanter när det gäller inköp av exempelvis livsmedel.

– Det är även viktigt att titta på frågan utifrån ett beredskapsperspektiv, sade finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) vid tillfället.

Foto: Biltema (CC)

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Ny regel när du handlar i matbutik – gäller från 1 juli

2026 06 20

Möjligheten att betala i matbutiken förbättras.

Från och med den 1 juli sker en regeländring som ska göra det lättare att betala i matbutiken.

Ändringen sker efter ett initiativ från Riksbanken.

Då kan du betala

Från den 1 juli blir det möjligt att göra betalningar med betalkort – även om internetkopplingen till banken har gått ner.

Riksbanken har kommit överens med bankerna, handeln och kortföretagen att så kallade offline-betalningar ska bli möjliga när man vill köpa exempelvis mat, medicin och drivmedel, rapporterar SR.

– När datakommunikationen går ner, då genomförs det här köpet helt enkelt inte online, utan det kommer istället lagras i ett offline-läge i betalterminalen tills datakommunikationen kommer igång igen, och köpet då så att säga rasslar igenom, säger Maria Lundström, enhetschef på Riksbanken, till radiokanalen.

Köp när internetkopplingen till banken ligger nere kommer att bli möjliga om du har ett betalkort med ett chip.

Offline-betalningar ska gå att göra under en vecka för sammanlagt några tusenlappar.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar - orsakar rusning

”Störningar när man minst önskar det”

I matbutikerna ser man positivt på förändringen.

– Ur en beredskapssynpunkt, där vi står just nu i samhället så är det en jätteviktig del för att vi ska kunna ta betalt vid eventuella kriser och vad som helst som än kan hända. Ofta när det sker störningar så är det ju när det är som minst önskat, kan man säga, säger Viktoria Rubin, som driver en matbutik utanför Karlskrona.

90 procent av betalningarna i matbutiker görs idag med betalkort, enligt siffror från Riksbanken. Bara 5 procent av kunderna betalar kontant.

Möjligheten till offline-betalningar ses därför som en viktig beredskapsfråga. Riksbanken vill öka motståndskraften vid störningar i det digitala betalningssystemet.

”En milstolpe” i beredskapsarbetet

I oktober förra året meddelade man därför att offline-betalningar ska göras möjliga, och den 1 juli blir förändringen verklighet.

– I Sverige betalar vi i hög grad digitalt och användningen av kontanter är låg. Att allmänheten ska kunna betala med kort för exempelvis livsmedel och mediciner även vid avbrott i datakommunikationen, det vill säga offline, är en milstolpe i vårt intensifierade arbete med att stärka beredskapen, sade riksbankschef Erik Thedéen i ett uttalande när nyheten presenterades.

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA - hamnar en plats före

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen