Nyfödd bebis har förlorat livet

2024 07 15

En bebis har förlorat livet bara dagar efter förlossningen.

Tragiska uppgifter kommer från Skåne.

I Malmö har ett barn dött efter komplikationer som uppstod i samband med förlossningen.

Barnet dog bara fem dagar efter att förlossningen ägde rum.

Det rapporterar Sydsvenskan.

Svårigheter uppstod

Det var på Skånes universitetssjukhus i Malmö som förlossningen skedde.

Kvinnan födde barnet då svårigheter uppstod.

Personalen tog beslut om att försöka använda en så kallad sugklocka för att förlösa barnet.

Efter att ha försökt med det flera gånger och misslyckats så togs ett sent beslut om ett akut kejsarsnitt.

För stor påverkan

Personalen drog med sugklocka totalt fyra gånger, men misslyckades med försöken.

När beslutet om kejsarsnittet togs så var påverkan redan för stor.

Problemen som uppstod och det fördröjda kejsarsnittet ledde till att den nyfödda bebisen förlorade livet bara fem dagar efter förlossningen.

Så sker det

Sugklocka kan användas av personalen av olika skäl.

Det förklarar Karolinska universitetssjukhuset.

– Om livmodermunnen är helt öppen och barnets huvud kommit långt ner i bäckenet kan sugklocka vara ett bra sätt att skynda på förlossningen, meddelar Karolinska.

– En liten sugkopp placeras då på barnets huvud och en läkare eller barnmorska drar i den under en värk samtidigt som föderskan krystar. När en sugklocka används är det fler personal på rummet än annars, det kan vara två barnmorskor, två läkare och två undersköterskor.

Mycket personal

Därefter tas beslut om kejsarsnitt.

– Om barnet av någon anledning inte kan eller bör födas vaginalt kan ett kejsarsnitt utföras, förklarar Karolinska om processen.

– På operationssalen finns det alltid mycket personal och alla har sina specifika uppgifter, räkna med cirka tio personer. 

– Narkosläkaren lägger bedövningen genom ett stick i ryggen, dina ben börjar snabbt domna bort och du får hjälp att röra dig från sittande till liggande på operationsbordet. 

– Narkosläkaren testar att bedövningen har tagit genom att kolla känslighet för kyla som går på samma nerver som smärta. Innan operationen kommer barnmorskan att sätta en kateter i urinblåsan.

Foto: E. Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


Planerar 100 butiker i Sverige – ska utmana Biltema

2026 04 03

En nordisk butiksjätte storsatsar i Sverige.

Den danska butikskedjan Thansen, som säljer diverse biltillbehör och har beskrivits som en utmanare till Biltema, fortsätter sin storsatsning i Sverige.

År 2022 tog man steget över till den svenska marknaden, och har sedan dess vuxit i snabb takt.

I februari öppnade butik nummer 31 i Sverige i Barkarby.

– Etableringen i Barkarby passar perfekt i vår svenska satsning. Barkarby är en klassisk handelsplats och vi har fått till ett attraktivt läge med skräddarsydda lokaler tack vare ett gott samarbete med hyresvärden, sade Thansens administrationschef i Sverige, Stefan Roysson, till Fastighetsvärlden i samband med öppningen.

Öppnar snart nummer 33

Nu är redan Thansenbutik nummer 33 på väg att öppna. Denna gång i Mora som slår upp portarna den 17 april, rapporterar Dagens Handel.

Och planerna slutar inte där.

Den kraftiga expansionen kommer att fortsätta.

– Vi kommer att öppna många butiker och bli kundernas favorit och förstahandsval när det gäller reservdelar och utrustning för bilar, cyklar och camping, framhåller kedjan i ett uttalande.

100 butiker i Sverige

Den snabba expansionen har bara inletts. I alla fall om man ska tro Thansens administrativa Sverigechef.

– Vi ser ett 100-tal butiker framför oss de närmaste åren, säger Stefan Roysson, till Fastighetsvärlden.

LÄS OCKSÅ: Varning om jobben: ”Mycket mörkt läge”

Grundades 1991

Den danska butikskedjan Thansen grundades 1991 som ett postorderföretag.

Men 2002 tog bolaget steget och började expansionen i Danmark, där kedjan idag har 86 butiker.

2017 tog företaget steget in på den norska marknaden, och har idag 53 butiker i landet.

2022 öppnades Thansen den första butiken i Sverige, när portarna slogs upp till butiken i Väla, Helsingborg.

Biltemas fortsätter växa

Biltema har idag 64 butiker i Sverige.

Företaget, som grundades 1963, har sitt huvudkontor i Partille i Göteborg.

Biltema fortsätter också sin expansion i Sverige. Den 28 maj öppnar ett nytt varuhus i Säffle och under 2027 planeras bland annat ytterligare en öppning i Karlstad, rapporterar NWT.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: Biltema

Text: Redaktionen