EUROPA: 33 slavar har befriats

2024 07 15

33 personer som arbetat under slavliknande förhållanden har befriats av polis.

De 33 personerna är indier och har arbetat på en gård i närheten av Verona i Italien.

Deras arbetsförhållanden har varit slavliknande, rapporterar den italienska nyhetssajten Fanpage.

De har bland annat tvingats att jobba 12 timmar om dagen, sju dagar i veckan.

Fyra euro i timmen

Lönen uppges ha varit fyra euro i timmen.

Men den betalades inte ut, utan drogs istället av från en skuld på 17 000 euro som skulle betalas i utbyte mot ett arbetstillstånd, enligt de två män som var ansvariga.

De två männen som lurade de 33 personerna till att arbeta under slavliknande tillstånd, är själva indiska medborgare, precis som sina offer.

– För att försäkra sig om arbetarnas totala tystnad tog de ifrån dem deras pass så fort de anlänt i Italien, rapporterar nyhetssajten.

Hotade med fysisk bestraffning

Arbetarna har också levt under ohygieniska och ohälsosamma förhållanden.

De har även blivit hotade med fysisk bestraffning om de inte gör som de blir tillsagda.

Arbetarna kördes ut på landsbygden för att arbeta redan i gryningen varje morgon, och gömdes bland grönsakslådor i samband med transporten för att ingen skulle se dem.

De två ansvariga männen anklagas nu bland annat för förslavning och exploatering av arbetskraft.

Stort problem i Italien

Exploatering av arbetskraft är ett utbrett problem i Italien. Ofta är det människor från andra länder som utnyttjas.

Upp till 200 000 människor exploateras och tvingas att arbeta under mycket dåliga arbetsförhållanden, enligt tidningen l’Espresso.

Det handlar om arbetskraft som utnyttjas ekonomiskt och utsätts för hot, våld, utpressning och bedrägerier.

Problemet har också vuxit under det senaste decenniet, och bland offren finns både migranter och italienare, enligt tidningen.

Globalt räknar man med att cirka 50 miljoner människor lever och arbetar under förhållanden som beskrivs som ”modernt slaveri”.

Arkivfoto: F. Gunn

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Drönarattack i Rumänien

2025 09 13

Ryssland har gjort intrång i Rumäniens luftrum.

Det uppger Ukrainas president Volodymyr Zelensky. I ett långt inlägg på plattformen X skriver han att ryska drönare under dagen flugit över flera regioner i Ukraina, bland annat vid belarusiska gränsen och sedan även in i Rumänien.

– Enligt aktuell information trängde drönaren cirka 10 kilometer in på rumänskt territorium och opererade i Natos luftrum i ungefär 50 minuter, skriver han på X.

Drönare i luften

Han fortsätter inlägget med att betona att den ryska militären vet exakt vart deras drönare är på väg och hur länge de kan operera i luften och att deras rutter alltid är beräknade.

– Det är en uppenbar expansion av kriget från Rysslands sida – och just så agerar de. Små steg i början, som till slut ger stora förluster.

Åtgärder krävs

Han menar att åtgärder därför alltid måste vara förebyggande, baserade på principen att det inte finns några små militära hot från Ryssland som är vana vid att förstöra andras självständighet och liv.

Han betonar i inlägget att Ryssland är van vid just det och måste få känna på konsekvenserna.

– Sanktioner mot Ryssland behövs. Tullar mot rysk handel behövs, säger han.

– Vänta inte på dussintals ballistiska missiler innan ni slutligen fattar beslut.

Aggression mot Polen

Polen har även under dagen skickat upp stridsflygplan efter larm om ryska drönare som opererat över Ukraina nära den polska gränsen, rapporterar Wiadomości.

– Markbundna luftförsvarssystem har satts i högsta beredskap, skriver premiärminister Donald Tusk i ett inlägg på X.

På grund av larmet har luftrummet över Lublins flygplats i östra Polen stängts.

– Detta är förebyggande åtgärder för att vi ska vara förberedda och kunna agera snabbt om vårt luftrum skulle kränkas. För närvarande finns inga tecken på en kränkning, men vi måste vara redo att agera om situationen förändras, säger landets överstelöjtnant Jacek Goryszewski till TVN24.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Explosion i Spanien

2025 09 13

Minst 25 personer har skadats efter en gasexplosion i Madrid.

En kraftig gasexplosion i ett lokalområde i Puente de Vallecas i den spanska huvudstaden har lett till minst 25 skadade, varav flera allvarligt.

Det var omkring klockan 15.00 på lördagen som explosionen inträffade på gatan Manuel Maroto.

Tre personer har i nuläget skadats allvarligt och ytterligare två potentiellt allvarligt, enligt polisen på plats, rapporterar El País.

– Explosionen har påverkat byggnaden ovanför lokalen och även den intilliggande baren Mis Tesoros, säger en talesperson från räddningstjänsten till tidningen.

Byggnad och evakuering

Explosionen har förstört delar av porten till det intilliggande huset och en vägg i baren. Byggnaden har evakuerats och räddningstjänsten arbetar för fullt med att rensa rasmassor på grund av risk för ytterligare kollaps.

– Det är farligt att använda maskiner på plats på grund av byggnadens instabilitet, förklarar en brandman som tar del av röjningsarbetet.

Insatser och trafikstopp

Ambulanser finns på plats vid närliggande park Amos Acero för att ta hand om de skadade.

Polisen har spärrat av området och reglerar trafiken på de omkringliggande gatorna.

– Vi prioriterar säkerheten för både de skadade och de evakuerade grannarna, säger polis på plats.

Orsaken till explosionen är ännu okänd.

Tidigare gasexplosion

Det är inte första gången i år som en gasexplosion drabbat Spanien.

En annan allvarlig incident inträffade nyligen i Murcia-regionen, där minst 16 personer skadades, varav två allvarligt, på baren Casa Javi i Lo Pagán.

Explosionen, som inträffade under en veckomarknad på gatan Calle Torres Fontes, drabbade även några närliggande stånd. Lokala räddningstjänster, polis och ambulanspersonal var snabbt på plats och konstaterade omfattande materiella skador både på baren och huset ovanför.

Samma lokal drabbades redan för ett år sedan av en brand, vilket understryker riskerna med gasinstallationer i äldre byggnader och vikten av kontinuerlig säkerhetskontroll.

Se bilder från explosionen Här

Foto: J-Kingma

Text: Redaktionen