Kriminella har slagit till mot tre Systembolag

2024 07 08

Systembolaget har under måndagen utsatts för inbrottsförsök på flera olika platser i landet.

Kriminella slagit till mot Systembolaget i tre olika landskap.

Småland och Västergötland

Omkring klockan 02.25 slog okända personer till mot Systembolaget i Gnosjö i Jönköpings län.

Det är ännu så länge inte klarlagt vad inbrottstjuvarna stal med sig från butiken.

– Väktare ska ha åkt ut och hittat en dörr som var uppbruten, framhåller Jönköpingspolisen till SVT.

Klockan 03.05 var det dag igen.

Denna gång drabbades Systembolaget i Tranemo i södra Västergötland.

– Vid Storgatan är det ett okänt antal personer som bryter upp en dörr på baksidan [av] Systembolaget, berättar polisen.

Forcerar dörren

De misstänkta lyckas forcera dörren och ta sig in i Systembolagets lokaler.

Om de därefter även lyckats ta sig in i själva butiken är inte klart, framhåller polisen.

Det är heller inte klarlagt om och i så fall vad de stjäl med sig.

Halland

Klockan 04.46 drabbas återigen Systembolaget av inbrott.

Denna gång är det Hylte i centrala Halland som drabbas.

–  Vid Storgatan är det ett okänt antal personer som bryter upp en dörr till Systembolagets lokaler, rapporterar polisen.

Gärningspersonerna lyckas ta sig in i lokalerna.

Polisjakt inleds

– De försvinner från platsen i en mörk Audi, enligt polisen som även meddelar att de färdas söderut i fordonet.

Till skillnad från tillslagen mot Systembolaget i Småland och Västergötland under natten så är polisen denna gång så pass snabbt på platsen att tjuvarna inte hunnit därifrån.

– En polispatrull ser personerna i bilen och påbörjar ett förföljande, uppger polisen.

Krockar med polisen

– Polispatrullen kolliderar med bilen, förklarar polisen. Men gärningsmännen fortsätter sin flykt vidare söderut trots krocken.

Polisen bedömer att inga personskador skall ha uppstått och polisen beslutar sig även för att avbryta förföljandet.

De skyldiga kommer därmed undan och har i nuläget ännu inte gripits.

Det är okänt vad de kom över i samband med inbrottet.

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


30 oktober 2025

JUST NU: USA ger plötslig order om kärnvapen

2025 10 30

Natten till torsdagen kommer ett plötsligt besked om kärnvapen från Vita huset.

USA ska inleda test av kärnvapen.

Ordern kommer direkt från president Donald Trump.

Beskedet kommer kort efter att Ryssland genomfört militärövningar och förra veckan testade sin nya kärnreaktordrivna kryssningsmissil Burevestnik.

– På grund av andra länders testprogram har jag instruerat krigsdepartementet att börja testa våra kärnvapen på lika villkor. Den processen kommer att påbörjas omedelbart, meddelar Trump på Truth Social.

Första sedan 1992

USA:s kärnvapentest kommer i så fall att bli det första i världen sedan Nordkorea provsprängde en atombomb 2017.

Senast USA testade en atombomb var 1992.

Enligt Donald Trump har USA “fler kärnvapen än något annat land”, vilket dock inte stämmer enligt internationella uppskattningar. Bland annat uppgav Stockholm International Peace Research i somras att Ryssland har 5 459 kärnstridsspetsar medan USA har 5 177 stycken. 

"Jag hade inget val"

Den amerikanska kärnvapenarsenalen har dock av flera instanser bedömts som överlägsna i modernitet.

USA har fler kärnvapen än något annat land. Detta åstadkoms, inklusive en fullständig uppdatering och renovering av befintliga vapen, under min första mandatperiod, framhäver Donald Trump och tillägger:

– På grund av den enorma destruktiva kraften HATADE jag att göra det, men hade inget val! Ryssland är tvåa, och Kina är en avlägsen trea, men kommer att vara det jämnt inom fem år.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Inför mötet med diktatorn

Donald Trumps besked kom precis inför presidentens första möte med Kinas diktator Xi Jinping på sex år. 

Den amerikanska presidenten vägrade svara på några frågor om hans order om att USA ska börja testa kärnvapen.

LÄS MER: EU-minister hotar: ”Jämna Moskva med marken”

Foto: G. Altmann

Text: Redaktionen


Kan bli en spökstad: huvudstad riskerar överges

2025 10 29

Ett av världens mest populära turistländer är på väg att göra en sällan skådad förändring.

De flesta som har koll på sin geografi känner till att Indonesiens huvudstad heter Jakarta.

Men turistmagneten har sedan ett par år tillbaka planerat för en ny politisk metropol.

Nusantara, den utopiska staden, ska bli ny huvudstad och husera 1,2 miljoner människor till 2030.

Men prestigeprojektet kan vara på väg att fallera, rapporterar The Guardian.

Hittills bor det bara 2 000 statstjänstemän och 8 000 byggnadsarbetare i staden. Rädslan har börjat sprida sig för att Nusantara i slutändan inte blir något annat än en spökstad.

– Det är konstigt och tyst. Det är ingen här än, säger besökaren Clariza från grannön Sulawesi till tidningen.

Finansieringen störtdyker

Anledningen till att Indonesien gör det ambitiösa bytet av huvudstad är för att Jakarta blivit för förorenad och överbelastad.

Nybygget går dock trögt, trots att flera bostadshus, sjukhus, en flygplats och ett större antal vägar står klara.

Under nuvarande president Prabowo Subianto, som inte ens besökt Nusantara under sin tid vid makten, har den statliga finansieringen rasat med över hälften. 

Enbart en tredjedel, 300 miljoner pund, av vad som begärdes har anslagits till nästa år. Även privata investeringar sjunker över en miljard pund under målet.

Herdiansyah Hamza, forskare i konstitutionell rätt från Mulawarman University i östra Kalimantan, menar att projektet var dömt till en spökstad redan från början.

– Den nya huvudstaden är inte en prioritet för Prabowo. Politiskt sett är den ovillig att dö, ovillig att leva, säger han till The Guardian.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Anklagas för miljökatastrof

Förhoppningarna bland lokalbefolkning och entreprenörer om att Nusantara ska blomstra är små. 

Högkonjunkturen har vänts till en nedgång.

– När arbetarna gick hem stannade allt av. Många vänner stängde sina företag. Folk oroar sig för att detta kan bli en spökstad, säger marknadsförsäljaren Syaraniyah till den brittiska tidningen.

Projektet kring Nusantara har även fått massiv kritik från miljöorganisationer. Bland annat uppskattas över 2 000 hektar ha skövlats på två år.

Den indonesiska regeringen har förnekat all negativ miljöpåverkan.

Enligt Basuki Hadimuljono, chef för Nusantara Capitol Authority, stämmer inte rapporterna om en nedgång i byggbranschen och bristande politisk vilja.

Tidigare i år nedgraderades Nusantara till en “politisk huvudstad” av presidenten.

LÄS OCKSÅ: Rysk drönare har träffat tyskt nyhetsteam

Foto: Dima Sh

Text: Redaktionen