USA sänder 84 hypermoderna stridsplan till asiatiskt land

2024 07 05

USA skickar toppmoderna stridsflygplan till ett land i Asien.

USA:s samarbete med Japan är av stor vikt för båda länderna.

Inte minst med tanke på den mycket spända geopolitiska situationen i Östasien.

I regionen finns diktaturer som Kina, Ryssland och Nordkorea, som allvarligt hotar såväl japanska som amerikanska intressen.

Nu stärker USA sin förmåga att försvara regionen – genom att skicka 84 hypermoderna stridsflygplan till Japan, rapporterar CNN.

”Gemensam vision”

Det rör sig om en modernisering som värderas till 10 miljarder dollar, enligt kanalen.

USA kommer att skicka 48 stridsflyg av modellen F-35A till Misawa Air Base i norra Japan, och 36 stridsflyg av modellen F-15EX till Kadena Air Base till ön Okinawa.

Dessa flyg ska ersätta äldre stridsflyg på samma platser, varav många redan har flyttats från flygbaserna.

– Planen att stationera Joint Forces mest avancerade taktiska flygplan i Japan visar på USA:s järnhårda engagemang för försvaret av Japan, och båda ländernas gemensamma vision om en fri och öppen indo-pacifisk region, heter det i ett uttalande från Pentagon.

”Komplex säkerhetsmiljö”

Från japansk sida understryker man betydelsen av att USA moderniserar och stärker sin militära förmåga i den politiskt oroliga regionen.

– Inför den svåraste och mest komplexa säkerhetsmiljön sedan slutet av andra världskriget, och i samband med grannländernas ökade militära aktiviteter, upprätthåller och stärker USA närvaron av amerikanska styrkor i Japan.

– För att ytterligare förbättra avskräcknings- och reaktionsförmågan hos alliansen mellan Japan och USA, säger Japans chefskabinettsekreterare Yoshimasa Hayashi, enligt kanalen.

Spänt läge i regionen

Japan har bland annat territoriella dispyter med Ryssland i norr och med Kina i Östkinesiska havet.

Samtidigt uppträder även Nordkorea hotfullt mot landet, bland annat genom att man har sänt missiler över japanskt territorium de senaste åren.

Kinas hotfulla tonläge mot Taiwan, och den ansträngda relationen mellan USA och Kina, gör också att situationen i regionen är mycket spänd.

Text: Redaktionen

Foto: Lockheed Martin, Andy Wolfe


JUST NU: Andersson till attack – ”Har tappat kontrollen”

2025 08 18

Magdalena Andersson (S) går till angrepp mot Ulf Kristersson (M).

På måndagseftermiddagen uttrycker Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson stort missnöje gentemot Sveriges statsminister.

Andersson anklagar Kristersson för att ha tappat kontrollen över sin regering.

Hon pekar på vad hon menar är en splittring gällande arbetskraftsinvandring och Israel, rapporterar Expressen.

“Har tappat kontrollen”

Ebba Busch (KD) och Maria Malmer Stenergard (M) har anklagats för olika linjer vad gäller Israelpolitiken.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard har därför kallats till utrikesutskottet för att klarhet ska bringas i frågan.

– Det är en kritisk period just nu, då är det viktigt för Sverige att vi kan vara en stark internationell röst, säger nu Magdalena Andersson.

– Men det blir svårt när statsministern uppenbart inte har kontroll över regeringens politik.

“Helt unikt”

Andersson menar även att Ulf Kristersson duckar frågor gällande ämnet, och att det ger en dålig internationell bild av Sverige.

– Att vice statsministern och statsministern driver olika linjer i en viktig utrikespolitisk fråga, det är helt unikt, säger hon.

Statsministern har ännu inte svarat på kritiken från Socialdemokraternas partiledare.

“Jag driver linjen”

Malmer Stenergard har själv sagt att det är hon som driver regeringens utrikespolitiska linje.

– Jag företräder regeringens politik som utrikesminister, och den är samordnad och tydlig, har hon sagt till TV4.

– Sen får enskilda partier också driva egna frågor, men den linjen som jag driver är den samordnade linjen.

Inte bara Andersson

Tidigare på måndagen har även Centerpartiets partiledare Anna-Karin Hatt framfört liknande kritik.

Hatt kritiserar regeringen för vad hon menar är en otydlig Israelpolitik.

– Vice statsministern säger en sak och utrikesministern säger någonting annat. Nu behöver statsministern sätta ner foten och tydliggöra regeringens och Sveriges hållning, säger C-ledaren till SR Ekot.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


Hyror kan sänkas – hundratusentals berörs

2025 08 18

Hyresgästföreningen yrkar på sänkta hyror i Sveriges huvudstad.

Under de senaste åren har svenska folket stått inför stora utmaningar rent ekonomiskt.

Hög inflation, höga räntor och generella kostnadsökningar har slagit hårt mot plånböcker över hela landet.

I vissa områden har även hyrorna dragit iväg – och nu kan hyrorna sänkas i Stockholm då hyresgästerna “inte klarar av mer”.

Hyror kan sänkas

Efter tre år av “rekordhöga hyreshöjningar” yrkar Hyresgästföreningen region Stockholm nu på sänkta hyror.

Hyresgäst­föreningen region Stockholm har drygt 132 000 medlemmar.

I Stockholms län handlar det om en sänkning mellan 0,36 och 4,45 procent, och i Stockholms stad mellan 2,41 och 4,45 procent.

“Måste stoppas”

Yrkandena läggs fram i förhandlingarna med intresseorganisationen Fastighetsägarna Stockholm om den årliga hyresjusteringen 2026. 

– Totalt har hyrorna i regionen ökat med nästan 16 procent sedan 2023 – mer än under de sju föregående åren tillsammans. Hyresrusningen måste stoppas, meddelar Hyresgästföreningen.

“År för år”

Susanne Sjöblom, ordförande för Hyresgästföreningen region Stockholm, kommenterar.

– Det är hyresgästerna som får ta smällen år för år, säger hon.

– Vi ser hur människor oroar sig för att inte kunna bo kvar i sina hem. Situationen är nu så allvarlig att vi inte ser något annat alternativ än att yrka för en sänkning av hyran.

“Är en kris”

För 2026 vill intresseorganisationen Fastighetsägarna se en höjning på 6,1 procent i Stockholms stad och 5,9–8,2 procent i Stockholmsregionen och Gotland.

– Vi befinner oss i en levnadskostnadskris och har nått en gräns där det helt enkelt inte går längre, fortsätter Sjöblom.

– Hyresvärdarna som företrätts av intresseorganisationen Fastighetsägarna Stockholm har stått för de största hyreshöjningarna tre år i rad – hyresgästernas gräns är nådd. Nu måste det till en förändring.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: N. Signe

Text: Redaktionen