Zelensky slår tillbaka mot Trump – “gör det nu”

2024 07 04

Volodmyr Zelensky kräver att Donald Trump ska lägga fram sin fredsplan offentligt.

Det framhåller den ukrainska presidenten i en intervju med Bloomberg Television.

– Om Trump vet hur han ska avsluta det här kriget, så borde han berätta det för oss idag, säger Zelensky.

Han tillägger att Ukraina måste ha informationen för att kunna vara redo för flera tänkbara scenarier om Trump väljs till president i USA i november.

– Om det finns risker för Ukrainas självständighet, om vi förlorar land, så vill vi vara redo för detta. Vi vill veta.

Ställde ultimatum

Det var förra veckan som Donald Trumps rådgivare presenterade en fredsplan som innebar ett skarpt ultimatum till Ukraina.

Om det krigsdrabbade landet inte säger ja till att delta i USA:s fredsförhandlingar blir det tvärstopp för fler amerikanska vapen, förutsatt att Trump vinner valet.

I planen, som skulle markera ett stort skifte i USA:s ståndpunkt i kriget och även möta motstånd från europeiska allierade, ingår även att Ukrainas eventuella Natomedlemskap läggs på is.

– Vi säger till ukrainarna, “ni måste komma till bordet, och om ni inte kommer till bordet kommer stödet från USA att ta slut”, sade Keith Kellogg, en av rådgivarna, till Reuters.

Redo att träffa Trump

Donald Trump själv har tidigare sagt att han kan ordna fred i Ukraina “på 24 timmar”. 

Han har däremot aldrig velat specificera hur det skulle gå till, men många har misstänkt att det skulle ske på bekostnad av ukrainska eftergifter.

Men Zelenskys besked är att han är “potentiellt redo” att träffa Trump för att höra kandidatens förslag i detalj.

– De kan inte planera mitt liv och livet för vårt folk och våra barn. Vi vill veta om vi i november kommer att få USA:s kraftfulla stöd, eller om vi kommer att vara ensamma, säger den ukrainska ledaren.

"Kan döda en hel generation"

Enligt Fred Fleitz, den andra Trump-rådgivaren bakom planen, har försäkrat att det inte ingår i förslaget att Ukraina formellt ska behöva överlåta territorium till Ryssland, men han ser det som osannolikt att landet får effektiv kontroll över hela sitt territorium på kort sikt.

– Vår oro är att det här har blivit ett utmattningskrig som kommer att döda en hel generation unga män, sade Fred Fleitz förra veckan.

Foto: President of Ukraine Office resp Nato

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen