Regeringen kallar till omedelbart krismöte

2024 07 04

Regeringen kallar till ett omedelbart krismöte på torsdagen.

Bakgrunden är att man fruktar grova våldsbrott, bland annat redan nu under sommaren.

Det rapporterar P4 Stockholm.

Risken är stor att folk kan bli mördade eller utsatta för andra allvarliga dåd  av unga människor och barn, framhåller Sveriges Kommuner och Regioner, SKR.

Fullt på vårdhemmen

Myndigheten pekar på att 58 personer just nu står i kö för att placeras på så kallade Sis-hem.

Men det är fullt på hemmen vilket försätter individerna i någon form av limbo.

Ungdomarna är i akut behov av slutenvård enligt Lagen om vård av unga, LVU, och om de inte placeras inom kort bedöms alltså risken som stor att nya grova brott begås.

Enligt SKR råder det platsbrist i hela Sverige, men läget är som värst i storstäder som Stockholm, Göteborg och Malmö.

– Väntetiderna bedöms till fem eller sex veckor, uppger radiokanalen.

Måste bort från gatan

Den akuta platsbristen får konsekvenser för såväl förebyggande som pågående arbete mot brottsligheten bland unga.

Man menar att mord begås av barn och att de 58 personerna i kö måste bort från gatan.

– Situationen har allvarlig påverkan på socialtjänstens och polisens förmå att utföra sina uppdrag, att skydda barn och unga och att skydda allmänheten, uttrycker SKR i en hemställan direkt till regeringens socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönwall (M).

Polisen går ut med sommarvarning

Beskedet och krismötet kommer även kort efter att polisen gått ut och varnat för att rekryteringen av barn till kriminella gäng ökar under sommarveckorna.

Den sociala kontrollen och de sociala sammanhangen minskar, vilket gör det lättare för nätverken att komma åt barnen. Inte sällan inleds det med “oskyldiga saker och symboliska belöningar som sedan leder till grövre brottslighet”, framhåller Polismyndigheten.

Vi ser att kriminella gäng utnyttjar barn och unga i hela landet, även här i polisregion Öst. Det sker i allt ifrån större städer till landsbygd. Det som tidigare kunde handla om att vakta en port och hålla utkik efter polisen har utvecklats till brutala morduppdrag, säger Jens Isgren, operativ koordinator i polisregion Öst, i en kommentar.

"Fruktansvärda konsekvenser"

Han tillägger:

– Det går definitivt inte att lite på de här uppdragsgivarna. Du kan bli tillsagd att spränga en port för att skrämmas lite, men det kan finnas mycket större bakomliggande motiv som du inte känner till, exempelvis kopplat till främmande makt. 

– Det som kan verka handla om att placera ut en fejkbomb kan visa sig vara en skarp bomb som riskerar att skada både ungdomen själv och andra. Det kan få fruktansvärda konsekvenser, säger Jens Isgren.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


“Ni kommer plötsligt kollapsa” – USA varnar Ryssland

2025 10 15

Rysslands ekonomi “kommer plötsligt att kollapsa".

Den varningen kommer från USA:s president Donald Trump sent på tisdagskvällen.

– Han måste verkligen lösa det här kriget, säger presidenten enligt Kyiv Independent.

"Får Putin att se dålig ut"

Beskedet kommer på en presskonferens tillsammans med den argentinska presidenten Javier Milei.

Enligt Trump borde Putin “ha vunnit det här kriget på en vecka”. Han kallar även kriget “hemskt” och säger att Ryssland "förlorat en och en halv miljon soldater”.

– Det får Putin att se väldigt dålig ut, konstaterar Trump.

Republikanen varnar också för att Rysslands ekonomi kommer braka ihop fullständigt.

– Ni vet att de har långa köer till bensin i Ryssland just nu. Plötsligt kommer hans (Putins) ekonomi att kollapsa och jag skulle vilja se honom göra bra ifrån sig. Jag menar, jag hade en väldigt bra relation med Vladimir Putin, men han vill helt enkelt inte avsluta det här kriget, säger Trump.

Kilometerlånga köer

Det har återkommande rapporterats om bensinkrisen i Ryssland. Bland annat har det talats om “kilometerlånga köer” vid bensinstationer i östra Ryssland. 

På den olagligt ockuperade Krymhalvön hade drygt 50 procent av bensinstationerna slutat sälja drivmedel på grund av störningar i bränsleförsörjningen, uppgav ryska statliga mediekanalen Kommersant i september.

– Många väntar i timmar på att tanka, ofta förgäves, rapporterade BBC:s Rysslandskorrespondent Steve Rosenberg ungefär samtidigt.

LÄS MER: Ryssland tvingas betala miljarder

Expert: kan tvinga Ryssland avsluta kriget

Under gårdagen kom nya uppgifter om den ryska ekonomin.

Den internationella valutafonden IMF meddelade att prognosen är att den ryska tillväxten enbart kommer att uppgå till 0,5 procent under 2025, till skillnad från prognosen på 1,5 procent i våras.

– Ekonomin befinner sig nära sin bristningsgräns och de ekonomiska obalanserna har ökat. Det är inte längre möjligt att uppnå samma tillväxt som tidigare, säger Heli Simola, seniorekonom vid Finlands Banks forskningsinstitut, till Iltalehti.

Simola bedömer att Ryssland sannolikt måste avsluta stridigheterna under nästa år för att undvika en fullskalig ekonomisk kris. Om så inte sker kommer de militära utgifterna behöva öka ytterligare – något som kan bli spiken i kistan för den redan hårt pressade ryska ekonomin.

Fotnot: Trumps påstående om att Ryssland förlorat en och en halv miljon soldater stöds inte av oberoende uppskattningar, skriver Kyiv Independent. Västerländska underrättelsebedömningar har uppskattat att den sammanlagda siffran för antalet dödade eller sårade ryska soldater kan vara nära eller strax över en miljon. Tidigare i oktober uppgav den ryska nyhetsbyrån Mediazona tillsammans med BBC att de två medierna identifierat över 135 000 dödade ryska soldater.

LÄS MER: Trump pekar ut president – som kan lösa kriget i Ukraina

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Tänker införa ny regel för bolån – expert förvarnar

2025 10 14

Regeringen har föreslagit flera förändringar av bolånereglerna.

En av de mer uppmärksammade är att nivån på bolånetaket ska höjas från dagens 85 procent till 90 procent, vilket innebär att köparen kan lägga ut en lägre insats.

Förslaget presenterades i somras och har sedan dess legat ute på remiss. 

Nu varnar flera aktörer som tagit del av förslaget för ändringen.

Ett stort problem med de här förslagen är att regeringen inte har analyserat och beskrivit vilka effekter de kommer att få för priserna, säger exempelvis Karl Walentin till SvD.

Han är gästprofessor i nationalekonomi Uppsala universitet och en av dem som svarat på förslaget.

"Leder till högre priser"

Senast på fredag ska remissvaren lämnas in.

Vad som också ingår i regeringens förslag är att det skärpta amorteringskravet slopas. Båda förslagen är bra för den som för första gången ska köpa en bostad – men bara om köparen hade varit det enda hushåll som omfattades av de nya reglerna.

Det menar Karl Walentin, som istället flaggar för att priserna kan skena. I synnerhet i områden där det inte går att bygga nytt.

Vi får inte fler trevliga villor som barnfamiljer vill och kan flytta in i bara för att reglerna ändras. Så länge människor slåss om samma bostäder kommer uppluckrade regler bara att leda till högre priser.

Ministern: "Frigör tusentals kronor"

När regeringen presenterade sitt förslag underströk finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) att utformningen av förändringarna har “präglats av försiktighet”.

Avsikten är att få en bättre balans mellan rimliga villkor för hushållen och motiverade restriktioner som kan motverka skuldsättning. För många hushåll kan förändringarna frigöra tusentals kronor mer i hushållskassan varje månad, sade Niklas Wykman om det slopade amorteringskravet då.

LÄS MER: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Fler ska kunna äga sin bostad

Infrastruktur- och bostadsminister Anders Carlson betonade att ett syfte med regeländringarna är att fler människor ska få möjlighet att äga sin egen bostad.

– De föreslagna ändringarna sänker trösklarna in på bostadsmarknaden och frigör tusentals kronor varje månad för svenska hushåll. Samtidigt tas hänsyn till den finansiella stabiliteten genom åtgärder för att hålla tillbaka skuldsättningen, sade Andreas Carlson i somras.

Bland övriga remissinstanser har exempelvis Konjunkturinstitutet ställt sig tveksamma, med hänvisning till risk för ökade bostadspriser.

Villaägarnas Riksförbund har emellertid gett grönt ljus.

LÄS MER: “Markant ökning” – Avanza varnar alla småsparare

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet resp M. Lis

Text: Redaktionen