Flygplan har nödlandat – 70 passagerare plötsligt sjuka

2024 07 04

Drygt 70 personer har plötsligt insjuknat på ett flyg på väg till Amsterdam.

Totalt fanns 277 resenärer ombord på Delta Airlines-planet som avgick från Detroit under onsdagen.

I höjd med New York tvingades dock piloterna nödlanda på flygplatsen JFK efter en minst sagt anmärkningsvärd incident ombord.

En stor mängd passagerare blev nämligen sjuka av den mat som serverades av besättningen, rapporterar CBS News.

Möglig mat

Enligt en talesperson för Delta var maten för gammal. Källor uppger för den amerikanska tv-kanalen att svart mögel ska ha funnits på en del av maten och att ett 70-tal personer blev sjuka efter att ha ätit måltiden.

Efter att ha rådgjort med experter gav flygbolaget order om att låta planet nödlanda i New York.

– Deltas livsmedelsteam har involverat sina leverantörer för att omedelbart isolera produkten och starta en grundlig utredning av incidenten, säger Deltas talesperson Lisa Hanna till CBS News.

– Det här är inte vad Delta är känt för och vi ber uppriktigt om ursäkt till våra kunder för besväret och förseningarna i samband med deras resor.

Läkare mötte upp

Exakt hur många personer som åt av den dåliga maten är inte känt.

Flera läkare mötte upp planet när det landade i New York och minst tolv resenärer undersöktes, men samtliga ska ha vägrat att föras till sjukhus för vidare utvärdering, enligt den lokala räddningstjänsten.

Som en följd av incidenten ska även Delta ha justerat menyn på ett antal internationella flygningar, framhåller flygbolaget.

Eftersom det handlade om en internationell flygning har även U.S: Centers for Disease Control and Prevention (CDC), USA:s motsvarighet till Folkhälsomyndigheten, underrättats om problemet.

Andra fallet på en vecka

Flyget schemalades till att lyfta igen från New York klockan 18.30 igår kväll, lokal tid.

Händelsen äger rum bara en vecka efter att ett annat Delta-flyg, även det på väg från Detroit, med destination München var tvunget att nödlanda i London med anledning av ett plötsligt sjukdomsfall bland flygets kabinpersonal.

Efter att ha landat på Heathrow kontrollerades sex personer ur besättningen av läkare. Inga av de 229 passagerarna ombord hade påverkats.

Foto: L. Souza

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 11

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen