Danmark i storbråk med Putin

2024 06 29

Danmark har hamnat i storbråk med Vladimir Putin.

Den ryske presidenten hävdar att USA har skickat tidigare förbjudna raketer till Danmark, rapporterar danska TV2.

Det handlar om kort- och medeldistansmissiler.

Putin menar att USA har återupptagit sin produktion av missilerna, som förbjöds i ett fördrag mellan USA och Sovjetunionen 1987.

De båda länderna har sedan lagt fördraget på is.

”Vi får svara på det”

Och nu hävdar alltså Putin att sådana missiler har placerats ut i Danmark, och att de där ska användas i militära övningar.

Påståendet kom under ett möte med Rysslands säkerhetsråd under fredagen.

– Vi får svara på det och bestämma vad vi ska göra härnäst på det här området. Det verkar som att vi kommer att behöva börja producera de här missilsystemen, säger Putin, enligt kanalen.

– Och sedan, baserat på verkligheten i den aktuella situationen, måste vi fatta beslut om var de ska sättas in för att skydda vår säkerhet, säger Putin.

Danmark avfärdar påståendet

Påståendet att den aktuella typen av missiler har placerats ut i Danmark, avfärdas av det danska försvarsministeriet.

– Det finns inga medeldistansmissiler utplacerade i Danmark, uppger försvarsministeriet, enligt kanalen.

Vladimir Putin har inte gått närmare in på var han har fått sin information ifrån, och säger inte heller när eller hur missilerna skulle ha kommit till Danmark.

Vill skrämma Europa

Det finns dock ett korn av sanning i Putins påstående, enligt danska experter.

Amerikanerna har nyligen byggt några system som kan avfyra medeldistansmissiler från containrar på land, enligt militäranalytikern Anders Puck Nielsen.

– Just det här systemet var på en övning på Bornholm i maj. Så på det sättet har Putin en poäng, säger militäranalytikern, säger han till kanalen.

Då handlade det dock om en annan typ av missil som når betydligt kortare, förklarar han.

Men Putin har som syfte att ge en bild av eskalering och kapprustning, för att skapa rädsla i Europa.

– Han vill att västvärlden ska få skulden för en upptrappning. Men det handlar också om att skrämma västländerna att sluta hjälpa Ukraina, säger Anders Puck Nielsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor ukrainsk attack mot ryskt flygfält

2025 07 05

Ukraina har gått till attack.

På lördagsförmiddagen kommer besked om att Ukraina har attackerat ett ryskt flygfält.

Det rör sig om en stor drönarattack.

Under natten har Ukraina attackerat flera ryska regioner – attacken mot flygfältet skedde i Voronezh Oblast, rapporterar Kyiv Independent.

Stor attack

Ukraina attackerade Borisoglebsk-flygfältet i ryska Voronezh Oblast natten till den 5 juli och skadade ett lager med glidbomber, flygplan och andra ryska militära tillgångar. 

På flygfältet finns flygplan av typerna Su-34, Su-35S och Su-30SM som enligt militären regelbundet används av Ryssland i luftangrepp mot Ukraina. 

Anfallet kan ha förstört ett tränings- och stridsflygplan, och ytterligare utvärderingar pågår.

Bredare drönarattack

Anfallet var en del av en bredare nattlig drönarkampanj över hela Ryssland, med explosioner och bränder rapporterade i minst sex regioner. 

Ukrainska tjänstemän säger att dessa drönaroperationer syftar till att undergräva Rysslands anfallsförmåga och föra kriget närmare de som möjliggör Kremls kampanj.

Läs mer: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet

Generalstaben kommenterar

Ukrainas generalstab kommenterar attacken mot flygfältet.

– Den 5 juli slog enheter ur specialförbanden inom Ukrainas väpnade styrkor, i samarbete med andra delar av försvarsmakten, till mot flygfältet Borysoglebsk i Voronezh oblast som ett led i ansträngningarna att minska fiendens förmåga att genomföra flyganfall, menas det.

– Flygfältet är hemmabas för fientliga flygplan av typen Su-34, Su-35S och Su-30SM. En depå med glidbomber, ett träningsflygplan och eventuellt andra flygplan träffades.

“Alla åtgärder”

Generalstaben fortsätter.

– Resultaten av attacken håller på att klargöras. Försvarsmakten fortsätter att vidta alla åtgärder för att underminera de ryska ockupanternas möjligheter att slå mot civil infrastruktur och tvinga Ryssland att upphöra med sin väpnade aggression mot Ukraina. Fortsättning följer! Ära till Ukraina!

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Trump tror på banbrytande avtal – redan nästa vecka

2025 07 05

Ett avtal om vapenvila i Mellanöstern kan vara nära förestående.

Kriget mellan Israel och Hamas har rasat i ett år och nio månader.

Flera försök att få till en vapenvila har gjorts.

Nu ger USA:s president Donald Trump besked om att han tror på ett banbrytande avtal – redan nästa vecka, rapporterar Reuters.

Tror på avtal

President Donald Trump säger att det är bra att Hamas uppges ha reagerat i ”en positiv anda” på ett nytt USA-medlat förslag om eldupphör i Gaza.

Han säger till reportrar ombord på Air Force One att det kan finnas en överenskommelse om vapenvila i Gaza så snart som nästa vecka.

– Vi måste få det överstökat. Vi måste göra något åt ​​Gaza, säger Trump enligt AFP.

Hamas besked

Hamas uppger att de “allvarligt är redo att omedelbart inleda en förhandlingsrunda”.

En högt uppsatt palestinsk tjänsteman med insyn i samtalen uppger att Hamas accepterade den allmänna ramen men att de har begärt flera ändringar, inklusive en amerikansk garanti för att fientligheterna inte kommer att återupptas om samtalen om att avsluta kriget misslyckas.

På tisdagen sade Trump att Israel har accepterat de ”nödvändiga villkoren” för ett 60 dagar långt eldupphör, under vilket parterna skulle arbeta för att få slut på kriget, rapporterar BBC.

Det är planen

Planen tros omfatta ett stegvist frisläppande av tio levande israeliska gisslan av Hamas och kropparna av 18 andra gisslan i utbyte mot palestinska fångar som hålls i israeliska fängelser. 

Femtio personer i gisslan hålls fortfarande fångna i Gaza, varav minst 20 tros vara vid liv.

I förslaget sägs också att tillräckliga mängder humanitärt bistånd omedelbart ska föras in i Gaza under medverkan av FN och Internationella rödakorskommittén.

Har försökt länge

Internationella aktörer har under en längre tid försökt få till vapenvila och fredsavtal mellan Israel och Hamas.

Det återstår att se om den amerikanska planen kan vara det som leder till eldupphör nästa vecka.

Foto: The White House

Text: Redaktionen