Partiledare nobbar Jimmie Åkessons bröllop

2024 06 28

Två av tre partiledare i regeringen nobbar Jimmie Åkessons (SD) bröllop i september.

SD-ledaren ska gifta sig med flickvännen Matilda Kärnerup i Sölvesborg.

Det blir en stor fest. Jimmie Åkesson har bjudit upp mot 500 gäster, inklusive partiledarna för samarbetspartierna Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna.

Två av partiledarna har redan tackat nej till inbjudan: statsminister Ulf Kristersson (M) och Liberalernas partiledare Johan Pehrson.

Statsministern motiverar sitt nej med att han och Åkesson ”inte är privata vänner”. Det meddelar Kristersson via sin pressekreterare, rapporterar Expressen.

Johan Pehrson säger att han tackar nej eftersom han ”inte har den relationen med Jimmie Åkesson”.

– Vi har en högst professionell relation, vi ses ganska ofta, för att lösa Sveriges samhällsproblem. Jag går på bröllop hos mina vänner och nära bekanta, säger han till tidningen.

Ebba Busch säger ja

Kristdemokraternas Ebba Busch kommer delta på bröllopet.

– Ja. Det är tanken, sedan vet man aldrig hur det går med planerna, säger hon till Expressen.

Beskedet: Kommer inte sitta i regering med SD

Under fredagen har Johan Pehrson nobbat Jimmie Åkesson i ytterligare ett avseende.

Tidigare under dagen meddelade L-ledaren att hans parti inte kommer sitta i regering med Sverigedemokraterna.

– Vi kan samarbeta med alla partier. Vi delar inte Sverigedemokraternas grundläggande ideologiska världsbild på något sätt. Men de har fått röster i valet, vi har fått röster i valet, då måste man ta ansvar för Sverige och göra det som är möjligt, sade Pehrson till SVT Nyheter och tillade:

– Men vi har sagt att vi ser inte framför oss att de ska kunna sitta i en regering där vi på något sätt medverkar och det beskedet ligger fast.

Jimmie Åkesson har vid upprepat tillfällen framhållit att SD kräver att få sitta med i en regering efter valet 2026.

Foto: Jeremy Wong Weddings resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för kraftig åska – ”stanna inomhus”

2025 06 01

Ett åskoväder drar in över Sverige under söndagen.

I Göteborg uppmanas invånare att ”stanna inomhus”.

– Det ser ut att bli en del åska och kan även blixtra en del. I samband med detta kommer en hel del regn, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Toni Fuentes till GP.

Meteorologen uppmanar invånare att inte gå ut.

– Man ska alltid försöka hålla sig inne när det åskar, och hålla sig borta från träd och höga stolpar där blixten kan slå ner.

Drar vidare österut

Västkusten kommer att drabbas av ovädret först.

– På västkusten börjar regn och skurar ta sig in redan från förmiddagen, och skurarna kan bli kraftiga med åska, säger SMHI:s meteorolog Viktor Bergman i ett uttalande.

Senare under dagen drar nederbördsområdet vidare.

– Under dagen sprider sig sedan regnet åt nordost, framåt kvällen har regnet nått fram i ett stråk från Gotland, östra Svealand upp till södra Lappland, berättar Bergman och fortsätter:

– Natten till måndag fortsätter regnet österut bort från landet och fram på dagen är det främst norra Norrland som berörs av moln och regn. I de mellersta och södra delarna av landet blir det växlande molnighet och ganska gott om sol.

Viktiga råd vid åska

Elbolaget EO:n uppmanar invånare att tänka på följande vid åskoväder:

- Sök dig inomhus så snart ett åskoväder närmar sig.

- Dra ur sladden till all elektronisk utrustning.

- Undvik att tala i den fasta telefonen. Mobiltelefoner är okej att ringa med så länge den inte laddas samtidigt.

- Använd inte datorer med strömsladden i under åskväder.

- Håll dig borta från elektriska ledningar och metallstängsel som kan leda blixtströmmen långa sträckor.

- Tänk på att inte vara på öppna fält (exempelvis golfbanor), i närheten av kraftledningar eller på öppet vatten när det åskar. Blixten söker sig till högsta punkten.

- Bada inte i sjöar och vattendrag för vatten leder ström. Vänta också med att duscha eller bada inomhus.

- Följ väderprognoserna för att ta reda på om ett åskväder är i antågande.

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


Enorm attack mot ryska flygplan

2025 06 01

Ukraina har genomfört en massiva luftanfall mot flera militära flygbaser i Ryssland. 

Det rapporterar Kyiv Independent med hänvisning till Ukrainas säkerhetstjänst SBU.

– Just nu genomför Ukrainas säkerhetstjänst en storskalig specialoperation för att förstöra fiendens bombplan. Över 40 ryska bombplan har träffats vid flygbaser djupt in på ryskt territorium, säger en källa inom säkerhetstjänsten till tidningen.

Attacken uppges ha orsakat omfattande förstörelse.

– Fiendens strategiska bombplan brinner i massor – detta är resultatet av en specialoperation från SBU, säger källan och tillägger:

– Våra drönare har avfyrats mot flygplan som bombar ukrainska städer varje natt. För närvarande är det känt att över 40 flygplan har träffats, inklusive A-50, Tu-95 och Tu-22 M3.

400 mil in på ryskt territorium

SBU har delat en video som visar flera bombplan som står i lågor. Det är oklart var flygplanen är stationerade.

Men flera militära flygbaser har attackerats, enligt Kyiv Indenpendents källa.

– Källan uppger att ett av de drabbade flygfälten är Belaya i den ryska Irkutskregionen, 4 000 kilometer från ukrainska gränsen, skriver tidningen.

Det rapporteras också om en brand vid flygbasen Olenya i den ryska Murmanskregionen.

”Kommer gå till historien”

På sociala medier sprids bilder och filmer på förstörda ryska bombplan.

Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, har kommenterat attackerna i ett inlägg på X.

– Ryska bombplan, som har attackerat civila i Ukraina i nästan tre och ett halvt år, brinner i stora mängder, skriver han och fortsätter:

– Ryssland tillverkar inte längre den här typen av flygplan. Den här attacken kommer att gå till historien.

Kreml har inte kommenterat de massiva bombningarna.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen