Statsministern varnar tusentals svenska resenärer

2024 06 26

Ulf Kristersson (M) varnar tusentals svenskar som har åkt eller är på väg att åka på utlandssemester.

Statsministern vänder sig till alla som trotsar UD:s avrådan om att besöka vissa länder.

Det är helt och hållet upp till dessa individer att klara sig själva.

Att svenskar till exempel fortsätter att åka till Iran är “djupt provocerande”, hävdar Ulf Kristersson.

– Det här är ingen lek. Mitt budskap är att den som trotsar en skarp avrådan från UD inte kan få hjälp om det händer någonting, säger statsministern i sitt tal i Almedalen.

Känsligt läge

Ulf Kristerssons skarpa budskap kommer i ett känsligt läge.

För några dagar sedan gick Utrikesdepartementet ut med att minst 5 000 svenskar planerar att åka till Libanon kommande veckor – ett land där Israel har planer på att inleda en militär offensiv.

Att åka dit är direkt farligt menar UD.

Säkerhetsläget i Libanon är allvarligt och oförutsägbart. Situationen kan komma att förvärras mycket snabbt, framhåller departementet.

– Sedan oktober 2023 avråder UD från alla resor till Libanon. UD uppmanar också alla svenskar som trots avrådan befinner sig i landet att lämna så snart som möjligt.

Omfattande förhandlingar

I april uppskattade UD att flera hundra svenska medborgare befann sig i Iran. Det är rimligt att tro att den siffran ökar under sommaren.

Nyligen kom Johan Floderus och Saeed Azizi tillbaka till Sverige efter att ha suttit fängslade i just Iran.

– Två helt oskyldiga svenskar där Johan hade suttit inlåst i 790 dagar, understryker Ulf Kristersson från Almedalen.

– Som ni alla vet ställdes vi i den svenska regeringen inför ett dilemma. Antingen förhandla med en regim som bryter mot allt Sverige står för, eller av ren princip vägra förhandla och därmed låta två svenskar tyna bort i ett iranskt fängelse.

"Utsätt inte Sverige för fara"

Svante Liljegren, chef för UD:s konsulära och civilrättsliga enhet, uttryckte redan i våras sitt bekymmer över att folk inte följer departementets avrådan.

– Det är förstås med oro som vi har noterat att flera svenskar väljer att resa till Iran, trots den skarpa avrådan som vi har haft sedan ganska länge nu, sade han till Sveriges Radio vid tillfället.

Nu betonar Ulf Kristersson att “alla måste ta sitt personliga ansvar”.

– För att inte utsätta sig själva eller Sverige för fara, säger statsministern.

Foto: Y. Alfuhigi resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: “Undergång” väntas skaka Vita huset

2025 05 30

Omkring 100 statligt anställda personer i USA väntas sluta gå till jobbet.

I samband med att Donald Trump installerades i Vita huset grundades också myndigheten Department of Government Efficiency, Doge, ledd av Elon Musk.

Nu har techmiljardären tackat för sig och avslutat sitt arbete för Trump.

Då väntas hela myndigheten gå under, varnar mjukvaruingenjören Sahil Lavingia, tidigare anställd vid Doge, rapporterar Reuters.

– Det kommer bara att dö ut på ett ögonblick, säger han till nyhetsbyrån.

Folk slutar gå till jobbet: "Underång"

Reuters kallar ett sådant scenario för en “anmärkningsvärd undergång”.

Enligt Vita huset är Doge en integrerad del av den federala regeringens verksamheten. Lägger myndigheten ned vore det såväl en prestigeförlust som politisk smäll för Trump.

– Dess uppdrag, som fastställts genom presidentens exekutiva order, kommer att fortsätta under ledning av myndighets- och avdelningschefer i Trumpadministrationen, säger Vita husets talesperson Harrison Fields i ett uttalande.

Sahil Lavingia, som arbetade två månader för Doge, har en helt annan bild.

Han menar att de mellan 100-200 personer som arbetar för myndigheten kommer sluta dyka upp på jobbet på grund av att Musk lämnat.

– Så mycket av dragningskraften och tjusningen kom från Elon.

– Det är som att barn går med i ett startupföretag som kommer att gå i konkurs om fyra månader, säger Laviniga.

LÄS MER: Elon Musk varnar USA

Tackar Trump

Elon Musk bekräftade natten till igår att han lämnar sitt arbete för den amerikanska regeringen.

Avskedet ska ha varit planerat då Teslachefens uppdrag var tillfälligt och löper ut i dagarna.

– Eftersom min schemalagda tid som särskild statsanställd går mot sitt slut vill jag tacka president Donald Trump för möjligheten att minska slösaktiga utgifter, skriver han på X.

Till skillnad från Sahil Lavingia har han dock fortsatt höga förhoppningar för Doge.

– Doge-uppdraget kommer bara att stärkas med tiden när det blir ett sätt att leva i hela regeringen.

Enligt Doge har myndighetens arbete hittills sparat USA 175 miljarder dollar. Det är dock en siffra som ifrågasatts, enligt Reuters.

Musk hade initialt lovat att kapa två biljoner dollar i federala utgifter.

Foto Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Jättelarm om Nordkorea – första gången någonsin

2025 05 30

För första gången har en genomgående undersökning av Nordkoreas inblandning i kriget i Ukraina genomförts.

Bakom rapporten står Multilateral Sanctions Monitoring Team, en grupp bestående av elva FN-medlemmar inklusive USA, Sydkorea och Japan.

Allvarliga uppgifter framkommer i rapporten.

Nordkorea bedöms ha levererat hela nio miljoner ammunitionsgranater och och minst 100 ballistiska missiler, rapporterar The Guardian.

Leveranserna har direkt möjliggjort för Ryssland att öka attackerna mot civila mål i Ukraina, lyder slutsatsen.

Dessutom har 20 000 containrar med utrustning överförts av ryska lastfartyg, vilket strider mot FN:s sanktioner.

Kommer bli värre

Den så kallade övervakningsgruppen har bildats efter att Ryssland och Kina gått samman för att motarbeta att en officiell panel utses i FN:s säkerhetsråd för att utreda den nordkoreanska inblandningen i kriget.

I rapporten dras slutsatsen att det kommer att bli värre. Samarbetet, och följaktligen Rysslands eskalerande krigföring, väntas bara öka.

– Åtminstone under överskådlig framtid avser Nordkorea och Ryssland att fortsätta och ytterligare fördjupa sitt militära samarbete i strid med relevanta resolutioner från FN:s säkerhetsråd, framhåller FN-medlemmarna enligt den brittiska tidningen.

Hjälper Kim Jong-un

Samarbetet gynnar även Nordkorea.

Enligt rapporten hjälper Ryssland den nordkoreanska regimen att förbättra dess missilers styrsystem genom att rapportera tillbaka data från slagfältet.

– Moskva tillhandahåller också luftförsvarsutrustning, luftvärnsmissiler och elektroniska krigföringssystem till Nordkorea, skriver The Guardian.

LÄS MER: Nordkorea ger hotfullt löfte – svär trohet till Putin

Bröt nyligen tystnaden

Först i april i år bekräftade Nordkorea och Ryssland att nordkoreanska trupper har stridit för den ryska sidan i Ukrainakriget.

Redan i december förra året uppgav dock Vita huset att över tusen nordkoreanska soldater dödats eller skadats i den ryska regionen Kursk inom loppet av en vecka, enligt Reuters.

Den motsvarande ukrainska uppskattningen var vid samma tillfälle omkring 3 000 dödade eller skadade nordkoreanska soldater.

Totalt bedöms Nordkorea ha skickat runt 12 000 soldater till Ryssland för att stödja invasionen av Ukraina.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen