Stefan Löfven rasar

2024 06 25

Stefan Löfven (S) rasar nu mot Jimmie Åkesson (SD).

Det är i samband med Almedalen som heta ordväxlingar nu sker mellan Löfven och Åkesson.

Åkesson har under sitt tal kritiserat Socialdemokraternas arbete vad gäller invandring och kriminalitet.

Nu rasar Socialdemokraternas tidigare partiledare Stefan Löfven (S) mot Jimmie Åkesson (SD).

Det rapporterar Aftonbladet.

“Han är rasist”

Löfven framhåller att Åkessons uttalanden om utanförskap och integration inte stämmer överens med hans egna tankar.

Därtill anklagar han Sverigedemokraternas partiledare för att vara rasist.

– Åkesson är rasist. Han tror automatiskt att om man har en annan hudfärg eller en annan religion så är man en sämre människa, säger Löfven till Aftonbladet.

“Det stämmer inte”

Vidare understryker Löfven att han anser att Sverigedemokraterna har fel uppfattning om vad svensk kultur innebär.

– Sverigedemokraterna tror att det finns en svensk kultur och att den har sett likadan ut i 2 000 år, det stämmer inte. Vi utvecklas också när människor kommer hit.

Jimmie Åkesson har ännu inte svarat offentligt på Löfvens ord.

Skarp kritik

Det är inte första gången som Jimmie Åkesson riktar skarp kritik mot Socialdemokraterna.

SD har ofta varit mycket kritiska mot Socialdemokraternas hantering av frågor som invandring, integration och kriminalitet.

– Decennier av socialliberal politik har lett till ett splittrat Sverige där gängen har tillåtits växa, utanförskapet slagit rot och levnadspriserna för människor kraftigt har ökat, framhåller SD via sin webbsida.

– Sverige har under en lång tid haft en destruktiv migrationspolitik som lett till segregation, parallellsamhällen och kulturell belastning.

“Är avgörande”

Sverigedemokraterna understryker att lösningen till problemen är att stoppa asylinvandringen.

– Massinvandringen till Sverige av både illegala invandrare, ekonomiska migranter och asylsökanden har förändrat Sverige till det sämre och ligger till grund för många samhällsproblem som vi nu behöver åtgärda. 

– En avgörande åtgärd är att stoppa all asylinvandring från länder som inte utgör vårt närområde och skärpa reglerna i utlänningslagen till striktast möjliga nivå enligt EU-rätten.

Foto: K. Woblick

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump ställer massivt ultimatum till Kina

2025 04 07

Donald Trump hotar med nya massiva åtgärder mot USA:s största handelspartner, Kina.

Kina måste dra tillbaka sina hämndtullar mot USA som man svarade med under förra veckan.

Och det senast imorgon.

Annars kommer Donald Trump och hans regering att införa ytterligare massiva tullar mot landet.

“Trots min varning”

Det meddelar den amerikanske presidenten själv under måndagen, via ett inlägg på den sociala medieplattformen Truth Social.

– Igår utfärdade Kina hämndtullar på 34 procent, trots min varning om att alla länder som slår tillbaka mot USA genom att utfärda ytterligare tullar omedelbart kommer att mötas med nya och väsentligt högre tullar, utöver de som ursprungligen fastställts, skriver Trump.

Nya tullar på 104 procent (!)

Kinas så kallade hämndtullar utropades efter att Trumps regering infört massiva tullar mot omvärlden – bland annat upp till 54 procent på vissa kinesiska varor.

Den här gången hotar Trump med tullar på ytterligare 50 procent. Det skulle betyda att vissa importerade varor från Kina får en tullavgjft på sammanlagt 104 procent.

– Därför, om Kina inte drar tillbaka sin 34-procentiga ökning, utöver deras redan långsiktiga handelsmissbruk senast i morgon den 8 april 2025, kommer USA att införa YTTERLIGARE TULLAR på Kina på 50 procent med verkan från och med den 9 april, skriver Trump.

Hotar frysa ut från samtal

Trump hotar dessutom med att frysa ut sin största handelspartner från att medverka i samtal med USA framöver.

Andra länder är däremot välkomna.

– Dessutom kommer alla samtal med Kina om begärda möten med oss att avslutas. Förhandlingar med andra länder, som också har begärt möten, inleds omedelbart. Tack för er uppmärksamhet i denna fråga, avslutar Trump sitt inlägg.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Kreml ger sig på stjärnmålvakt: ”Väntar på ditt självmord”

2025 04 07

Den ryske ishockeyspelaren Alexander Ovetjkin är historisk.

Under söndagskvällen pangade han i sitt 895:e mål i den nordamerikanska hockeyligan NHL. Målet innebär att Ovetjkin passerar kanadensaren Wayne Gretzky som den bästa målskytten någonsin i NHL.

Hockeystjärnans bedrift uppmärksammas av den ryske diktatorn Vladimir Putin.

– Jag gratulerar dig till ditt enastående rekord. Det är inte bara en personlig framgång för dig, utan också något att fira för fans i Ryssland och utomlands, säger han i ett uttalande enligt Kreml.

Rysslands tidigare president, Dmitrij Medvedev, stämmer in i hyllningskören.

– En stor rysk spelare, skriver han om Ovetjkin.

Attackerar stjärnmålvakt: ”Väntar på ditt självmord”

De senaste åren har Alexander Ovetjkin inte endast uppmärksammats för sin stora hockeytalang, utan också för sin personliga relation till Vladimir Putin.

Stjärnan har hyllat diktatorn flera gånger. På sina sociala medier har Ovetjkin publicerat bilder på honom och Putin.

Relationen till Putin har kritiserats av tidigare tjeckiske målvaktsstjärnan Dominik Hasek. Han anser att Ovetjkin och övriga ryska spelare borde uteslutas från NHL med anledning av Rysslands invasion av Ukraina.

– Under de kommande dagarna kommer en rysk medborgare, som aldrig har fördömt det ryska imperialistiska kriget i Ukraina, att slå målrekordet i NHL, skrev Hasek på X strax innan Ovetjkins rekordmål.

Nu kommenterar Dmitrij Medvedev kritiken.

Han går till hårt angrepp. I ett inlägg på X önskar Medvedev livet av Dominik Hasek.

– Vi väntar på den galna tjecken Haseks självmord, skriver den högt uppsatta ryske politikern.

Högt uppsatt politiker

Dmitrij Medvedev var Rysslands president under fyra år, från 2008 till 2012.

Han är numera vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd.

Under krigets gång har han stått för flera uppmärksammade och kontroversiella uttalanden.

Foto: Dan4th Nicholas resp President of Russia Office

Text: Redaktionen