Varnar för militär attack mot Cypern

2024 06 20

Igår meddelade Israels utrikesminister Israel Katz att det finns planer på en israelisk offensiv i Libanon.

Det skulle innebära ett “fullskaligt krig” mellan Israel och den libanesiska terrorgruppen Hizbollah, uppger utrikesministern. 

Nu svarar den Iran-stödda milisen.

Och man gör det genom att hota med att attackera EU-landet och svenskparadiset Cypern, rapporterar bland annat The Guardian.

"En del av kriget"

Enligt Sayyed Hassan Nasrallah, ledare för Hizbollah, kan en isarelisk offensiv mot den libanesiska organisationen utlösa ett storkrig “utan några regler”.

Han menar dessutom att Cypern kommer att kunna bli ett mål om man tillåter Israel att använda dess territorium för att attackera Hizbollah.

– Att öppna cypriotiska flygplatser och baser för den israeliska fienden för att rikta in sig mot Libanon skulle innebära att den cypriotiska regeringen blir en del av kriget, och motståndet kommer att hantera det som en del av kriget, säger Hizbollah-chefen enligt den brittiska tidningen.

Cypern: Vi är en del av lösningen

Cypern har svarat på Hizbollahs hätska uttalande.

Enligt Nikos Christodoulides, president på den populära semesterön i Medelhavet, försäkrar att Cypern inte har några planer på att blanda sig i konflikten.

– Cypern förblir icke-involverade i militära konflikter och positionerar sig som en del av lösningen snarare än problemet.

Humanitär sjökorridor

Presidenten pekar bland annat på den humanitära roll man spelat i Mellanöstern då man underlättat öppnandet av en sjökorridor för att transportera bistånd till Gaza.

– Vår humanitära korridor är ett bevis på vårt engagemang för fred och stabilitet, säger Nikos Christodoulides.

Han menar också att Hizbollahs anklagelse mot Cypern är tagen i luften.

– Sådana uttalanden är inte trevliga, men de speglar inte verkligheten. Cypern deltar inte i några militära förpliktelser.

Populärast bland svenskarna

Cypern är ett av de allra mest populära resmålen för svenskar den här sommaren Det är bara Mallorca och Rhodos som ligger före bland de mest bokade charterresorna, enligt resebolaget Ving.

Bland Apollos kunder toppar Cypern listan över de mest populära resmålen för barnfamiljer.

Ticket vittnar om liknande tryck på samma land.

– Cypern är ett av Medelhavets mest solsäkra resmål, där värmen kommer tidig vår och dalar först sen höst. Det är därför ett ypperligt resmål även för de som har möjlighet att förlägga semestern innan midsommar eller efter skolstarten i augusti, för att dra nytta av de lägre priserna utanför högsäsongen, säger Tickets presstalesperson Sofia Eddelid i ett uttalande.

Foto: Secret Travel Guide

Text: Redaktionen


Går till rasande attack: “de är utom kontroll – verkar hata Trump”

2025 04 17

USA:s president Donald Trump går till hårt angrepp mot hela det amerikanska domstolssystemet.

En federal domare satte i dagarna stopp för Trumpadministrationens order att återkalla juridisk status och arbetstillstånd för de cirka 530 000 migranter som kom till USA från Kuba, Haiti, Nicaragua och Venezuela under Joe Bidens tid i Vita huset.

Samtliga fall måste enligt domaren prövas var för sig.

Det får nu Trump att se rött och ta ut ilskan via sociala medier.

– Kan ni tro det? En domare dömde mot oss om 530 000 illegala migranter (...) och sade att de inte kan ses som en grupp, utan att varje fall måste prövas individuellt, framhäver han på Truth Social och fortsätter:

– Baserat på domstolssystemet skulle det ta ungefär 100 år. Vad händer med våra domstolar? De är helt UTOM KONTROLL. De verkar hata “TRUMP” så mycket det går!

Trump beordrade stopp

De berörda migranterna kom till USA under det så kallade CHNV-programmet, ett humanitär villkorligt program där medborgarna i de fyra länderna, samt deras närmaste familjemedlemmar, kunde vistas i USA i uppemot två år om en person i landet ansvarade för deras ekonomiska försörjning.

Syftet var enligt Bidenregeringen att minska illegal invandring vid södra gränsen och få bättre kontroll över de som tar sig in i landet.

Programmet pausades under tre veckor i augusti 2024 för att utreda bedrägeri, men återupptogs senare under sommaren. 

I samband med Donald Trumps installation i Vita huset i januari i år avslutades satsningen genom en presidentorder.

“Var är RÄTTVISAN???”

Men domaren Indira Talwani, utsedd av tidigare presidenten Barack Obama, har alltså blockerat ordern, rapporterar bland annat Fox News.

– Vi försöker ta tillbaka vårt land från förstörelsen som orsakats av demokraterna och den kriminella Joe Biden, rasar Trump.

– Jag vann med en policy om sunt förnuft, och vilket sunt förnuft har vi om vi måste ha 530 000 rättegångar? Denna radikaliserade domare säger att sömniga Joe Biden kan flyga mer en än halv miljon människor till USA, PÅ EN DAG, men vi måste ägna många år av långa och tråkiga prövningar för att flyga var och en av dem tillbaka hem. Var är RÄTTVISAN här??? skriver Trump.

LÄS MER: Stämmer Trumpadministrationen – “Ska inte kunna göra detta”

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen