Klarna-kunder får felaktiga meddelanden – “Pengarna lämnar banken”

2024 06 19

Kunder hos betaltjänstbolaget Klarna framför nu nya klagomål.

Sedan starten har det blåst såväl positiva som negativa vindar för det svenska betaltjänstbolaget Klarna.

Kunder har under en tid med jämna mellanrum framfört klagomål om bland annat kundtjänsten och systemet, samtidigt som företaget förbereder sig för börsnotering.

Nu kommer uppgifter om att kunder i bland annat Finland får felaktiga meddelanden.

Det rapporterar Svenska Yle.

Har redan betalt

Problemet gör gällande att betalningar som redan har gjorts inte alltid syns i Klarnas system.

Kunder får betalningspåminnelser om räkningar som redan har betalts i tid.

Banken Nordea har flera kunder som har haft problem, och har kunnat bekräfta att pengarna dras från kundens konto.

Störningarna ska ha pågått i Finland i flera veckor.

“Pengarna lämnar banken”

En Klarna-anställd som Yle har pratat med uppger att personen får återkommande klagomål.

– Pengarna lämnar snällt banken, men det registreras inte på rätt sätt i Klarnas system, säger personen.

– Jag blir så matt när jag tänker på att kunden har en fläckfri betalningshistoria och att något tekniskt fel hos Klarna nu kan förstöra det.

Får mycket klagomål

Det är inte första gången som kunder klagar på Klarna.

Under de senaste åren har återkommande klagomål kommit in till Konsumentverket gällande företaget.

Det har bland annat handlat om kundservice och återbetalning av pengar.

Tog tre månader att få tillbaka pengarna och jag kontaktade kundtjänst ett 50-tal gånger och ingen kunde svara på något, framhöll en missnöjd kund enligt SVT tidigare i år.

Kan välja andra

Christine Fransholm, konsumentvägledare på den ideella organisationen Sveriges Konsumenter, har menat att problemen kan leda till att företaget förlorar kunder.

– Då kommer man kanske välja andra betalningsalternativ, för det bidrar till en väldig osäkerhet hos konsumenten att inte veta att man får tillbaka sina pengar inom en rimlig tid. Tre månader är fullkomligt orimligt, säger hon.

Foto: Klarna

Text: Redaktionen


JUST NU: Lavrov hävdar – därför är Trump rasande

2025 05 27

Under måndagen gick Donald Trump till hårt angrepp mot Vladimir Putin.

– Jag gillar inte vad Putin gör. Han dödar massa människor och jag vet inte vad fan som har hänt med Putin, sade Trump i en videointervju från Air Force One.

I ett efterföljande inlägg på Truth Social skrev presidenten att Vladimir Putin har blivit ”fullständigt GALEN”.

Lavrov: Därför är Trump arg

Nu kommenterar Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov den amerikanske presidentens vredesutbrott.

Enligt Lavrov är Trump inte arg på Putin. Presidentens ilska riktade sig mot ledare i Europa, hävdar utrikesministern.

– Trump visar känslor eftersom han ser sina ansträngningar att skapa fred i Ukraina förstöras av europeiska politiker, säger Lavrov enligt Reuters.

Den ryske toppolitikern hänvisar till ett uttalande från Tysklands förbundskansler Friedrich Merz under måndagen.

Merz meddelade att Tyskland, Frankrike, Storbritannien och USA enats om att tillåta Ukraina använda västtillverkade långdistansvapen mot mål djupt inne på ryskt territorium.

Enligt Lavrov enades västmakterna om att slopa restriktionerna för långdistansvapen för länge sedan, utan att offentliggjöra det.

– Kommentaren illustrerar kompetensnivån hos människorna som kommit till makten i ledande europeiska länder, säger utrikesministern.

Oklara omständigheter

Det råder oklarheter kring Friedrich Merz uttalande.

Under tisdagen förnekar den tyska regeringen att några ”nya beslut har fattats”, rapporterar European Pravda.

– Jag vill återigen understryka att det inte finns några nya avtal som innebär en annan linje än den som fördes under den förra regeringen, säger Tysklands vicekansler Lars Klingbeil enligt tidningen.

Merz vidhåller att restriktionerna har avskaffats, och att det skedde för flera månader sedan.

– Så vitt jag vet, och som jag sa i går, har de länder som införde räckviddsbegränsningar för länge sedan övergett dessa krav, säger han på en pressträff med Finlands statsminister Petteri Orpo.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Betalningsjätte lämnar Bank-ID

2025 05 27

Den svenska betaljätten Klarna öppnar för att överge Bank-ID som funktion för digital identifiering.

Det meddelar Klarnas vid Sebastian Siemiatkowski i ett inlägg på X.

Siemiatkowski kommenterar de senaste överbelastningsattackerna mot betalningstjänsten Swish.

Enligt Klarnas vd är Bank-ID det huvudsakliga problemet.

Nu meddelar han att Klarna kommer avsluta samarbetet med e-legitimationstjänsten.

– Stora problemet är inte Swish, det är mobilt bank-id. Det är där vi måste få använda annat. Mycket frustrerad över hur det funkar och vi kommer aktivt bryta oss loss för att bryta bristen på konkurrens! skriver Siemiatkowski.

Central del av Klarna

Det är oklart vilken annan aktör Klarna kommer vända sig till.

Klarna har använt sig av Bank-ID sedan 2016 – då bolaget lanserade "Klarna Direkt" – en betalningsmetod som möjliggör direktbetalningar online enbart med mobilt Bank-ID och ett bankkonto.

Sedan dess har Bank-ID blivit en central del av Klarnas system, särskilt för inloggning och verifiering av användare. Exempelvis kräver Klarna identifiering via Bank-ID varje gång användare loggar in, och om det är aktiverat, varje gång kunder gör en order.

Riksbanken: ”Bristande konkurrens”

Både Bank-ID och Swish har upplevt stora problem den senaste tiden. Plattformarna har legat nere i flera timmar på grund av kritiska överbelastningsattacker.

Riksbanken har pekat ut bristande digital konkurrens som ett problem i Sverige. Många användare är beroende av ett fåtal digitala plattformar, menar centralbanken. 

– Bristande konkurrens leder till lägre innovation och stagnering. Om det bara finns en stor aktör finns inte mycket valmöjligheter om den aktören av någon anledning får problem och ligger nere några timmar, har Elin Ritola, Riksbankens enhetschef för betalningsanalys och innovation, sagt till SVT Nyheter.

Foto: Bank-ID

Text: Redaktionen