Stor Netflix-succé – 30 miljoner nedladdningar

2024 06 18

Netflix storsatsning inom spel ser ut att gå bra.

I alla fall när det kommer till en av spelvärldens giganter som Netflix släppte i november 2023.

Det handlar om den klassiska trilogin Grand Theft Auto: The Definitive Edition, där spelaren bland annat kan idka våld, stjäla saker och krascha bilar.

Spelserien har varit en enorm succé för Netflix och har laddats ner över 30 miljoner gånger.

Det rapporterar sajten Mobil.se.

Den är mest populär

GTA: San Andreas är den upplaga med flest nedladdningar med 20,5 miljoner.

Därefter följer Vice City med 6,5 miljoner och Grand Theft Auto 3 med 3,3 miljoner.

GTA-serien bedöms vara en av de största succéerna sedan Netflix började med spel.

Satsar stort

Netflix fortsätter att satsa stort på spel och försöker diversifiera sin plattform bort från att bara handla om serier och film.

– Netflix gör en stor satsning på spel. Företaget testade först med spel med interaktiva titlar som Black Mirror: Bandersnatch och ett Carmen Sandiego-spel, förklarar sajten The Verge.

– Men från och med 2021 blev spel en mycket större prioritet, Netflix anställde en tidigare EA-chef och lät folk spela ett urval av mobilspel gratis som en del av sina prenumerationer.

Kommersiella titlar viktiga

Sedan starten har det gått både upp och ner vad gäller spelen för streamingjätten.

En sak som tycks ge medvind är just släppen av kommersiellt framgångsrika spel, som exempelvis GTA.

– Nya rapporter har föreslagit att Netflix-spel inte spelas av en betydande del av sina användare, och Netflix har aldrig släppt någon information om vem som spelar vad och vilka de mest populära spelen är, fortsätter The Verge

– Men det verkar som om Netflix satsar på framgång genom att erbjuda kommersiellt framgångsrika titlar med stora namn som täcker in en rad olika smaker och upplevelser.

Fler på gång

Just vad gäller kommersiellt gångbara titlar är det fler spel på gång.

Bland annat finns planer på att släppa ett Sagan om Ringen-spel, och ett spel som handlar om realitysuccén “Too hot to handle”.

Foto: Venti Views

Text: Redaktionen


“Brutalt bakslag” för Trump: republikaner går in och avbryter

2025 04 10

USA:s president Donald Trump möter motstånd i sitt eget parti.

Republikaner i USA:s representanthus ställer in en planerad omröstning om budgetresolutionen.

Beskedet kom i natt svensk tid.

Anledningen är att talmannen Mike Johnson medgett att för många republikaner skulle gå i opposition – vilket gjorde åtgärden dömd på förhand.

– Resultatet är ett brutalt slag mot republikanska ledare i kongressen och president Trump, som har ägnat dagar åt att försöka driva fram röster för finansplanen, skriver den amerikanska tidningen Politico.

"Viktigare än någonsin"

Republikanerna har en knapp majoritet i kammaren.

Donald Trump hade på förhand uppmanat sina partikollegor att rösta igenom resolutionen, som beskrivs som avgörande för att kunna genomföra planerade skattesänkningar och ändra försvarsbudgeten, energipolitiken samt vidta åtgärder för att öka gränssäkerheten.

– Republikaner, det är viktigare nu än någonsin att vi godkänner den enda, stora vackra lagen. USA kommer att flyga som aldrig förr, skrev Trump på den egna sociala medieplattformen Truth Social igår.

"Dramatiska scener"

The New York Times rapporterar om “dramatiska scener” i Kapitolium under gårdagskvällen som blottar splittringar i det republikanska partiet.

Mike Johnson hade dessförinnan sagt på en pressträff att det fanns en “liten mängd” republikaner som motsatte sig åtgärderna.

Det är dock tillräckligt eftersom den republikanska majoriteten i kammaren har för små marginaler.

– Jag är mycket optimistisk kring resultatet av denna “stora vackra lag” och det här är bara ett av stegen för att nå dit, säger Johnson enligt Politico.

Två veckors uppehåll väntar

Bakgrunden till det interna motståndet är att de mest konservativa republikanerna inte anser att budgetresolutionen kräver tillräckligt hårda nedskärningar i USA:s offentliga utgifter.

Tidigare har både Trump och Johnson framgångsrikt fått med sig även den här gruppen i partiet.

Ett två veckor långt uppehåll kommer nu att krävas innan ett nytt försök att få igenom budgeten kan göras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – oväntad vinnare

2025 04 10

Dyrast choklad innebär nödvändigtvis inte godast choklad.

Den slutsatsen drar Allt om mats testpanel efter ett större test av choklad nyligen.

I testet ingick såväl etablerade produkter som Marabous schweizernöt och helnöt samt “finsmakaren” Lindt med Les Grandes hazelnuts.

Det är dock ingen av dessa chokladjättar som toppar listan.

Oväntad vinnare: "Mest prisvärd"

Istället är det Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate från lågpriskedjan Lidl som utses till vinnare av panelen.

Chokladen pekas ut som “den mest prisvärda chokladen” i det blindtest där panelen bedömde doft, utseende, konsistens och smak på 15 olika sorters choklad med hasselnötter.

Lidl jublar efter utmärkelsen.

– Vi är otroligt stolta över testpanelens resultat! säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

– Att vår premiumchoklad med hasselnötter och grädde inte bara är en smakfavorit utan också är den mest prisvärda, bekräftar vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till bästa pris. Extra glädjande är att den dessutom har den lägsta sockerhalten i testet – en vinnare på alla sätt

Priset avgjorde

Lidlchokladen belönas med betyget 4 av 5. Flera andra sorter, exempelvis Marabous schweizernöt och Tony’s chocolonely, får samma betyg, men priset avgör för Lidls del.

Panelen beskriver chokladkakan som “relativt tjock med tydliga nötter i”.

Andra gillar den starkt och hyllar den krämiga mjölkchokladen, den relativt låga sötman, den lena konsistensen och de fina nötterna, skriver Allt om mat i sitt omdöme.

I testet ingick även choklad från bland annat Biltema, Karl Fazer, Garant, Xtra Coop, Änglamark, Ikea, Dazzley, Ritter Sport och Treatville.

En lyxvara

Choklad är en av de varor som ökat mest i pris på senare tid.

Bara under det senaste året har godiset ökat med nästan 25 procent, enligt nya siffror från oberoende Matpriskollen.

Den som vill köpa en 200 grams chokladkaka från Marabou kan nu behöva betala runt 45 kronor – mer än  dubbelt så mycket som för ett par år sedan.

– Det här är ett hårt slag mot landets hushåll som redan är pressade. Vi såg detta komma, och varnade redan i förra månadsrapporten, sade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, tidigare i vår.

Choklad har av experter även bedömts kunna bli en lyxvara i framtiden. Godiset listas i flera butiker även som högriskvara när det gäller stölder, uppger SR.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen