Carl Bildt efter fångutväxlingen – detta bör regeringen göra nu

2024 06 17

Carl Bildt uppmanar nu regeringen att dra i alla trådar de har.

Det har nu gått några dagar sedan Johan Floderus och Saeed Azizi fått återvända till Sverige.

Efter att ha suttit som fångar i Iran under en tid har Floderus och Azizi äntligen fått se sina familjer igen.

En som dock är kvar i Iran är forskaren Ahmadreza Djalali.

Nu uppmanar Carl Bildt (M) regeringen att göra vad de kan för att få hem även Djalali, rapporterar Sveriges Radio.

“Dra i alla trådar”

Ahmadreza Djalali har suttit i Iran under en längre tid och är dömd till döden.

Carl Bildt framhåller nu vad han anser att regeringen bör göra.

– Jag är alldeles övertygad om att de fortsätter med de olika kontakterna de har. Min erfarenhet är att det alltid finns trådar att dra i, säger den tidigare utrikesministern till SR.

Möjliga och omöjliga

Bildt understryker vidare att det alltid finns saker som kan göras för att åstadkomma det som önskas.

– Det innebär inte nödvändigtvis att de trådarna lyckas, men du försöker i sådana fall att dra i alla möjliga och omöjliga trådar. Jag har varit med om att dra i väldigt omöjliga trådar, i vissa fall har detta lyckats och i andra fall inte, säger han.

“Den brutala sanningen”

Hyllningarna till regeringen gällande arbetet att få hem Floderus och Azizi har även kontrasterats av de röster som menat att mer borde ha gjorts för att få hem Djalali.

Statsminister Ulf Kristersson (M) beklagar situationen, men menar att regeringen gjorde vad de kunde.

– Vårt val var ytterst att antingen ta hem dem som gick att ta hem eller att låta allting falla. Och att låta Johan och Saeed sitta kvar i iranskt fängelse. Det är den brutala sanningen, säger han till SVT.

Finns en risk

Olika människorättsorganisationer bevakar Djalalis tillstånd och har varnat för situationen.

– Den svensk-iranske akademikern Ahmadreza Djalali löper stor risk att avrättas i Iran, framhåller Amnesty International.

– Det internationella samfundet, och den svenska regeringen, måste omedelbart uppmana de iranska myndigheterna att stoppa alla planer på att avrätta Ahmadreza Djalali, respektera hans grundläggande mänskliga rättigheter, inklusive rätten till liv, och omedelbart frige honom.

Foto: C. Andersson Renaud, Talarforum resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


F-16-plan har skjutits ned – piloten död

2025 04 12

Ett F-16-plan har skjutits ned i strid i Ukraina och piloten har dött.

Ett ukrainskt F-16-plan har skjutits ned, enligt uppgifter från Kyiv.

Piloten har bekräftats död, rapporterar AFP.

Omständigheter utreds

Det är andra gången som ett stridsflygplan av den typen, som alltså är USA-tillverkat, skjuts ned i kriget i Ukraina.

– Den 12 april 2025 dog 26-årige Pavlo Ivanov när han flög ett F-16 i stridsuppdrag, uppger den ukrainska armén i ett uttalande, enligt nyhetsbyrån.

En kommission arbetar nu för att fastställa omständigheterna kring nedskjutningen av F-16-planet, enligt armén.

Exakt vad som hände är alltså inte fastställt, men Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj säger att piloten dog i strid.

– Vi utreder alla omständigheter, uppger Zelenskyj.

Piloten hyllas

Piloten hyllas nu av den ukrainska armén.

– Ukrainska piloter arbetar maximalt med sin mänskliga och tekniska förmåga och riskerar sina liv varje gång de utför stridsuppdrag. Pavlo var en av dem!, heter det i ett uttalande från armén.

Leveranserna av F-16-plan från Nato var länge efterlängtade av Ukraina, eftersom dessa stridsflygplan ansågs kunna göra stor skillnad i landets försvarskrig mot Ryssland.

De första leveranserna av F-16-plan kom förra sommaren, efter att Ukraina under en längre tid hade efterfrågat dem.

Ett F-16-plan kraschade i augusti förra året i samband med att en rysk attack avvärjdes.

Och nu har alltså ytterligare ett F-16-plan skjutits ned på lördagen.

Nya plan på väg

Förra månaden uppgav Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att en ny leverans av F-16-plan är på väg, enligt nyhetsbyrån.

Exakt hur många plan det rör sig om är dock inte klart.

Efter lördagens tragiska händelse har Zelenskyj, precis som den ukrainska armén, uttryckt sina kondoleanser till den avlidna pilotens familj.

Arkivfoto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Tre månader av bråk – nu vill Trump ha hjälp av allierade

2025 04 13

Efter att ha startat flera konflikter med USA:s allierade vill Trump nu ha hjälp, enligt uppgifter.

Under Donald Trumps första tid som president har det stormat på den utrikespolitiska arenan.

Trump och hans administration har riktat hårda ord mot en lång rad allierade, alltifrån EU till Kanada.

Men nu kommer uppgifter om att Trump-administrationen behöver hjälp och vill ha tillbaka sina vänner.

”Tre månader av förolämpningar”

Trump hoppas nu på att få hjälp av USA:s allierade i tullkriget mot Kina, uppger CNN i en analys.

– Efter tre månader av förolämpningar, tullavgifter och till och med hot om att annektera några av sina bästa allierade, behöver Trump-administrationen plötsligt lite hjälp, skriver kanalens Stephen Collinson i analysen.

Den amerikanska presidenten har eskalerat ett handelskrig som han kanske inte vet hur han ska vinna, enligt kanalen.

Kinas ledare Xi Jinping visar inga tecken på att ge upp. Nyligen har Kina höjt tullarna mot USA till 125 procent, mot USA:s 145 procent, och än så länge har Trump inte fått det samtal han väntar på från Kina.

Och nu hoppas Trump alltså på att få hjälp av allierade, enligt kanalen. Men frågan är hur välvilligt inställda USA:s allierade är efter månader av bråk med Trump-administrationen.

”Telefonerna ringer”

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt har kommenterat saken efter att ha fått frågan av en reporter.

– Du måste prata med våra allierade som når ut till oss. Telefonerna ringer hela tiden. De har gjort det mycket tydligt att de behöver USA, de behöver våra marknader, de behöver vår konsumentbas, säger Leavitt.

Men så sent som den här veckan har Trump riktat hårda ord mot bland annat EU, och frågan är alltså i vilken utsträckning USA:s allierade är beredda att ställa sig på USA:s sida.

Även länder som Kanada och Mexiko har varit måltavlor för Trumps tullar och verbala attacker. Kanalen påpekar också att Trump under sin första mandatperiod tog ut USA ur det så kallade Trans-Pacific Partnership, där 12 länder samarbetade utan Kina.

Många länder ser idag USA som en opålitlig partner, enligt kanalen, och frågan är därför om president Trump verkligen kan få det stöd han behöver i handelskriget mot Kina.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen