Känd författare döms till fängelse

2024 06 14

En av Sveriges mest profilerade författare döms till fängelse.

Deckarförfattaren Håkan Nesser döms i hovrätten till 1 år och 6 månaders fängelse.

Stjärnförfattaren döms för tre fall av grovt skattebrott.

– Efter att i flera års tid fört ut miljonbelopp från bolag på Malta utan Skatteverkets kännedom, rapporterar SVT Nyheter.

Ändrade domen

Håkan Nesser friades i tingsrätten 2023.

Nu ändrar hovrätten beslutet efter att åklagaren överklagat domen.

Tillsammans med en rådgivare ska Nesser har fört ut 15 miljoner kronor ur bolag på Malta. Det ska ha skett utan att meddela Skatteverket mellan åren 2013 och 2015.

Utöver fängelsestraffet döms författaren till ansvar för halva beloppet som fördes ut från Malta.

Nekar till brott

Håkan Nesser har under hela rättegången nekat till brott.

Författaren hävdar att hans rådgivare gjort ”en tabbe”.

– För det första är vi chockade över det här. För det andra är det en fullständig felaktig dom. Det är skrämmande.

– Om det hade varit i Iran hade jag kunnat förstå det, men det känns som om man blivit överkörd av en stridsvagn, säger han, säger han till Aftonbladet efter domen.

Prisad stjärnförfattare

Under författarkarriären har Håkan Nesser mottagit flera utmärkelser, bland annat:

- Första författaren att vinna Svenska deckarakademins pris för bästa svenska kriminalroman tre gånger (Borkmanns punkt – 1994, Kvinna med födelsemärke – 1996, och En helt annan historia – 2007)

- Skandinaviska Kriminalsällskapets Glasnyckel för bästa kriminalroman i Norden (Carambole 2000)

- Bokhandeln Lundeq´s romanpris (Kim Novak badade aldrig i Genesarets sjö 1998)

- Nerikes Allehandas kulturpris 1999

- SKTF´s pris till årets författare (och Piccadilly Circus ligger inte i Kumla 2002)

- Sveriges Radios novellpris 2006 för novellen "Förrättningen" (Ingår i "Från doktor Klimkes horisont")

- Palle Rosenkrantzpriset för bästa kriminalroman på danska 2007 – för Skuggorna och regnet

- Svenska Deckarakademins pris för bästa svenska deckare 2007 – En helt annan historia. Första författaren att erhålla priset tre gånger

- SNCF:s pris för bästa franska kriminalroman 2007 – Kommissarien och tystnaden

- ”The Ripper Award”. Tyskland. ”Europas största pris för framstående kriminallitteratur”. 2010

- Palle Rosenkrantzpriset för andra gången - för Levande och döda i Winsford. 2014

Foto: Mattias Blomgren

Text: Redaktionen


25 maj 26

Oväntat väderbesked i Sverige – gäller hela juni

2026 05 26

Juni har blivit kyligare och regnigare.

Det har SVT:s meteorolog Nils Holmqvist tidigare konstaterat.

– Jämför man den förra referensperioden med den senaste, så ser man att juni blivit lite kallare i allmänhet. Men också regnigare, 20-30 procent mer regn och skurar, har han sagt till tv-kanalen.

Men i år blir det annorlunda.

Årets första sommarmånad ser ut att bli ovanligt varm, rapporterar vädertjänsten Klart.

– Juni lutar åt att bli varmare än normalt i Sverige, särskilt från vecka 24 och framåt. Den tydligaste torra signalen finns i södra Sverige, vilket ökar sannolikheten för en både varm och solig midsommarhelg, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

Flaggar för varm sommar

Sommaren ser överlag ut att bli ovanligt varm i Sverige och övriga Europa, rapporterar SVT.

Men prognosen är fortfarande osäker.

– Får högtrycket ta mer plats blir det torrare och varmare över tid men om lågtrycket tar mer plats kanske det blir mer av en blandad, normal sommar, säger SVT:s meteorolog Nitzan Cohen till kanalen.

Torkan består

Juniprognosen från Klart visar att torkan väntas bestå i södra Sverige.

– Vecka 23 väntas bjuda på blött väder i Svealand, men i övrigt normalblött. Därefter väntas i stället torrt väder under vecka 24-25 när högtrycksinflytandet blir mer tydligt, framhåller Lasse Rydqvist.

Vattenläget i södra Sverige är alltjämt kritiskt.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar för vattenbrist i Skåne och flaggar för att varningen kan utökas till flera län.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, sade SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne på en pressträff i april.

LÄS OCKSÅ: Partisaner slår till – Ryssland förblindade 

Värst i Skåne

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, förklarar Calle Hjerne.

ANDRA LÄSER: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Foto: 

Text: Redaktionen


25 maj 2026

Ryssland vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 05 25

Ryska medborgare utomlands är “förtryckta och hotade”.

Det hävdar Rysslands utrikesministerium.

Ministeriet syftar på ryska medborgare som bor i Lettland, Litauen och Estland, länder som Moskva påstår har “förbjudit” att tala ryska och “skrivit om historien”, rapporterar The Moscow Times.

Nu vänder sig Kreml till det internationella samfundet för att få gehör.

– Alla försök att lösa meningsskiljaktighet genom förhandlingar har visat sig fruktlösa. Därför måste vi uppenbarligen överföra våra anspråk till domstolarna genom att vädja till FN:s främsta rättsliga organ, Internationella domstolen, säger en talesperson för utrikesministeriet enligt den ryska exiltidningen.

"Russofobi"

Enligt Sergej Ordzjonikidze, FN:s tidigare biträdande generalsekreterare, är Rysslands vädjan ett politiskt drag. Ett sådant rättsärende kan ta flera år, menar experten.

Ryssland har vid flera tillfällen sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina hetsat mot de baltiska länderna. Bland annat har en rysk desinformationskampanj drivit lögnen att Estlands tredje största stad Narva ska utropas till en ryssvänlig “folkrepublik”.

Moskva var också mycket kritisk till de lettiska språktest som Lettland införde 2023 och som enligt Reuters berörde 20 000 ryska medborgare.

Sedan invasionen har de baltiska staterna begränsat möjligheterna för ryssar att resa in i länderna. Dessutom har sovjetiska monument rivits.

Ryssland beskriver det som “russofobi” och anklagar både USA och EU för att uppmuntra till “antirysk kampanj”.

 – De estniska myndigheterna har fått och kommer att fortsätta få ett lämpligt och proportionerligt svar från den ryska sidan på alla deras ovänliga handlingar, sade Maria Zakharova, ryska utrikesministeriets talesperson, till statliga nyhetsbyrån Tass i april.

LÄS MER: Partisaner slår till – Ryssland förblindade

Ny lag ger möjlighet att anfalla

Mycket av Kreml hätska retorik mot de baltiska länderna påminner om den som föranledde och försökte legitimera attackerna mot Ukraina.

Tidigare under våren röstade ryska duman igenom en ny lag som ger Vladimir Putin befogenhet att sätta in militär makt utomlands för att “skydda ryska medborgare”.

Den nya våldslagen ska kunna aktiveras om ryssar ställs inför rätta i internationella domstolar vars jurisdiktion inte erkänns av Ryssland.  

Formellt gäller det “utplacering” av trupper eller en “operation”. 

Men. 

– I praktiken betyder det en militär attack, skriver finländska tidningen Iltalehti.

LÄS MER: Panik på Krym – inför ransonering

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen