Rysk terrorist gripen i Sverige

2024 06 13

En misstänkt rysk terrorist har anhållits i Småland.

På torsdagseftermiddagen kommer uppgifter om att en 40-årig man har gripits i Småland.

Mannen är en rysk medborgare, och är misstänkt för terrorbrott.

Han har även anhållits av åklagare, rapporterar Smålandsposten.

Greps vid fordonskontroll

Enligt uppgifter till tidningen så var det i Ljungby i Kronobergs län som mannen har gripits och sedermera anhållits.

Det var i samband med en fordonskontroll som 40-åringen greps och åklagare har sedan tagit beslutet att anhålla honom.

Internationell efterlysning

Polisen har inte offentligt kommenterat saken ännu.

Smålandsposten har tagit del av en internationell efterlysning där det framgår att den 40-åriga ryska medborgaren varit arresterad i sin utevaro sedan 2015.

Misstankar som riktats mot mannen handlar om att han varit delaktig i att begå terrorbrott och för att ha varit med i en Moskva-baserad terrororganisation.

Växjö tingsrätt kommer nu att ta beslut om huruvida mannen ska utlämnas till Ryssland, och för löpande kontakt med justitiedepartementet.

Ansträngd relation

Ryssland och Sverige har som bekant en mycket ansträngd relation mot bakgrund av det rådande ryska anfallskriget i Ukraina.

– Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina den 24 februari 2022 är Sveriges bilaterala relationer med Ryssland kraftigt begränsade, framhåller regeringskansliet om saken.

– Aggressionen mot Ukraina utgör ett flagrant brott mot folkrätten och FN-stadgan, samt utmanar den europeiska säkerhetsordningen.

Kan inte gå tillbaka

Regeringen understryker att någon återgång till normaliserade relationer med Ryssland inte kommer att ske så länge kriget fortskrider.

– Så länge Ryssland fortsätter att bryta mot folkrätten och så länge aggressionen mot Ukraina pågår, kan det inte bli någon återgång till normala relationer mellan EU och Ryssland. 

– Sverige står fullt bakom de restriktiva åtgärder som EU har antagit gentemot Ryssland med anledning av dess aggression mot Ukraina.

Foto: L. Villasmil

Text: Redaktionen


Invasion i svenska hem – uppmanas söka hjälp

2025 04 17

Myrorna har börjat dyka upp inomhus igen – men de allra flesta är helt ofarliga, enligt Anticimex.

Nu är det vår igen – och myrorna invaderar svenska hem.

Förra veckan ökade antalet samtal om myror i hemmet till Anticimex med hela 70 procent jämfört med föregående vecka, rapporterar SR.

Lämnar spår: “Tar sig in”

Jörgen Schroeder är skadedjursexpert på Anticimex Skåne. 

Han berättar hur det brukar gå till när myrorna letar sig in i hemmen.

– Man kan ha spillt en liten klick sylt eller marmelad på golvet. De tar sig in, och hittar de något gott lämnar de även doftspår efter sig, så att deras kompisar hittar dit också, säger Schroeder till radiokanalen.

“Större gäng problematiskt”

Allt som oftast är myrorna ofarliga, men problemen blir flera i takt med att ytterligare myror ansluter.

– När det blir ett större gäng så blir det så klart problematiskt för oss, men det är ingen fara, framhåller Schroeder.

Läs mer: Svenskt fenomen hyllas över hela världen – “Briljant”

Då ska du söka hjälp

Vanliga trädgårdsmyror är ingen fara – men upptäcker man större myror såsom hästmyran, som är en så kallad träskademyra, behöver man söka hjälp.

Annars riskerar man skador i hemmet.

– De äter sakta upp virket i byggnaden, säger Schroeder.

Varnar för svartmyror

Anticimex varnar också för just hästmyror – men också för svartmyror – på sin officiella webbplats.

– Det finns flera myrarter i Sverige. Några av dessa, som hästmyrorna, räknas som skadedjur eftersom de angriper virke och trä, vilket kan påverka säkerheten i våra byggnader. Andra myror, som svartmyrorna, räknas som skadedjur eftersom de många gånger invaderar våra hem under vår och sommaren i jakt på föda, skriver Anticimex.

Läs vidare: Domarens besked – Trump kan åtalas

Foto: J. Eriksson samt Anticimex (pressfoto)

Text: Redaktionen


Skarp Bluetooth-varning utfärdas – hela Sverige uppmanas agera

2025 04 17

Den trådlösa tekniken Bluetooth är en integrerad del i många svenskars vardagsliv.

Mängder av olika enheter kopplas upp med hjälp av tekniken. Det rör sig om allt från trådlösa hörlurar till högtalare. Bluetooth används även i många bilar.

De kommande åren väntas antalet enheter med Bluetooth öka betydligt.

– Under 2023 uppskattas leveranserna av Bluetooth-enheter ha uppgått till fem miljarder och den beräknade årliga tillväxtökningen (CAGR) fram till 2028 beräknas till åtta procent, rapporterar cybersäkerhetsföretaget NordVPN.

Nu varnar företaget för att den kraftigt ökningen kan få allvarliga konsekvenser. Eftersom tekniken är väldigt enkel att använda medför det också potentiella risker.

– Bluetooths smidighet är också dess stora nackdel. Det räcker till exempel med att råka trycka på en knapp för att sätta enheten i ”upptäckbart” läge. När det är aktiverat kan angripare enkelt utnyttja sårbarheter och kringgå de mest avancerade säkerhetsfunktionerna, vilket gör det möjligt att exempelvis installera skadlig kod eller stjäla känsliga uppgifter, Marijus Briedis, teknikchef (CTO) på NordVPN.

Tio attacker varje dag

Enligt rapporten 2024 IoT Security Landscape Report utsätts Bluetooth-enheter i hemnätverk för i genomsnitt tio attacker varje dygn. Bland de mest utsatta enheterna hittas smarta säkerhetskameror, dörrlås och tv-apparater.

– Förutom mobila enheter och hemnätverk kan Bluetooth användas mot personbilar. Samma svaghet som i mobila Bluetooth-enheter kan användas för att ansluta till en bil, något som kallas för ’Car Whisperer’. Ett enkelt sätt att undvika detta är att byta original-PIN-koden, som för många enheter inklusive bilar kan vara så enkel som 0000 eller 1234, säger Briedis.

Ju närmare desto större hot

Den värsta formen av Bluetooth-attacker kallas för ”Bluebugging”. Det innebär att hackare tar full kontroll över enheten, utan offrets vetskap. Angriparen kan använda enheten för att ringa samtal, skicka SMS, komma åt internet och tjuvlyssna på samtal.

– Attacker som dessa kallas Bluesnarfing och Bluejacking. I en Bluesnarfing-attack stjäl en angripare information från exempelvis telefonens kalender, e-post, SMS, foton och videor. Bluejacking är mindre allvarligt och innebär mest att oönskade meddelanden eller annonser skickas till enheten. Angripare kan dock även ringa internationella och dyra samtal, vilket kan stå dig dyrt, säger Marijus Briedis.

Enligt NordVPN utförs de flesta attackerna på kort avstånd, cirka 10 meter från enheten. Det är möjligt att råka ut för attacker på längre avstånd, men det är ovanligare eftersom längre avstånd ger mindre bandbredd, vilket gör attacken mindre skadlig.  

Uppmanar svenska folket

Nu går NordVPN ut med fem uppmaningar till svenska folket. Företaget uppmanar invånare att vidta följande åtgärder för att skydda enheter från Bluetooth-attacker:

  • Stäng av Bluetooth. Att stänga av Bluetooth när det inte används minskar risken avsevärt att exponeras för attacker. Det är även lämpligt att ändra Bluetooth-synligheten till dold.
  • Gör Bluetooth-enheter osynlig. På vissa enheter är det möjligt göra de oupptäckbara. Att ändra den inställningen förhindrar illasinnade aktörer från att para ihop sig med enheten.
  • Avvisa okända anslutningsförfrågningar. Man ska aldrig acceptera Bluetooth-enheter som försöker ansluta utan ens vetskap.
  • Sätt ett lösenord. Genom att ändra och/eller ställa in lösenord för Bluetooth-anslutningar är det möjligt att förhindra obehöriga enheter från att ansluta automatiskt.
  • Håll utkik efter misstänkt aktivitet. Om telefonen kopplar bort samtal eller om meddelanden som inte skickats av användaren upptäcks kan det betyda att enheten är komprometterad. Då är det läge att titta på vilka Bluetooth-enheter som finns sammankopplade och överväga en fabriksåterställning av enheten.

Foto: Minhthai0105 resp J. Gibson

Text: Redaktionen