Sverige ger besked om nytt vapen – kan användas om Putin anfaller

2024 06 13

Under Rysslands invasion av Ukraina har drönare blivit en viktig del av slagfältet.

Drönare har använts i stor skala av båda sidor. Varje vecka rapporteras det om storskaliga drönarattacker från både ukrainsk och rysk sida.

Utvecklingen har tvingat den svenska Försvarsmakten att ställa om. Tidigare sågs drönarattacker inte som ett reellt hot, men efter utvecklingen i Ukraina har fenomenet fått stor uppmärksamhet.

Nu ger försvarets forskningsinstitut, FOI, besked om att man forskar på ett nytt vapen som kan användas för att möta drönarattacker.

Det handlar om ett så kallat mikrovågsvapen som kan störa ut drönare. Enligt Tomas Hurtig, forskare vid FOI, kan vapnet vara effektivare än vanligt luftförsvar.

Det berättar han för TV4.

– Det är en maskin som skickar korta pulser med väldigt kraftiga mikrovågor. Syftet är att störa elektroniska system. Den senaste tillämpningen för den typen av vapen som jag håller på med, det är just att skydda sig mot mindre drönare, säger Hurtig till tv-kanalen och tillägger:

– Det har visat sig vara ganska effektivt, man stör ut dem så de trillar ner ur luften helt enkel.

Går ut med försäkran

Mikrovågsvapen är vapen som utnyttjar mikrovågsstrålning med mycket hög effekt.

De kan förstöra elektrisk utrustning, men kan även användas mot människor.

Ryssland misstänks ha använt någon form av mikrovågsvapen mot amerikansk ambassadspersonal runt om i världen. Fenomenet har fått namnet ”Havanna-syndromet”, eftersom de första fallen inträffade på den amerikanska ambassaden i Kubas huvudstad 2016.  

Tomas Hurtig betonar att ett svenskt mikrovågsvapen inte ska vara farligt för människor.

– Om vi nu gör mikrovågsvapen för att bekämpa en motståndares militära elektroniska system, då vill vi försäkra oss om att systemen inte är farliga för människan, säger han till TV4.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


JUST NU: S får ut jättesumma – 22,9 miljoner

2025 07 30

Socialdemokraterna får ut ett mångmiljonbelopp.

Tidigare i sommar meddelade Socialdemokraterna att deras kritiserade lotteriverksamhet ska säljas till IOGT-NTO för 57,5 miljoner.

Nu kommer uppgifter om att partiet också tömmer lotteriet på ett mångmiljonbelopp.

Stor extra vinstutdelning

S och deras ungdomsförbund SSU tar ut 22,9 miljoner i extra vinstutdelningar inför överlåtelsen av lotteriet, rapporterar Expressen.

De fem A-lotterierna har fattat beslut om extra vinstutdelningar på totalt 32,8 miljoner kronor. Av dessa går alltså 22,9 miljoner till S och SSU, enligt tidningen.

Bolaget töms alltså mestadels på kvarvarande överskott innan lotteriet överlåts till nykterhetsorganisationen IOGT-NTO. Uppgifterna kommer från anmälningar till Bolagsverket.

– Det är inte konstigare än att man kommer överens om vad som ska finnas i ett hus, då man säljer ett hus, säger Mathias Tegnér, A-lotteriets styrelseordförande och riksdagsledamot för S, till tidningen.

Kritiserat lotteri ledde till lagändring

Det var i juni som S meddelade att man säljer lotteriverksamheten till IOGT-NTO.

Detta efter att verksamheten blivit hårt kritiserad, bland annat efter avslöjanden om aggressiva försäljningsmetoder hos ett säljbolag som anlitades.

S beslutade att sälja lotteriverksamheten inför en lagändring om skärpta regler för partilotterier.

I juni sade riksdagen ja till regeringens förslag om regelskärpningar, rapporterade Altinget.

Lagändringen innebar att S skulle behöva betala spelskatt för sina lotter.

”Hårt slag mot partiet”

Men partiet har alltså valt att sälja lotteriverksamheten till IOGT-NTO.

– Det är klart att det är ett hårt slag mot vårt parti, men vi får ju också en del intäkter nu med den här affären, sade partisekreterare Tobias Baudin, enligt SvD.

IOGT-NTO uttryckte glädje över att få ta över verksamheten.

– Det ger oss bättre förutsättningar att finansiera vårt arbete, vid sidan av den nuvarande finansieringen som i huvudsak kommer genom Miljonlotteriet, uppgav organisationen i ett uttalande.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


JUST NU: Udda beteende ökar – fler och fler larmar

2025 07 30

Fler och fler larmar om ett tilltagande problem i sommarvärmen.

Under de senaste veckorna har polisen fått in fler larm än vanligt gällande ett specifikt problem.

Under den förra veckan anmäldes brottet sexuellt ofredande 54 gånger till Stockholmspolisen, vilket var fler än någon annan vecka tidigare under året.

– Jag tycker att det har varit många larm och har tesen att det har med vädret att göra. Det är fler människor än vanligt på badplatserna och ute i det gröna, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till Aftonbladet.

Stor andel blottare

Det är under sommarens varma period som anmälningarna ökat kraftigt.

Och det är ifrån Stockholms badplatser som larmen ofta kommer.

Över en tredjedel av anmälningarna handlar om blottning, närmare bestämt i 22 av de 54 anmälda fallen.

Endast två av anmälningarna har hittills lett till att någon person frihetsberövats.

Varnar för att det eskalerar

För den som blottar sig och ertappas är den vanligaste påföljden böter.

Om blottningen är riktad mot barn kan det till och med leda till fängelse.

Och det är viktigt att anmäla brottet till polisen om man utsätts.

– Det finns en myt från förr om att blottare är lite harmlösa gubbar. Men det finns en risk att de eskalerar och går vidare till grövre brottslighet. Då är det bra att vi har koll på potentiella sexualbrottslingar, säger Daniel Wikdahl till SvD.

Skapar obehag

Trots att det ofta skapar ett stort obehag hos den som utsätts för blottning, är det sällan avsikten hos den som blottar sig, framhåller Josephine Savard, psykiater på Karolinska institutet.

– Man tycker att det är spännande att visa upp sitt könsorgan för någon som är oförberedd. Det handlar mycket om att personen blir upphetsad själv, men oftast inte om att skrämma, säger hon till tidningen.

Det saknas omfattande forskning på blottning och det är därför oklart om det ofta leder vidare till grövre brottslighet.

Arkivfoto: S. TSas

Text: Redaktionen