Hård kritik mot S-MP-regeringens arbete med IS-terroristerna

2021 10 07

Regeringen har fört riksdagen bakom ljuset och aktivt bidragit till att föra mycket farliga IS-terrorister till Sverige.

Det anser Moderaterna som riktar skarp kritik mot S-MP-regeringen.

Möjliggjorde terroristernas resa

Bakgrunden är att Aftonbladet avslöjat att UD under flera månader arbetat för att tre IS-terrorister skulle föras till Sverige. En delegation från UD skall även ha rest till området flera gånger för att möjliggöra utvisningen av terroristerna till Sverige.

Regeringen har förnekat

– Det här bekräftar det som vi moderater har anat hela tiden och som regeringen har förnekat. Att svenska regeringen varit mycket mer aktiv att föra de här terroristerna till Sverige, säger Johan Forssell (M) till Aftonbladet.

Han indikerar att S-MP-regeringens agerande äventyrar Sveriges säkerhet.

Utomordentligt farliga

– Det här är utomordentligt farliga personer, som har medverkat i världens grymmaste terrorsekt. Det är inga personer vi vill ska vara i Sverige, säger Forssell som anser att även om Sverige har skyldighet att ta emot medborgare som utvisas från andra länder så finns det ingen skyldighet att hjälpa till så aktivt som S-MP-regeringen har gjort med de aktuella terroristerna.

På Sveriges gator

– Frågan är hur vi hjälper kurderna om vi släpper ut farliga människor på våra gator i Sverige. Det är bara att titta. Väldigt få har kunnat ställas till svars för de handlingar de har begått där, säger Forssell till tidningen.

Svensk säkerhetstjänst

Men S-MP-regeringen håller inte med.
– Precis på samma sätt vill vi, och säkerligen också Moderaterna, att andra stater ska ta emot sina medborgare om de utvisas från Sverige, framför inrikesminister Mikael Damberg (S) till Aftonbladet och betonar att svensk säkerhetstjänst och polis utför ett omfattande arbete med de personer som kommit till Sverige.

Moderaterna djupt oansvariga

Damberg anser att Moderaterna är ute på hal is.

– Senast härom veckan häktades en person för krigsbrott. Det är djupt oansvarigt att Moderaterna har spridit grovt felaktiga uppgifter om myndigheternas arbete, anser inrikesministern.

ANALYS

Det handlar om ett antal terrorister som tillhört världens grymmaste terrorsekt och kurdiska självstyret klargör att kvinnorna tveklöst har en fortsatt stark koppling till terrorsekten IS. De bedöms vara för farliga för att få vistas i Syrien då de klassas som aktiva hot mot säkerheten.

Drog tillbaka medborgarskapet

Bland annat Storbritannien och Australien har beslutat att dra tillbaka medborgarskap för ett fåtal terrorister i fall där de har dubbla medborgarskap. Om de inte har det så har det inte vara möjligt uppger The Guardian. Avseende Sverige krävs dels en grundlagsändring som måste tas genom två beslut på varsin sida om ett riksdagsval samt även ändring av andra lagar för att möjliggöra att dra tillbaka medborgarskap.

Slaktade oskyldiga

Kvinnornas roll i terrorsekten IS har klarlagts i flera rapporter - det handlar inte om offer som inte förstod vad de gjorde utan de har tvärtom utgjort en viktig komponent i terroristernas slakt och mördande av oskyldiga människor. Men nu har de ångrat sig och vill ha hjälp av Sverige. Att bidra till massmördande är dock inget man kan ångra i efterhand. Det finns ingen ångervecka.

Att släppa ut dessa terrorkvinnor i svenska samhället – vilket blivit resultatet i en rad fall – är sannolikt något svenska folket är kraftigt emot. Hela frågan om IS-terroristerna som släppts ut i frihet i Sverige är en förlorarfråga för S-MP-regeringen.

Foto: Wilson-Center-isis-video-maj-2020

[yop_poll id="736"]

JUST NU: Lågprisflygbolag till Sverige

2025 07 03

Det norska lågprisflygbolaget Norse Atlantic Airways tar sig in på den svenska marknaden.

För första gången någonsin kommer bolagets flygplan att lyfta från svensk mark. 

Norse Atlantic Airways kommer att erbjuda direktflyg till två destinationer i Thailand – huvudstaden Bangkok och populära semesterorten Phuket.

De nya direktlinjerna utgår från Arlanda i Stockholm och lanseras under hösten och vintern 2025. Sträckan Arlanda-Bangkok kommer att trafikeras två gånger i veckan, på onsdagar och söndagar.

– Det finns ett stort förtroende för den svenska flygresemarknaden och Norse Atlantics satsning på en direktlinje från Stockholm Arlanda Airport till Bangkok Suvarnabhumi Int'l är ett tydligt tecken på detta. Norse Atlantic kommer att spela en viktig roll för att knyta samman Sverige och Thailand, säger Jonas Abrahamsson, vd och koncernchef för Swedavia som äger Arlanda.

Direktlinjen till Phuket kommer att trafikeras en gång i veckan med start från den 4 december 2025.

– Vi är hedrade över det förtroende som så många resenärer har visat Norse Atlantic när det gäller vår satsning till Thailand, säger Bjørn Tore Larsen, vd för Norse Atlantic Airways.

– Att vi nu lanserar en direktlinje mellan Stockholm och Phuket är ett bevis på det förtroendet – och på vårt löfte om att göra långdistansresor mer tillgängliga, bekväma och inspirerande. Med den nya linjen fortsätter vi vårt uppdrag att sammanlänka kontinenter med den äventyrslust som alltid har varit en del av vårt nordiska DNA.

Här är prislappen

Nedan redovisas exempelpriser för Norse Atlantics direktflyg till Thailand under december.

En tur- och returresa till Bangkok kostar cirka 500 euro per vuxen passagerare, enligt flygbolagets hemsida. Det motsvarar omkring 5 600 kronor.

En liknande resa till Phuket ligger på omkring 5 500 kronor, enligt Norse Atlantics hemsida.

Priserna varierar beroende på valda resedatum.

LÄS MER: Flera flygbolag pekas ut – har de högsta ”dolda” avgifterna | Ekonomibladet

FAKTA: Norse Atlantic Airways

Norse Atlantic Airways är ett lågprisflygbolag som erbjuder direkta, långdistansflygningar över hela världen, tillsammans med specialiserade charter- och ACMI-tjänster.

- Norse Atlantic grundades av vd och storägare Bjørn Tore Larsen i mars 2021 och driver en modern flotta av 15 Boeing 787 Dreamliners.

- I dag erbjuder Norse Atlantic direktflygningar till  destinationer i Nordamerika, Europa, Afrika och Asien. Passagerare kan flyga till städer som New York, Los Angeles, Las Vegas, Miami, Orlando, Bangkok, Kapstaden, Oslo, Aten, London, Berlin, Rom och Paris.

- Bolagets första flyg lyfte från Oslo till New York den 14 juni 2022.

LÄS MER: Försäkringsbolag varnar för hembesök – öppna inte dörren | Ekonomibladet

Foto: J. McArthur

Text: Redaktionen


Sveriges mest nedladdade app kan blockeras

2025 07 03

En av världens mest populära appar kan komma att stoppas.

Detta efter att Tyskland gått fram med ett tungt krav.

EU-jättens dataskyddsmyndighet kräver att både Apple och Google Play ska blockera den kinesiska appen Deepseek, rapporterar Reuters.

AI-tjänsten, som fungerar på liknande sätt som exempelvis Chat GPT, har under året toppat listan över de mest nedladdade apparna. Så har även varit fallet i Sverige, rapporterade SVT tidigare i år.

Överför personuppgifter

Tysklands kritik bottnar i att appen samlar tyska användares personuppgifter och skickar över dem till Kina, utan att garantera att uppgifterna skyddas på det sätt som sker inom EU.

– Deepseek har inte kunnat förse övertygande bevis för att tyska användares data är skyddade i Kina till en nivå som motsvarar den i Europeiska unionen, säger Meike Kamp, kommissionär för Tysklands dataskyddsmyndighet, enligt Reuters.

Kan stoppas även i Sverige

Google granskar för närvarande Tysklands begäran.

Flera analytiker och medier menar att draget öppnar dörren för fler EU-länder att följa efter.

Skulle tyskarna få igenom sina krav på Apple och Google Play att stoppa tjänsten i appbutikerna skulle det kunna vara en tidsfråga innan samma sak sker i bland annat Sverige.

– Om Apple och Google går med på den tyska begäran kommer det troligtvis bli tal om liknande krav från övriga EU-länder på sikt, framhåller exempelvis Mikael Markander på Computer Sweden i den egna tidningen.

LÄS MER: Många får samma sms just nu – radera direkt

Svensk varning: radera direkt

AI-appen är kraftigt kritiserad. Italien har sedan tidigare stoppat Deepseek helt och i Nederländerna, Belgien och Norge uppmanas eller förbjuds offentligt anställda att använda den.

Förra veckan kom även uppgifter om att Deepseek hjälper kinesiska militär- och underrättelseoperationer.

I Sverige har svenska användare varnats för appen och uppmanats att radera tjänsten direkt.

Dan Schiappa, Chief Product and Services Officer på Arctic Wolf, har till exempel pekat ut Deepseek som ett tydligt säkerhetshot.

– Många är redan oroliga över hur mycket data sociala medieföretag har tillgång till, vilket senast visade sig när det gällde Tiktok, sade han i januari.

 – Fundera då på vilka risker som finns med kinesiska AI-modeller som tränas på all din data. Den som värnar om sin säkerhet borde vara skeptisk till att använda en AI-chattbot från Kina – som utan tvekan kommer att stjäla användarnas data och vara sårbar för attacker, vilket vi ser redan i dag.

LÄS MER: Försäkringsbolag varnar för hembesök – öppna inte dörren

Foto: Kaboompics.com

Text: Redaktionen