Man har försökt mörda kvinna

2024 06 10

En man har gått till attack mot en kvinna som han har en relation med.

Det är i Bräcke kommun i Jämtland som en allvarlig händelse har inträffat på måndagskvällen.

En man har gått till attack mot en kvinna som han har en relation med.

Kvinnan har förts till sjukhus, och mannen misstänks för mordförsök.

Det meddelar polisen.

Polis på plats

Polisen har tagit sig till platsen där händelsen ägde rum.

Väl på plats har man anträffat såväl mannen som den skadade kvinnan.

– Polis och räddningstjänst larmas till en adress i Bräcke, framhåller polisen.

– En man ska ha misshandlat en kvinna. Misshandeln ska ha skett inomhus, mannen och kvinnan har en relation. Polisen påträffar mannen på adressen, han grips misstänkt för mordförsök och olaga frihetsberövande.

Kvinnan till sjukhus

Kvinnan har förts till sjukhus med oklara skador.

– Kvinnan förs till sjukvård med ambulans. Polisen dokumenterar platsen och kommer att fortsätta utreda händelsen, fortsätter polisen.

Körde på kvinna

Även i Västsverige misstänks en man för mordförsök.

Det är i Svenljunga som en 45-årig man har kört på en kvinna som träffades av en öppen bildörr och föll till marken.

Bilen backade även på en gasoltub och lämnade platsen, men hittades sedan av polisen som gripit honom.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Inte livshotande skadad

Polisens presstalesperson Fredrik Svedemyr understryker att det bedöms vara en avsiktlig handling.

– Av allt att döma har han avsiktligt försökt köra på kvinnan, därför rubriceras ärendet nu som försök till mord, säger han till GP.

Kvinnan ska inte ha fått några livshotande skador.

– Polis är vid brottsplatsen och hör målsägande samt vittnen till händelsen. Räddningstjänsten har också varit på plats för att hantera gasolläckaget, meddelar polisen via sin webbsida.

– Han grips misstänkt för försök till mord, grovt rattfylleri samt smitning från trafikolycka.

Samtidigt har polisen gripit en man i 40-årsåldern i Örebro efter att han misshandlat en kvinna i samma ålder.

Foto: Shyam

Text: Redaktionen


14 april 2026

Chefer ska börja rapportera anställda – gäller hela landet

2026 04 15

Fuskandet bland anställda behöver få ett slut.

Arbetsgivare ska framöver kunna rapportera sina arbetstagares frånvaro direkt till Försäkringskassan.

Det framhåller myndigheten i en hemställan till regeringen.

Syftet är att förhindra felaktiga utbetalningar som uppstår till följd av att folk begär ersättning för vab, vård av barn, samtidigt som man får lön från arbetsgivaren.

Omläggningen ska ses som ett första steg mot att förvalta socialförsäkringen på ett sätt som gör att våra utbetalningar blir korrekta från början istället för att som idag försöka upptäcka felaktigheter när pengarna redan betalats ut, säger Nils Öberg, generaldirektör, Försäkringskassan, i ett uttalande.

En gång i månaden

Redan för knappt två år sedan påtalade regeringen att bidragsfusket måste upphöra. Därför gick man fram med förslaget om att chefen en gång i månaden skulle lämna in uppgifter till Skatteverket om vem som varit borta från jobbet på grund av vab eller föräldraledighet.

Nu ska uppgifterna istället gå direkt till Försäkringskassan, enligt myndighetens hemställan. En förändring som skulle kunna förhindra att minst 900 miljoner kronor betalas ut felaktigt varje år.

– Vi behöver gå från miljoner till miljarder när det gäller att förhindra bidragsbrott och felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen. Att som idag göra omfattande efterhandskontroller och ställa återkrav när pengarna redan betalats ut felaktigt är både ineffektivt och dyrt, säger Nils Öberg.

– Med denna förändring kommer kostnaderna för föräldraförsäkringen att minska väsentligt och vi kommer att kunna lägga mer kraft på vår försäkringsverksamhet. Dessutom kommer färre föräldrar att fastna i skulder när de blir återbetalningsskyldiga, vare sig det beror på medvetna fel, misstag eller rent slarv.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket

Försäkringskassan kan få stort ansvar

För föräldrar kommer den föreslagna förändringen att innebära att ersättningen betalas ut i anslutning till att arbetsgivaren gör avdrag på lönen för frånvaro. Idag kan ersättningen komma långt innan lönen.

Försäkringskassans hemställan kommer en dryg månad efter att en utredning som tillsatts av regeringen föreslog att myndigheten ska få stärkta befogenheter i att bekämpa bidragsbrott.

Mellan 15 och 20 miljarder kronor uppskattas betalas ut felaktigt från statens välfärdssystem varje år. I vissa fall hamnar pengarna hos kriminella.

Där det finns pengar finns kriminalitet. Vår gemensamma välfärd ska gå till personer som har rätt till den, inte till kriminella. Det är välkommet att regeringen nu fått fler konkreta förslag på hur Försäkringskassan skulle kunna utreda, förebygga, förhindra och upptäcka bidragsbrott, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto: Magnet Me

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen