Olycklig miss i vården – ung man förlorade testikel

2024 06 10

En yngre man förlorade en av sina testiklar efter en missbedömning inom sjukvården.

Det olyckliga händelseförloppet utspelade sig i Region Västerbotten.

Mannen hade uppsökt akutvård på ett sjukhus i länet efter att ha fått plötsliga smärtor i pungen.

Samma person hade ett år tidigare haft en inflammation i bitestikeln på samma sida som han nu också hade ont.

Men när personalen tog emot den unga mannen gjordes bedömningen att symtomen uppstått med anledning av en ny inflammation. Slutsatsen drogs dock utan att ha undersökt testikeln antingen genom ultraljud eller akut operation för kontroll.

Istället ordinerades patienten antibiotika och bokades in för ett återbesök en vecka senare.

"Hade kunnat räddas"

Mannen fortsatte dock ha ont. Fyra dagar senare var han tillbaka i vården.

– Då konstaterades att han hade drabbats av testikelvridning som lett till att vävnaden hade dött och testikeln behövde opereras bort, förklarar Region Västerbotten i ett pressmeddelande.

Med andra ord gjordes en olycklig felbedömning när mannen inledningsvis sökte vård, vilket resulterade i att han blev av med sin testikel i onödan.

– Om operation gjorts direkt hade testikeln sannolikt kunnat räddas, skriver regionen.

Utrett och anmält ärendet

Region Västerbotten har tagit misstaget på allvar.

På sin hemsida försäkrar man att fallet har utretts och att åtgärder har tagits fram för att minska risken för upprepning.

– Därefter har ärendet anmälts till Inspektionen för vård och omsorg för granskning enligt lex Maria, understryker regionen.

Vid allvarlig skada

Lex Maria är en lag som innebär särskilda skyldigheter för regionen i egenskap av vårdgivare.

Om en patient i hälso- och sjukvården drabbas av eller riskerar allvarlig skada eller sjukdom ska detta anmälas till Inspektionen för vård och omsorg, betonar Region Västerbotten.

– Syftet med lagen är att garantera säker vård och god kvalitet. Ett sätt att stärka vården är att lära av de misstag som görs.

Regionen understryker också att det finns ett allmänintresse i händelser som leder till anmälan. Av den anledningen har man valt att gå ut med misstaget offentligt.

Arkivfoto: R Catabay

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

JUST NU: Kristerssons hån mot oppositionen

2025 10 25

Statsministern skickar en känga till oppositionen.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har framhållit att hon inte vill se Sverigedemokraterna i regeringen.

Istället vill hon se en ny version av det nuvarande Tidösamarbetet inför det kommande valet.

Det har väckt frågor kring regeringsunderlaget – men nu slår statsminister Ulf Kristersson (M) tillbaka – och skickar en känga till oppositionen.

Kristerssons hån

På lördagen har Kristersson hållit tal på Moderaternas stämma i Västerås.

Då skickar han ett tydligt meddelande till oppositionen.

– Vänstersidan kan inte ens ses för en gemensam kopp kaffe, än mindre för ett gruppfoto. Det är vi moderater som är samlingspartiet i svensk politik, säger han enligt TV4.

“Goda möjligheter”

Kristersson tycks vara övertygad om att han kan få ihop ett regeringsunderlag trots Mohamssons kommentarer om SD.

Inför valet är han självsäker.

– Väljarna kommer ta ställning på valdagen vilken väg framåt de vill se. Då tror jag våra fyra partier har goda möjligheter att få förnyat förtroende.

Läs mer: Stor skillnad mellan matbutikerna – här handlar de prismedvetna

Bjuder hem ledarna

Under talet i Västerås gav Kristersson besked om att han bjuder in Simona Mohamsson (L), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD) för nya samtal.

Enligt statsministern kommer mötet att äga rum innan jul – och han beskriver samtidigt oppositionen som “regeringsodugliga”.

“Har spruckit”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) var snabb i sin bedömning efter Mohamssons besked om att hon inte vill se SD i regeringen.

– Ulf Kristerssons regeringsunderlag har spruckit nu, sade hon till Expressen tidigare i oktober.

Så här lät beskedet från Liberalernas partiledare:

– Efter valet vill jag teckna ett nytt Tidöavtal med Ulf Kristersson, Ebba Busch och Jimmie Åkesson, men jag vill inte se Sverigedemokraterna i regeringen med oss, skrev hon i DN Debatt.

Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


8okt2025

Ilska i Kreml – tycker att EU-länderna förstör

2025 10 25

Kreml tycker att EU-länderna förstör.

Under Joe Bidens administration stod USA tydligt på Ukrainas sida i kriget.

Militärt materiel för hundratals miljoner dollar skeppades till Ukraina på löpande band.

När Donald Trump sedan tog över presidentskapet skiftade USA till en mer neutral position.

Nu dundrar Kreml mot EU – och tycker att EU-länderna förstör för fredsdiskussionerna, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

Dundrar mot EU

Det är Rodion Miroshnik, ryska utrikesministeriets särskilda ambassadör, som är missnöjd.

Han vänder sig direkt till EU.

– Europeiska länder har tyvärr intagit en aggressiv hållning, säger han.

– De använder i princip alla metoder för att förhindra direkt bilateral kontakt mellan Ryssland och Ukraina, mellan Moskva och Washington, just för att lösa konfliktfrågorna.

“Försöker få tillbaka”

Miroshnik reflekterar även hur det var under Joe Bidens administration.

Han menar att EU-länderna arbetar för att försöka få tillbaka USA till den position de hade under Biden.

– Under en lång tid, i över tre år, fungerade USA som motorn för anti-rysk aktivitet och militär spänning, säger han.

– Nu försöker centrala EU-länder och Europeiska unionen som organisation få den amerikanska administrationen att återvända till samma spår som användes av förre amerikanske presidenten Joe Biden.

Läs mer: Europa hotar med stenhård åtgärd – stryper rysk sektor

Nya attacker

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera Ukraina.

Under natten har ryska drönare och missiler regnat över landet.

Minst två personer har dött och ett dussintal skadats i en rad ukrainska regioner i samband med attackerna, rapporterar oberoende Moscow Times.

Lägenheter och bilar

I Dnipropetrovsk i centrala Ukraina säger chefen för den regionala militära administrationen att två personer dödades och sju skadades i robot- och drönarattacker.

– Bränder bröt ut. Lägenheter och privata byggnader, en uthuslänga, en butik och en bil skadades, säger Vladyslav Gaivanenko.

Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen