24 oktober 2025

Chockbesked för Viktor Orbán

2024 06 10

Viktor Orbáns tid vid makten i Ungern kan vara på väg att gå mot sitt slut.

Det framhåller Bloomberg i sin analys efter EU-valresultatet i Ungern igår.

Nyhetssajten pekar på att utfallet och trenden bland det ungerska folket innebär att Orbán kan behöva ställa in sig på att lämna ifrån sig makten när Ungern går till nationellt val om två år.

Detta då oppositionspartiet Tisza och dess ledare nu framstår som ett verkligt hot mot premiärministern, erfar Bloomberg.

Ett bakslag

Analysen dras efter att Orbáns parti Fidesz inte alls nådde det resultat som mätningarna inför valet hade antytt.

Opinionssiffrorna kort före valet hade pekat på ett nästan 50-procentigt väljarstöd.

Så blev det inte. Det preliminära resultatet visar på knappt 45 procent. Även om Fidesz blir största parti är utgången en stor missräkning för Viktor Orbán då Tisza når hela 31 procent.

"Början på slutet"

Nu ses Tiszas ledare Peter Magyar som ett riktigt hot mot Orbán och resultatet i natt beskrivs som början på slutet för den ungerska premiärministern, uppger Bloomberg.

Enligt den ansedda nyhetssajten behöver Orbán, efter att ha styrt landet i 14 år, förbereda sig på ett scenario där han längre fram kan behöva lämna makten helt.

– Premiärminister Viktor Orbáns styrande parti tappar mark i Ungerns EU-val, som präglas av en ny politiker som är på väg att utmana den dominerande ledaren, framhåller Bloomberg om Peter Magyar.

Kan straffas av EU

Viktor Orbán har själv uttalat sig om resultatet.

Han säger att den ungerska demokratin lever när han utropade seger i natt.

– I en krigssituation och i en svår strid har vi tagit viktiga segrar, säger Orbán i ett tal till sina anhängare i natt, enligt Reuters.

Den ungerska ledaren har den senaste tiden rört upp kraftiga reaktioner i både Nato och EU genom sina nära relationer till Ryssland och motstånd mot att stötta Ukraina, där den senare alliansen enligt uppgifter planerat att straffa Ungern med mindre inflytande.

– Det är knappt ens en fråga om att Ungern ska få behålla kontrollen över något mäktigt mandat, sade en av flera diplomater med insyn till Politico i slutet av maj.

"Waterloo i Orbáns maktfabrik"

Även Peter Magyar har talat till sin väljare.

Han slog igenom i ungersk politik tidigare i år och lovade då att utrota korruption och återuppliva demokratiska kontroller och balanser i Ungern.

– Detta resultat är Waterloo i Orbáns maktfabrik. Början på slutet, säger Magyar.

– Det som hände är ett politiskt jordskred.

Nästa nationella val i Ungern är om två år.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


01 april 26

Trump öppnar för jättehjälp till Ryssland i kriget

2026 04 02

USA:s president Donald Trump hotar att stoppa alla vapenleveranser till Ukraina om Europa inte går med på hans krav.

Trump kräver att europeiska länder ska hjälpas USA att säkra fri passage genom Hormuzsundet – ett strategiskt viktigt sund i Persiska viken för världens olje- och gasleveranser.

Om inte Europa ställer upp hotar Trump att stoppa alla vapenleveranser, rapporterar Financial Times.

Konkret handlar det om att USA kan sluta leverera amerikanska vapen till Nato-initiativet Prioritised Ukraine requirements list (Purl). Genom initiativet samordnar europeiska länder inköp av amerikanska vapen som sedan skickas till Ukraina.

Skulle hjäpa Ryssland

Purl har varit avgörande för Ukrainas förmåga att försvara sig mot den ryska krigsmakten. Om stödet stoppas får Ryssland en stor fördel i kriget, eftersom den ukrainska försvarsförmågan skulle försvagas kraftigt. 

– Läget har varit allvarligt för Ukraina, särskilt när det gäller luftförsvaret. Man har saknat bland annat ammunition och drönare, så att ha fått tillgång till de här amerikanska systemen och ammunitionen har varit väldigt betydelsefullt, sade SVT:s Europakorrespondent Christoffer Wendick i höstas.

LÄS MER: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Sverige bidrar

Sverige deltar i initiativet och arbetar för att biståndet till Purl ska öka.

– Vi vill se mer insatser för att förbättra och öka det finansiella stödet och de militära donationerna till Ukraina, har försvarsminister Pål Jonson (M) sagt till SVT.

Sverige har bidragit till Purl vid tre tillfällen – senast den 13 februari 2026 med 100 miljoner dollar.

Totalt uppgår Sveriges stöd till Purl till 435 miljoner dollar.

– Genom vårt bidrag till Purl som ger Ukraina tillgång till prioriterad amerikansk försvarsmateriel, visar vi än en gång att vi är beredda att agera konkret för att stärka Ukrainas försvarsförmåga. Luftförsvar och ammunition är avgörande för att Ukraina ska kunna försvara sig mot Rysslands fortsatta angrepp, har försvarsminister Pål Jonson kommenterat.

LÄS OCKSÅ: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig” 

Foto:  Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 02

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen