Volvo tvingas stoppa tiotusentals elbilar

2024 06 08

Volvo återkallar 72 000 elbilar, varav många i Sverige.

Det rör sig om bilar som har sålts i tusentals exemplar i Sverige och i hela världen.

Den nya elbilen Volvo EX30 har ett fel som gör att företaget tvingas stoppa bilen, rapporterar Carup.

Elbilen av den aktuella modellen började levereras i januari.

Men nu tvingas Volvo alltså stoppa den.

Tusentals bilar i Sverige och världen

Det rör sig alltså om hela 72 000 nya bilar som måste återkallas, enligt sajten.

Tusentals av dessa finns i Sverige.

– Återkallelsen är global så den berör Sverige också, drygt 5000 bilar, säger Magnus Holst, som är PR-chef på Volvo Cars, till Carup.

Problem att visa hastigheten

Återkallelsen uppges bero på ett tekniskt fel.

Det handlar om ett fel på mittskärmen som innebär att bilens hastighet inte visas, enligt sajten.

Av de 72 000 elbilar som redan har tillverkats har 35 000 redan sålts.

Tusentals bilar har alltså redan levererats eller är på väg att levereras till kunder, men stoppas nu.

Enligt Carup beror problemet på att den nya elbilen inte har någon vanlig hastighetsmätare, utan istället en skärm, som emellertid kan växla över till testläge. Då kan det hända att hastigheten inte visas.

– Viktigt i sammanhanget är att åtgärden inte kräver att bilarna tas till verkstad om inte kunden önskar det själv utan kommer att lösas via en mjukvaruuppdatering over-the-air (OTA), uppger Volvo Cars.

Goda siffror 2024

Återkallelsen kan ses som ett tungt bakslag för Volvo.

Tidigare i veckan har det rapporterats att Volvo Cars har visat positiva försäljningssiffror under 2024.

Och det är framför allt den nya elbilen EX30 som är drivande bakom framgångarna, uppger sajten Elbilen.se.

Under maj månad levererades 68 034 bilar, och en fjärdedel av dessa var helt eldrivna bilar, uppger sajten.

Hittills i år har Volvo levererat över 70 000 elbilar, enligt sajten.

Foto: BKN Photography
 
Text: Redaktionen

JUST NU: Kaosscener i Grekland – svenska turister i fara

2025 07 03

Massevakuering inleds på den grekiska semesterön Kreta.

En massiv skogsbrand har brutit ut på paradisön.

Branden har eskalerat på bara några timmar och är “utom kontroll” på östra sidan av ön, rapporterar bland annat Reuters.

Alla sjukhus har satts i beredskap och omkring 3 000 personer har evakuerats från byar och turistområden.

Flera turister har fått lämna sina hotell och spenderat natten i en gymnastiksal.

Väldigt svår situation

Minst 155 brandmän deltar i släckningsarbetet.

Ännu fler är på väg, enligt den grekiska brandkåren.

– Det är en väldigt svår brand, och den pågår fortfarande, säger en talesperson från räddningstjänsten till Reuters.

Exakt vad som har orsakat de omfattande bränderna är i dagsläget oklart. Grekland drabbas frekvent av skogsbränder, särskilt under sommaren vid kraftiga värmeböljor.

Svenskar i fara

Grekland är ett av de mest populära resmålen för svenskar.

I synnerhet Kreta lockar mängder med turister varje år.

Flera svenska turister som befinner sig på paradisön har vittnat om kaotiska scener under natten. Nödsignalerna tjöt från folks mobiltelefoner.

– Vi skyndade oss till rummet och började packa väskorna. Vi väntade på att Apollo skulle ge besked, men fick ingen tydlig information, säger 33-årige Andreas Jansson till Aftonbladet.

Apollo har ett hotell drygt sju kilometer från där branden rasar och följer situationen noga. Även Ving har gett liknande besked, skriver tidningen.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump fullständigt ursinnig – “det är helt absurt!!!”

2025 07 03

USA:s president Donald Trump har tappat tålamodet.

Den omtalade budgeten, den som Trump kallat “det stora vackra lagförslaget”, röstas det just nu om i representanthuset.

Men omröstningen drar ut på tiden.

Vid femtiden svensk tid hade fem republikaner röstat emot att anta det sista formella steget innan den slutgiltiga omröstningen, rapporterar NBC News och CNN.

Nu har Trump fått nog av motståndet i det egna partiet.

– De största skattesänkningarna i historien och en blomstrande ekonomi kontra den största skattesänkningen i historien och en sviktande ekonomi. Vad väntar republikanerna på??? Vad försöker ni bevisa??? dundrar presidenten på Truth Social.

"Helt absurt!!!"

Enbart tre nej-röster från republikanerna kan tolereras. Men det går att ändra rösterna in i sista minuten.

– MAGA ÄR INTE NÖJD OCH DET KOSTAR ER RÖSTER!!! framhäver Trump vidare och fortsätter:

– För republikaner borde detta vara en enkel ja-röst. Helt absurt!!!

Talmannen: Fortsätter tills vi är klara

Nattens omröstning avgör om lagförslaget kan gå vidare i processen mot en slutgiltig omröstning.

Klockan börjar nu närma sig två på natten lokal tid och ingenting tyder på att frågan kommer att avgöras i det närmaste.

Republikanerna har en svag majoritet i representanthuset vilket gör att partiet är känsligt för medlemmar som går emot förslaget.

Mike Johnson, representanthusets talman, har sagt att omröstningen ska fortsätta till dess att proceduren är godkänd, rapporterar CNN.

– Vårt land kommer att göra en förmögenhet i år, mer än någon av våra konkurrenter, men bara om den stora, vackra lagen RÖSTAS IGENOM, framhöll Trump i natt och uppmanade sina partikollegor.

– Republikaner, låt inte de radikala vänsterdemokraterna pusha omkring er. Vi har alla korten, och vi kommer att använda dem, understryker Donald Trump.

Motstånd från flera håll

Det republikanska motståndet består främst av mittenpolitiker som kritiserar nedskärningar i det offentliga sjukvårdsprogrammet Medicaid, medan konservativa hävdar att budgeten kommer att ha negativ effekt på USA:s underskott.

Hakeem Jeffries, demokratisk minoritetsledare, sade igår att alla demokrater kommer att gå emot Trumps budgetförslag.

– Varenda demokrat i representanthuset kommer att rösta nej, sade hon på en pressträff vid Capitol Hill.

LÄS MER: Trump går ut med varning – till partivänner

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen