Två tunga smällar för Putin – jubel i Ukraina

2024 06 07

Ukraina och Moldavien har uppfyllt nödvändiga kriterier för att inleda formella förhandlingar om ländernas anslutning till EU.

Det bekräftar EU-kommissionen i dag, fredag, rapporterar Euronews.

Det är ett stort steg för både Ukraina och Moldavien. Länderna har under en längre tid gjort anspråk på att närma sig Västeuropa och EU och beviljades kandidatstatus efter den ryska invasionen av Ukraina 2022.

Nu har länderna uppfyllt kraven för att gå med i unionen och kommer inleda förhandlingar om medlemskap.

– Ukraina har slutfört enastående reformer som begränsat oligarkers inflytande och minskat korruptionen. Dessutom har man vidtagit reformer för att skydda rättigheterna för nationella minoriteter, säger en talesperson för EU-kommissionen, enligt Euronews.

Moldavien uppges i sin tur gått fram med flera ”rättsliga reformer” och uppfyller därmed EU:s krav.  

– Nu ligger beslutet i händerna på medlemsstaterna, säger EU-kommissionens talesperson.

Ukrainas premiärminister Denys Sjmyhal har även bekräftat uppgifterna.

– Nu förväntar vi oss att våra europeiska vänner tar nästa steg och inleder förhandlingar om EU-medlemskap redan denna månad, framhåller han i ett inlägg på X.

Två smällar för Moskva

Fredagens besked är dåliga nyheter för den ryska regimen. Under diktatorn Vladimir Putins styre har Ryssland arbetat hårt för att närliggande länder inte ska närma sig väst. Kremls ambition är att kontrollera länder som enligt Moskva tillhör den "ryska intressesfären". 

Nu har det motsatta hänt när Ukraina och Moldavien inleder förhandlingar med EU.

Tidigare har även Sverige och Finland anslutit till Nato, vilket beskrivits som ytterligare en motgång för den ryska regimen.

Kreml har dock ett ess i rockärmen: Ungerns premiärminister Viktor Orbán.

Källor till Euronews uppger att Orbán och den ungerska regeringen har bestämt sig för att blockera ett ukrainskt medlemskap i EU.

I juli tar dessutom Ungern över ordförandeskapet i EU, vilket befaras försvåra förhandlingarna ytterligare.

– Eftersom Orbáns regering kommer att överta ordförandeskapet i EU-rådet från och med juli – vilket ger dem befogenhet att fastställa dagordningen och leda ministermöten – är EU:s ministrar rädda för att samtalen kan spåra ur ytterligare om inte Ungern ger med sig i slutet av juni, rapporterar Euronews.

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Udda beteende ökar – fler och fler larmar

2025 07 30

Fler och fler larmar om ett tilltagande problem i sommarvärmen.

Under de senaste veckorna har polisen fått in fler larm än vanligt gällande ett specifikt problem.

Under den förra veckan anmäldes brottet sexuellt ofredande 54 gånger till Stockholmspolisen, vilket var fler än någon annan vecka tidigare under året.

– Jag tycker att det har varit många larm och har tesen att det har med vädret att göra. Det är fler människor än vanligt på badplatserna och ute i det gröna, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till Aftonbladet.

Stor andel blottare

Det är under sommarens varma period som anmälningarna ökat kraftigt.

Och det är ifrån Stockholms badplatser som larmen ofta kommer.

Över en tredjedel av anmälningarna handlar om blottning, närmare bestämt i 22 av de 54 anmälda fallen.

Endast två av anmälningarna har hittills lett till att någon person frihetsberövats.

Varnar för att det eskalerar

För den som blottar sig och ertappas är den vanligaste påföljden böter.

Om blottningen är riktad mot barn kan det till och med leda till fängelse.

Och det är viktigt att anmäla brottet till polisen om man utsätts.

– Det finns en myt från förr om att blottare är lite harmlösa gubbar. Men det finns en risk att de eskalerar och går vidare till grövre brottslighet. Då är det bra att vi har koll på potentiella sexualbrottslingar, säger Daniel Wikdahl till SvD.

Skapar obehag

Trots att det ofta skapar ett stort obehag hos den som utsätts för blottning, är det sällan avsikten hos den som blottar sig, framhåller Josephine Savard, psykiater på Karolinska institutet.

– Man tycker att det är spännande att visa upp sitt könsorgan för någon som är oförberedd. Det handlar mycket om att personen blir upphetsad själv, men oftast inte om att skrämma, säger hon till tidningen.

Det saknas omfattande forskning på blottning och det är därför oklart om det ofta leder vidare till grövre brottslighet.

Arkivfoto: S. TSas

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny upptäckt – gäller alla som hade corona

2025 07 30

En ny studie visar på stora förändringar i människors hjärnor under coronapandemin.

Det har gått över fem år sedan starten av coronapandemin.

Forskare undersöker fortfarande effekterna av både viruset och andra konsekvenser som pandemin fick för människor.

Nu kommer resultatet av en ny studie som visar tydliga förändringar i människors hjärnor under pandemiåren.

Åldrades snabbare

Resultatet av studien, som omfattar nästan 1 000 personer, visar att förändringar har skett oavsett om man smittades eller inte.

– Människors hjärnor åldrades snabbare under covidpandemin, även hos de som inte var smittade, uppger tidskriften Nature.

Det accelererade åldrandet, som registrerades som strukturella förändringar som ses med hjälp av hjärnscanningar, var mest märkbart hos äldre personer, manliga deltagare och de från missgynnade miljöer.

Kognitiv försämring

Det accelererade åldrandet skedde även hos personer som inte blev smittade.

Den kognitiva förmågan försämrades däremot endast om man smittats av covidviruset.

– Kognitiva tester visade att den mentala förmågan minskade hos deltagare som insjuknade i covid-19, vilket tyder på att snabbare åldrande av hjärnan inte nödvändigtvis leder till försämrat tänkande och minne, framhåller tidskriften.

Nästan sex månader

Med studien som grund uppskattas att hjärnorna hos personer som levde under pandemin åldrades ungefär fem månader snabbare än normalt.

Och det oavsett om de som undersöktes hade fått covid-19.

– Hjärnans hälsa formas inte bara av sjukdom, utan även av vår vardagsmiljö, säger forskaren Mohammadi Nejad till Nature.

Coronapandemin

Coronapandemin drabbade över 620 miljoner människor under åren 2019 till 2022, uppger Världshälsoorganisationen WHO.

6,5 miljoner dödsfall rapporterades in till följd av sjukdomen.

Under sommaren 2023 deklarerade WHO att covid-19 inte längre utgör ett globalt hälsonödläge.

Foto: M. Sanchez

Text: Redaktionen