Eurovision-land hotar med att inte vara med igen

2024 06 06

Ett land kan besluta att inte ställa upp i Eurovision.

Årets upplaga av den populära sångtävlingen, som ägde rum i Malmö, var hett omdebatterad.

Dels hade det att göra med Israels medverkan i tävlingen, och dels med den incident som ledde till att Nederländernas bidrag diskvalificerades.

Nu meddelar just Nederländerna att de överväger att inte ställa upp igen.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Varit kritiska

Det nederländska public service-bolaget Avrotros har riktat hård kritik mot arrangörerna och EBU med anledning av beslutet att diska artisten, som går under namnet Joost Klein.

Joost utreds för närvarande av polis, men är i nuläget inte misstänkt för brott.

“Kommer se över”

Avrotros meddelar att man överväger att inte ställa upp i tävlingen.

– Tills Avrotros är övertygad om att strukturella justeringar kommer att göras för att åter fokusera på artisterna och deras musikaliska budskap kommer vi att fortsätta att se över vårt deltagande i Eurovision, meddelar Avrotros till norska TV2.

Enstaka problem

Det var i samband med finalförberedelserna som anklagelser uppstod om en konfrontation med en kvinnlig fotograf.

En anmälan upprättades då om olaga hot.

Utöver enstaka ordningsstörningar och incidenten gällande den nederländska artisten bedömer dock polisen att Eurovision veckan blev lyckad.

– Ett stort antal polisanställda har arbetat för att Eurovision Song Contest kunde genomföras på ett tryggt och säkert sätt, meddelade polisen via sin webbsida.

“Tryggt och säkert”

En som uttalat sig efter tävlingen är kommenderingschef Petra Stenkula.

– Det har varit mycket fokus på säkerhetsfrågor inför Eurovision. I ett komplext omvärldsläge har vi, tillsammans med arrangörerna, sett till att Eurovision Song Contest blev ett tryggt och säkert evenemang. Jag hoppas att merparten av Malmöbor och besökare upplevt polisen som tillgänglig och närvarande, sade hon.

– Svensk polis har, tillsammans med danska och norska kollegor, lyckats värnat den svenska demokratin genom att ett stort antal opinionsyttringar har genomförts på ett i huvudsak lugnt och ordnat sätt. 

Foto: EBU

Text: Redaktionen


Ryssland förutspår kollaps – Lavrov: “Katastrofalt”

2025 06 30

Nato är överens.

Förra veckan enades försvarsalliansen om ett nytt mål. Samtliga medlemmar ska lägga 5 procent av sitt respektive lands BNP på försvaret.

Beskedet gillas inte av Sergej Lavrov.

Den ryska utrikesministern kallar upprustningen för "katastrofal".

Dessutom påstås den dramatiska ökningen av försvarsutgifterna att leda till Natos egen undergång.

Det hävdar Lavrov i ett uttalande till Polens utrikesminister Radoslaw Sikorski, som sagt att kapprustningen är början på slutet för Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Han kan förmodligen se – eftersom han är en så vis man – att den katastrofala ökningen av Natoländernas utgifter också kommer att leda till att denna organisation kollapsar, säger Lavrov enligt ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Använder "sunt förnuft"

Istället uppmanar Lavrov till “sunt förnuft”.

Något som ministern menar att diktatorn Putin praktiserar.

– Samtidigt planerar Ryssland, som presidenten sa häromdagen i Minsk efter det högsta eurasiska ekonomiska rådet möte, att minska sina militära utgifter och låta sig vägledas av sunt förnuft snarare än inbillade hot som Natos medlemsstater gör, inklusive Sikorski, säger Lavrov.

Möts med hård skepsis

Att Ryssland ska minska sina militära utgifter är ett påstående som bör tas med en nypa salt, framhåller Kyiv Independent.

Uppgifterna har inte kunnat bekräftas av västliga medier och det finns ingenting som tyder på att Ryssland skulle dra ned på den pågående militära attacken mot grannlandet.

Putins påståenden kommer sannolikt att mötas med hård skepsis från västerländska tjänstemän eftersom Rysslands militära utgifter har fortsatt att öka under hela den pågående invasionen av Ukraina, skriver den ukrainska tidningen.

Har ökat till rekordnivåer

Enligt oberoende och engelskspråkiga The Moscow Times hade Ryssland lagt motsvarande minst 400 miljarder kronor på militären enbart under förra årets tredje kvartal.

Det var då en ökning på 80 procent jämfört med årets andra kvartal och en ökning med 53 procent jämfört med det föregående året.

I höstas ökade Ryssland sina försvarsutgifter med 25 procent till den högsta nivån någonsin, enligt The Guardian.

– Putin borde förstå att han är på samma väg som Brezjnev (Sovjetledaren Leonid Brezjnev, red. anm.). Han sade själv en gång att Sovjetunionen kollapsade för att man spenderade för mycket på upprustning, och nu gör han exakt samma sak, sade Radoslaw Sikorski till AFP förra veckan.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen