KÄLLOR: Ukraina har genomfört unika attacker

2024 06 05

Stridigheterna i Ukraina är alltjämt mycket intensiva.

Och under den senaste tiden har situationen i den näst största staden Kharkiv varit mycket svår.

Ryska styrkor har tryckt på i regionen och gjort vissa framsteg.

Nu kommer samtidigt uppgifter från amerikanska och västerländska källor om att Ukraina har genomfört unika attacker.

Det rapporterar AP.

Senator bekräftar

I dagarna har flera västerländska länder gett Ukraina tillstånd att slå till mot mål inne i Ryssland med deras vapen.

Nu uppger en amerikansk senator och en anonym västerländsk källa med insyn att Ukraina har slagit till inne i Ryssland med amerikanska vapen.

Detta trots de enorma ryska hoten om användning av amerikanska vapen mot landet.

Första gången

Det är därmed första gången som Ukraina använder amerikanska vapen för att attackera Ryssland sedan Joe Bidens godkännande.

Den republikanska senatorn Mike Rounds bekräftar att en sådan aktion har ägt rum.

Den västerländska källan med insyn har gjort detsamma, men med anonymitet då personen egentligen inte får uttala sig om saken.

Har varit känsligt

Under krigets gång har användandet av västerländska vapen mot rysk mark varit känsligt.

Detta eftersom Ryssland upprepade gånger har varnat för just det.

Samtidigt drar Ukraina fördel av en annan aspekt av kriget, nämligen drönarna.

– Vissa ryska militära toppar fortsätter att klaga på Ukrainas överlägsna kapacitet inom drönare och elektronisk krigföring  på slagfältet och fortsätter att lyfta fram de snabba och ständiga taktiska och tekniska innovationscyklerna som formar slagfältet i Ukraina, förklara tankesmedjan Institute for the Study of War.

Är viktigt

Drönarna bedöms vara en mycket viktig aspekt i Ukrainas förmåga att styra bort ryska anfall.

– En rysk militärbloggare som tidigare tjänstgjort som instruktör för en ”Storm-Z”-enhet publicerade den 4 juni en lista med klagomål som beskriver de utmaningar som ryska styrkor står inför när det gäller att avvärja ukrainska drönare och hävdade att effektiv och genomgripande ukrainsk drönaranvändning nu är den ”ledande faktorn” i Ukrainas förmåga att avvärja ryska offensiva åtgärder, fortsätter ISW.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen