16 augusti 26

Kraftig förändring för svenska kronan

2024 06 04

Den svenska valutan har påverkats ordentligt av nya siffror från både Sverige och USA.

Under de senaste åren har diskussionen om den svenska kronans roll i landet gått varm.

Vissa anser att den bör bytas ut mot euron, medan andra gärna ser kronan som svensk valuta även framöver.

På måndagen kommer ett glädjande besked för de som tror på kronan, som stärks ordentligt gentemot dollarn och euron.

Det rapporterar Dagens industri.

Så handlas valutan

Kronan har på måndagen stärkts med 11 öre gentemot dollarn och med 9 öre mot euron.

En dollar handlas nu för 10,42 svenska kronor, vilket kan jämföras med mot slutet av mars då den handlades för 11,03 kronor.

Samtidigt handlas en euro för 11,34 kronor, en siffra som i slutet av mars var 11,76 kronor.

Därför stärks kronan

Under måndagen har nya siffror kommit in om både svensk och amerikansk ekonomi.

Inköpschefsindexet för den svenska industrin kom in högre än väntat, vilket skickar positiva signaler för ekonomin.

Samtidigt har inköpschefsindex för den amerikanska industrin kommit in svagt, vilket ledde till att dollarn försvagades.

Positivt för riksbanken

Kronförstärkningen är välkomnat för riksbanken som har varnat för att en svag svensk valuta kan innebära en risk vad gäller fortsatta räntesänkningar.

Utvecklingen ger mer trygghet för att den svenska centralbanken ska kunna sänka räntan utan att kronan tar för mycket stryk.

– När vi bedömer inflationsutsikterna behöver vi även väga in den internationella ekonomiska utvecklingen som påverkar den svenska ekonomin via flera olika kanaler, däribland växelkursen, har riksbankschef Erik Thedéen sagt tidigare.

Mer positiva vindar

Det blåser mer positiva vindar i svensk ekonomi efter flera år av konstanta orosmoln.

Inflationstrycket fortsätter att falla och kronan stärks, vilket utgör positiva förutsättningar för fortsatta räntesänkningar framåt hösten.

– Som jag framhållit tidigare: det är inflationstrycket och utsikterna för inflationen här i Sverige som fäller avgörandet i våra beslut, understryker Thedéen.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen