Polisen går ut med uppmaning gällande cyklar

2024 05 23

Polisen kommer med en uppmaning angående cyklar.

Sverige är ett land med många cyklister, och följaktligen många cyklar.

Det är inte ovanligt att cyklar blir stående lite varstans och ser övergivna ut.

Många vill då hjälpa till genom att lämna in upphittade cyklar till polisen.

Men nu börjar polisen få nog av alla cyklar som lämnas in till hittegodsavdelningen, rapporterar SR.

Alla cyklar inte hittegods

Polisen får in alltför många cyklar, och nu uppmanas allmänheten att tänka efter innan de lämnar in en cykel.

Alla cyklar kan inte räknas som hittegods, även om de ser övergivna ut, menar polisen.

– Cyklar som inte är hittegods, det är de som är låsta till exempel, eller de som står i cykelställ, utanför fastigheter, utanför en bostad. Då kan man ju anta att det finns en ägare någonstans som har lämnat cykeln där, säger Ida Ekelund från polisens hittegodsavdelning i Umeå, till radiokanalen.

”Uppenbart övergivna”

Man ska bara lämna in en cykel till polisen om det är tydligt att den är övergiven, menar hon.

– Cyklar som är uppenbart övergivna, de kan stå i diket och kanske ha stått där i någon månad eller mer. Som är olåsta, och det är liksom helt givet att det inte är någon som har lämnat den för att återanvända den igen, förklarar hon.

Om man själv vill undvika att ens cykel hamnar hos polisen av misstag bör man dokumentera hur den ser ut.

– Har man en cykel som man är rädd om – dokumentera cykeln, fota upp den, skriv ner ramnumret så har vi ju lättare för att spåra den, tipsar Ida Ekelund.

Vissa lämnar in ofta

Det är också vanligt förekommande att samma personer kommer in till polisen väldigt ofta och lämnar in upphittade cyklar.

Vissa är inne och lämnar in cyklar så ofta att polisen känner dem vid namn, har SVT Västmanland tidigare rapporterat om.

– De flesta som lämnar in en upphittad cykel gör det kanske en eller två gånger. Det är skillnad mot dem som när de kommer in genom dörren vet vi vad de heter. De är här lite för ofta, sade Anette Gustafsson på polisens hittegodsavdelning till kanalen.

Foto: N Page

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


07 aug 26

LARMET: Svensk rusning till Ryssland

2026 08 07

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har svensk export till Ryssland begränsats kraftigt.

I enlighet med EU:s sanktioner får svenska företag inte exportera varor med dubbla användningsområden, exempelvis elektroniska produkter och maskiner.

Trots det har införelsen av känslig svensk teknik till Ryssland skjutit i höjden, enligt en kartläggning från analysföretaget Strider Technologies.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes 2022 har exporten av svensk teknik med dubbla användningsområden ökat med 455 procent jämfört med 2019–2021.

Förklaringen stavas Indien. Enligt rapporten uppges landet smuggla enorma mängder europeisk teknik till Ryssland.

– Utöver den lokala produktionen ger Indien Ryssland indirekt tillgång till avancerade komponenter och produkter med dubbla användningsområden som omfattas av europeiska exportkontroller, skriver Strider Technologies.

”Ursprung i europeiska ekonomier”

Indien exporterar bland annat vidare elektronik, maskiner, precisionsinstrument, transportutrustning, metaller och avancerade elektriska komponenter.

– En betydande del av exporten sker inom sektorer som normalt omfattas av internationella sanktionsregimer. Många av dessa varor har sitt ursprung i europeiska ekonomier innan de vidareexporteras via indiska mellanhänder, framhåller Strider Technologies.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Stort frihandelsavtal

EU och Indien har nyligen enats om ett stort frihandelsavtal.

Avtalet beräknas öka EU:s handel med landet med mellan 8 och 8,5 miljarder euro. Den svenska exporten till Indien beräknas öka kraftigt. Det handlar bland annat om export inom tillverkningsindustrin, exempelvis maskiner, papper och stål.

– Beräkningar från 2023 visar att EU:s export kan öka betydligt i flera sektorer där Sverige redan idag har en betydande export till Indien, rapporterar Kommerskollegium.

– För övrig tillverkningsindustri beräknas EU:s export öka med 87 procent i det mer begränsade scenariot och med 154 procent i det mer omfattande scenariot. För pappersvaror är ökningen 93 respektive 154 procent, och för metaller 118 respektive 213 procent.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen