Jättesmäll för Marabou

2024 05 24

Det populära chokladmärket Marabous ägare Mondelez har åkt på en rejäl snyting.

Chokladjätten, som även äger Toblerone och Oreo, tvingas betala 337,5 miljoner i euro i böter, motsvarande nästan fyra miljarder svenska kronor.

Bakom beslutet står EU-kommissionen.

Kommissionen slår fast att Mondelez snedvridit konkurrensen på marknaden i 22 fall genom att begränsa den gränsöverskridande handeln inom EU – bland annat har chokladjätten hindrat återförsäljare att inhandla produkter från EU-länder med lägre priser.

Tvingats betala överpris 

Agerandet har lett till att konsumenter tvingats betala överpris för Mondelez produkter, eftersom återförsäljare hindrats från att pressa ner priserna.

Det framhåller Margrethe Vestager, EU:s kommissionär för konkurrens, i ett uttalande.

– Vi finner att Mondelez olagligt har begränsat återförsäljare från att köpa dessa produkter från medlemsstater där priserna är lägre.

– Detta gjorde det möjligt för Mondelez att sätta högre priser, vilket har slagit mot konsumenterna, som fått betala mer för choklad, kex och kaffe, säger Vestager och beskriver den olagliga metoden som ett betydande bekymmer för EU-invånare.

– Det är ett centralt bekymmer för europeiska medborgare, som blir ännu mer uppenbart i tider med hög inflation där många pressas hårt ekonomiskt. Det handlar också om kärnan i det europeiska projektet: den fria rörligheten för varor på den inre marknaden.

Bra samarbete – ändrar bötesbeloppet

EU har utrett Mondelez sedan 2019.

Margrethe Vestager konstaterar att företagets överträdelser är ”mycket allvarliga”.

Trots de hårda orden har det ursprungliga bötesbeloppen sänkts eftersom Mondelez visat prov på god samarbetsvilja under utredningen.

– Vi har ett samarbetsförfarande som innebär att företag som erkänner överträdelser och samarbetar kan få ett minskat bötesbelopp. Detta förfarande leder till avsevärda fördelar när det gäller snabbhet och förmåga att hitta en effektiv lösning av ärenden, säger Vestager och tillägger:

– Mot bakgrund av detta har kommissionen beslutat att minska Mondelez böter med 15 procent.

Foto: Mondelez Int press photo

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Häpnadsväckande besked” – Grönland vänder sig till Kina

2025 04 07

Det storpolitiska spelet om Grönland fortsätter.

USA, med president Trump i spetsen, har visat stort intresse för världens största ö, som i dag är en självstyrande del av Danmark.

Enligt Trump hotas Grönland av både Kina och Ryssland.

– Man har fartyg som seglar utanför Grönland från Ryssland, från Kina och från många andra platser. Vi kommer inte att tillåta att något inträffar som skadar världen eller USA, har han sagt till NBC News.

I samma intervju fastslog Trump att USA behöver ta full kontroll över ön.

– Det finns en god möjlighet att göra det utan militärt våld. Men jag utesluter ingenting.

Vänder sig till Kina

Nu kommer ett bakslag för Trumps expansiva planer.

Vivian Motzfeldt, utrikespolitisk ansvarig i den nya grönländska regeringen, sträcker ut handen till Kina.

I en intervju med Berlingske säger Motzfeldt att Grönland inte ska ”kolla västerut”, utan i stället öka samarbetet med Kina.

– Kina är väldigt viktigt för oss, och vi är angelägna om att stärka vårt samarbete, säger hon.

Danska TV2 beskriver uttalandet som ”häpnadsväckande”.

– Inte minst med tanke på Donald Trumps och USA:s stora intresse för landet i norr, rapporterar kanalen.

Reste till Kina

Det är oklart inom vilka områden som Grönland och Kina kan stärka sitt samarbete.

Vivian Motzfeldt reste till Kina 2023. Där träffade hon landets dåvarande biträdande handelsminister och biträdande utrikesminister.

– Mötet beskrevs som en succé. Det handlade bland annat om samarbete kring fiske och turism, rapporterar TV2.

Därför ökar Kinas intresse

Arktis, inklusive Grönland, är rikt på outnyttjade resurser som gas, olja och mineraler och har en stark strategisk betydelse. I takt med att isarna smälter på grund av klimatförändringar växer också nya sjöfartsrutter fram, vilket minskar restiden från Europa, Asien och USA.

Det har lett till att Kina också börjat intressera sig för Arktis, vilket den amerikanska militären målat upp som ett hot mot hela den regionala stabiliteten.

Foto: rhk111

Text: Redaktionen


Efterlängtad tv-serie gör comeback på SVT – “en av årets bästa”

2025 04 07

Den har hyllats som en “gastkramande och svettig tragedi”.

Nu är det dansk-svenska dramat "Snöänglar" tillbaka på SVT Play igen.

Sedan gårdagsnatten går det åter att streama succéseriens sex avsnitt, fyra år efter premiären på just SVT.

Chans igen

När serien släpptes för första gången våren 2021 hyllades den stort av kritikerna.

Men nu får alltså alla som missade thrillerserien den gången en ny chans. Alla avsnitt i miniserien finns tillgängliga.

Serien tar avstamp i ett dramatiskt försvinnande.

– Natten före julafton försvinner en fem veckor gammal baby från sitt hem. Polisen misstänker att ett brott kan ligga bakom försvinnandet, skriver SVT om handlingen.

"En av årets bästa"

Efter originalvisningen beskrevs serien som “en av årets bästa” av SvD:s recensent Anna Hellsten.

SVT:s nya dramasatsning är en socialrealistisk thriller med en helt egen ton och vinkel. Till och med snutserieklyschorna slinker ner, skrev hon i den egna tidningen då.

Hon var knappast ensam i hyllningskören.

Jacob Lundström, recensent på DN, kallade den för “gastkramande” och gav serien betyget 4 av 5.

Till seriens förtjänster hör dessutom att den inte ger enkla svar på varför allt blivit som det blivit för föräldrarna, det vill säga bortom det sociala arvet, framhöll han i sin recension 2021.

– Snarare än snöänglar får man lust att tala om en snöbollseffekt, där taskiga förutsättningar och dåliga beslut skapat en ohejdbar rörelse mot avgrunden.

Eva Melander på rollistan

“Snöänglar” är skapad av Mette Heeno och regisserad av Anna Zackrisson.

Den förstnämnda står för manuset tillsammans med Andreas Garfield och Marie Østerbye.

I huvudrollerna återfinns bland annat Josefin Asplund och Eva Melander, den senare med tre Guldbaggar på meritlistan.

Avsnitten i miniserien är knappt en timme långa.

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen