Många svenskar drabbade av tre symtom – ska tas på allvar

2024 05 22

Många personer i Sverige lider just nu av samma sak.

Det är lätt att tro att ljusare och längre dagar borde leda till att man känner sig piggare.

Så är dock inte alltid fallet.

Många svenskar drabbas av det som kallas för vårtrötthet, rapporterar bland annat Sveriges Radio.

Åkomman uppstår vid övergången till sommartid och kvällsljuset förlängs. Den hastiga ökningen av den ljusa dygnstiden kan då skapa obalans i kroppen. 

I synnerhet är det tre symtom som visar sig vid vårtrötthet:

- Trött

- Hängig

- Sockersugen

Ingen inbillning

Den som är drabbad är långt ifrån ensam. Problemet finns även bland våra grannländer. Och enligt professorn Timo Partonen från THL, finska institutet för välfärd och hälsa, handlar det absolut inte om någon inbillning.

Han får medhåll från Torbjörn Åkerstedt, svensk sömnforskare verksam vid Stockholms universitet och Karolinska institutet.

– Hastigheten i dagslängdsförändringen gör att den biologiska klockan hos känsliga individer inte hinner med. De blir vårtrötta då dagen förlängs med flera minuter varje dag, har forskaren berättat för Svenska Yle.

Social press påverkar

I Sverige bedöms minst 15 procent av befolkningen drabbas av vårtrötthet. På nordiska breddgrader kan fenomenet till och med vara vanligare än mörkerdepression, som de flesta är mer bekanta med.

Och vårtrötthet eller vårdepression ska ta på allvar, menar flera läkare.

Att dricka kaffe eller energidryck hjälper exempelvis inte. 

– Vissa personer med sårbarhet för depression kan under våren reagera på ljusförändringar, vilket påverkar våra hormoner och inre signalsubstanser. Många kan även uppleva en ökad press att på våren bli mer aktiva och sociala, vilket i sin tur triggar igång depressionssymtom, framhåller till exempel psykologtjänsten Mindler.

Kan förväxlas med pollenallergi

Men vårtrötthet kan dock även förväxlas med allergier. Till exempel lider många just nu av pollenallergi som orsakar liknande symtom.

– Allergi är ju en form av inflammatorisk reaktion som sker i kroppens celler som inte är på grund av någon skada eller virus, utan någon av våra antikroppar som tar fel och aktiverar vårt immunförsvar, säger läkaren Ulf Österstad till SR.

Foto: K. Howard

Text: Redaktionen


“Brutalt bakslag” för Trump: republikaner går in och avbryter

2025 04 10

USA:s president Donald Trump möter motstånd i sitt eget parti.

Republikaner i USA:s representanthus ställer in en planerad omröstning om budgetresolutionen.

Beskedet kom i natt svensk tid.

Anledningen är att talmannen Mike Johnson medgett att för många republikaner skulle gå i opposition – vilket gjorde åtgärden dömd på förhand.

– Resultatet är ett brutalt slag mot republikanska ledare i kongressen och president Trump, som har ägnat dagar åt att försöka driva fram röster för finansplanen, skriver den amerikanska tidningen Politico.

"Viktigare än någonsin"

Republikanerna har en knapp majoritet i kammaren.

Donald Trump hade på förhand uppmanat sina partikollegor att rösta igenom resolutionen, som beskrivs som avgörande för att kunna genomföra planerade skattesänkningar och ändra försvarsbudgeten, energipolitiken samt vidta åtgärder för att öka gränssäkerheten.

– Republikaner, det är viktigare nu än någonsin att vi godkänner den enda, stora vackra lagen. USA kommer att flyga som aldrig förr, skrev Trump på den egna sociala medieplattformen Truth Social igår.

"Dramatiska scener"

The New York Times rapporterar om “dramatiska scener” i Kapitolium under gårdagskvällen som blottar splittringar i det republikanska partiet.

Mike Johnson hade dessförinnan sagt på en pressträff att det fanns en “liten mängd” republikaner som motsatte sig åtgärderna.

Det är dock tillräckligt eftersom den republikanska majoriteten i kammaren har för små marginaler.

– Jag är mycket optimistisk kring resultatet av denna “stora vackra lag” och det här är bara ett av stegen för att nå dit, säger Johnson enligt Politico.

Två veckors uppehåll väntar

Bakgrunden till det interna motståndet är att de mest konservativa republikanerna inte anser att budgetresolutionen kräver tillräckligt hårda nedskärningar i USA:s offentliga utgifter.

Tidigare har både Trump och Johnson framgångsrikt fått med sig även den här gruppen i partiet.

Ett två veckor långt uppehåll kommer nu att krävas innan ett nytt försök att få igenom budgeten kan göras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – oväntad vinnare

2025 04 10

Dyrast choklad innebär nödvändigtvis inte godast choklad.

Den slutsatsen drar Allt om mats testpanel efter ett större test av choklad nyligen.

I testet ingick såväl etablerade produkter som Marabous schweizernöt och helnöt samt “finsmakaren” Lindt med Les Grandes hazelnuts.

Det är dock ingen av dessa chokladjättar som toppar listan.

Oväntad vinnare: "Mest prisvärd"

Istället är det Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate från lågpriskedjan Lidl som utses till vinnare av panelen.

Chokladen pekas ut som “den mest prisvärda chokladen” i det blindtest där panelen bedömde doft, utseende, konsistens och smak på 15 olika sorters choklad med hasselnötter.

Lidl jublar efter utmärkelsen.

– Vi är otroligt stolta över testpanelens resultat! säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

– Att vår premiumchoklad med hasselnötter och grädde inte bara är en smakfavorit utan också är den mest prisvärda, bekräftar vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till bästa pris. Extra glädjande är att den dessutom har den lägsta sockerhalten i testet – en vinnare på alla sätt

Priset avgjorde

Lidlchokladen belönas med betyget 4 av 5. Flera andra sorter, exempelvis Marabous schweizernöt och Tony’s chocolonely, får samma betyg, men priset avgör för Lidls del.

Panelen beskriver chokladkakan som “relativt tjock med tydliga nötter i”.

Andra gillar den starkt och hyllar den krämiga mjölkchokladen, den relativt låga sötman, den lena konsistensen och de fina nötterna, skriver Allt om mat i sitt omdöme.

I testet ingick även choklad från bland annat Biltema, Karl Fazer, Garant, Xtra Coop, Änglamark, Ikea, Dazzley, Ritter Sport och Treatville.

En lyxvara

Choklad är en av de varor som ökat mest i pris på senare tid.

Bara under det senaste året har godiset ökat med nästan 25 procent, enligt nya siffror från oberoende Matpriskollen.

Den som vill köpa en 200 grams chokladkaka från Marabou kan nu behöva betala runt 45 kronor – mer än  dubbelt så mycket som för ett par år sedan.

– Det här är ett hårt slag mot landets hushåll som redan är pressade. Vi såg detta komma, och varnade redan i förra månadsrapporten, sade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, tidigare i vår.

Choklad har av experter även bedömts kunna bli en lyxvara i framtiden. Godiset listas i flera butiker även som högriskvara när det gäller stölder, uppger SR.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen