Stor ukrainsk framgång

2024 05 19

Ukraina har lyckats ställa till det ordentligt för Ryssland.

Ryssland fortsätter att trycka på på flera håll i Ukraina och striderna är just nu mycket intensiva.

De ryska styrkorna gör framsteg och oro uttrycks nu om att detta kan vara början på den aviserade stora offensiven till sommaren.

Samtidigt har Ukraina lyckats ställa till det ordentligt för Ryssland.

Förstört fartyg

Ukraina meddelar att deras styrkor har förstört ett stort ryskt fartyg.

Det rör sig om minsveparen av typen Project 266-M Kovrovets, som ingick i den ryska Svartahavsflottan.

Det framhåller den ukrainska marinen på söndagen.

Ytterligare skepp

Uppgifterna om den förstörda minsveparen kommer som en uppföljning på flera ukrainska attacker mot ryska fartyg.

– Rapporten kommer mitt i Ukrainas pågående kampanj riktad mot den ryska Svartahavsflottan, där krigsfartyg skadas ett efter ett. I april uppgav Ukrainas flotta att den hade träffat Kommuna, ett bärgningsfartyg som sjösattes 1915 och är det äldsta fartyget som fortfarande är i tjänst i den ryska flottan, rapporterar Kyiv Post.

Intensifierar attackerna

Samtidigt fortsätter Ryssland att avancera i Kharkiv-regionen.

– Ryska styrkor har nyligen intensifierat sina ansträngningar för att inta den operativt viktiga staden Chasiv Yar och försöker utnyttja hur ryska offensiva operationer i norra Kharkiv Oblast och pågående offensiva operationer i hela östra Ukraina har skapat större tryck på ukrainska styrkor över hela regionen, framhåller tankesmedjan Institute for the Study of War.

Viss balans

Ukrainas Volodymyr Zelenskyj har menat att man har viss koll på situationen, men att mycket intensiva strider råder.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att ryska styrkor genomförde ett misslyckat, grovt förstärkt mekaniserat angrepp i kompanistorlek med två stridsvagnar och 21 infanteristridsfordon  i riktning mot Novyi Microraion i östra Chasiv Yar den 17 maj. Den ukrainska generalstaben rapporterade att ryska styrkor genomförde ett grovt förstärkt mekaniserat angrepp i plutonsstorlek i samma område den 18 maj, meddelar ISW.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk kvinna hittad i grotta

2025 07 19

En rysk kvinna och hennes barn har upptäckts i en indisk grotta.

Ett märkligt mysterium gäckar den indiska polisen.

En rysk kvinna har upptäckts i  en grotta tillsammans med hennes två döttrar i den indiska delstaten Karnataka.

Polisen försöker nu lista ut varför de har bott där och hur de har överlevt naturområdet där mängder av ormar och farliga djur rör sig, rapporterar BBC.

Polisen undersöker

Nina Kutina räddades av poliser som var ute på en rutinpatrullering nära Ramteertha Hills i Gokarna-skogen. 

Myndigheterna säger att 40-åringen och hennes döttrar – sex och fem år gamla – inte har giltiga dokument för att stanna i Indien.

De har nu placerats i förvar för utlänningar i närheten av delstatshuvudstaden Bengaluru och kommer att deporteras inom kort.

Ormar och vilda djur

Det finns mycket lite klarhet i hur kvinnan och hennes barn hamnade i en skog full av ormar och vilda djur och vilka de egentligen är. 

Kutina har i två videointervjuer med den indiska nyhetsbyrån ANI försvarat sin livsstil och sagt att hon och hennes barn trivdes i grottan och att ”naturen ger god hälsa”.

– Det finns många ormar och det är lätt att det blir jordskred, särskilt under regnperioden. För att garantera turisternas säkerhet började vi patrullera skogarna förra året, säger M Narayana, polisintendent i Uttara Kannada-distriktet.

I flera år

Enligt polisens uppgifter kan Kutina och hennes döttrar ha bott där i flera år.

– Vi har stor erfarenhet av att vistas i naturen, i djungeln. Vi var inte döende. Jag tog inte med mina döttrar för att dö i djungeln, säger den ryska kvinnan enligt CNN.

Ambassaden i kontakt

Tjänstemännen vidtar nu åtgärder för att skicka Kutina och hennes barn, som inte har pass, till Ryssland.

De har flyttats till ett närliggande häkte som är särskilt avsett för utlänningar som befinner sig illegalt i Indien.

En rysk tjänsteman med kunskap om fallet berättar att ambassaden är i kontakt med Kutina och gav henne ”all möjlig hjälp för att lösa problem relaterade till henne och hennes barn”.

Foto: L. Chui

Text: Redaktionen


Sjukdom sprids i svensk region – rekordmånga smittade

2025 07 19

Rekordmånga har smittats av en virussjukdom i en svensk region.

En rejäl ökning av en allvarlig virussjukdom har registrerats i Västra Götaland den senaste tiden.

Det handlar om virussjukdomen TBE, som sprids av fästingar och kan leda till en inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna.

Antalet fall i Västra Götaland har skjutit i höjden jämfört med förra året. Samma utveckling har även noterats i en annan region.

”Är en rejäl ökning”

TBE är ovanligt, men hittills i år har antalet fall i Västra Götaland ökat markant.

33 fall har registrerats i regionen fram till den 18 juli, rapporterar GP.

Det är mer än dubbelt som många som förra året.

– Förra året hade vi endast 13 fall under samma period så det är en rejäl ökning. Vad det beror på vet man däremot inte och hur det kommer att utvecklas går inte heller att svara på, säger smittskyddsläkaren Thomas Wahlberg till tidningen.

Tidigare i sommar har liknande rekord registrerats i Uppsala, vilket SVT har rapporterat.

TBE är en fästingburen virussjukdom som sprids av fästingar. De flesta som smittas får lindriga besvär, men upp till en tredjedel drabbas av inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna, enligt 1177.

Kommer tidigt

Det är väldigt ovanligt att Västra Götaland har så många fall av TBE så tidigt.

– I regel ser vi en ökning först under sensommaren och den tidiga hösten, säger Thomas Wahlberg till tidningen.

Vad förändring beror på är dock svårt att säga.

En liknande utveckling har setts i Uppsala. Under perioden januari till maj registrerades elva av landets då totalt 38 fall av TBE i Uppsala län.

– Det är alltså en rejäl ökning i år. Vanligtvis sker smittan under sensommaren och hösten, så att vi redan nu har så många fall gör oss oroliga, sade smittskyddsläkaren Johan Nöjd till kanalen i juni.

Många symptom

Ungefär en tredjedel blir alltså allvarligt sjuka om de smittas med TBE.

Symptomen brukar då komma ungefär en vecka efter att man blivit smittad, enligt 1177. Vanliga symptom är hög feber, svår huvudvärk, mycket stel nacke, kräkningar, ljuskänslighet och ljudkänslighet, förvirring, koncentrationssvårigheter och förlamning.

Spridningen av TBE har ökat i Sverige och i Europa de senaste åren. Ett bra sätt att skydda sig mot TBE är att vaccinera sig.

En annan sjukdom som också har ökat den senaste tiden, bland annat i just Västra Götaland, är harpest, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Foto: Martha Dominguez de Gouveia

Text: Redaktionen