JUST NU: Trump stänger ner app – miljontals nedladdningar
Trump sätter stopp för en mycket populär app.
Donald Trumps administration har satt stopp för en app som har laddats ned av miljontals människor.
Apple och Google har tagit bort appen efter påtryckningar från Trumps regering.
Trump-regeringen satte press
Det handlar om appen Iceblock, som används för att spåra agenter från ICE, alltså U.S. Costums and Immigration Service. ICE har till uppgift att gripa personer som vistas i USA utan tillstånd.
Appen Iceblock används för att anonymt rapportera om man har sett ICE-tjänstemän, så att andra i området kan undvika dem.
Men nu uppges alltså Apple och Google ha tagit bort appen, rapporterar CNBC.
Detta efter påtryckningar från Donald Trumps justitieminister Pam Bondi.
Trump-administrationen motiverar sin begäran med att appen äventyrar de ICE-anställdas säkerhet.
Detta efter att en skottlossning ägt rum framför ett ICE-kontor förra månaden, där skytten uppges ha varit ute efter att döda ICE-anställda. Istället dog två migranter, enligt kanalen. Skytten ska ha använt sig av appar som Iceblock inför attacken.
LÄS OCKSÅ: Trumpmynt lanseras - se bilderna här
”Otroligt besviken på Apple”
Iceblocks skapare, Joshua Aaron, säger att han skapade appen eftersom han anser att ICE:s verksamhet bär likheter med sådant som hände i Nazityskland.
Han syftar bland annat på att ICE har gripit personer trots att de har visum eller uppehållstillstånd, vilket Reuters har rapporterat.
– Det här handlar om att våra grundläggande konstitutionella rättigheter i det här landet har berövats oss av den här administrationen, och att människor med makt kapitulerar för deras önskemål, säger appens skapare Joshua Aaron, enligt kanalen.
– Jag är otroligt besviken över det beslut som Apple har fattat, tillägger han.
Flera kritiker menar att det är bekymmersamt att företag som Apple ger efter för den amerikanska regeringens påtryckningar, rapporterar Iltalehti.
Pressas att ta bort appar
Trump-administrationen kan också hota med att införa stora importtullar på Apple, om Apple inte går med på att ta bort vissa appar.
Det innebär att företaget kan känna sig pressat att gå med på administrationens krav.
Apple har tidigare tagit bort appar från andra länder när regeringen krävt det, enligt tidningen.
Det har bland annat handlat om appar för att spåra var polisen befann sig under protesterna i Hongkong 2019. Även appar som använts av oppositionen i Ryssland har tagits bort.
LÄS OCKSÅ: Finansministern medger - tufft besked för ryska folket
Foto: Official White House Photo by Abe McNatt
Text: Redaktionen